Prezidentka Čaputová chystá žalobu na Roberta Fica za to, že ju označil za americkú agentku

  • Prezidentka Zuzana Čaputová podá žalobu na Roberta Fica
  • Uviedla to v rámci diskusie Denníka N
Zuzana Čaputová a Robert Fico
Zuzana Čaputová, Robert Fico, TASR/Jaroslav Novák
  • Prezidentka Zuzana Čaputová podá žalobu na Roberta Fica
  • Uviedla to v rámci diskusie Denníka N

Prezidentka SR Zuzana Čaputová využije všetky právne prostriedky v súvislosti s vyjadreniami lídra Smeru-SD Roberta Fica. Ako informuje Denník N, hlava štátu plánuje už v stredu podať naňho žalobu kvôli jeho výrokom, že je údajne americkou agentkou. 

Prezidentka o tom informovala v rámci diskusie Denníka N v DPOH.

Žiada o výklad ústavy

Prezidentka Čaputová žiada o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa v utorok obrátila z dôvodu existencie ústavného sporu medzi ňou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Ako ďalej priblížil, prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora, resp. prvého námestníka generálneho prokurátora, vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.

„V reakcii na túto žiadosť generálny prokurátor prezidentke oznámil, že jej nemôže vyhovieť. Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora, že nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ spresnil hovorca.

Vzťah prezidentky a generálneho prokurátora

Prezidentka je na rozdiel od generálneho prokurátora presvedčená o tom, že z ústavného postavenia prezidentky a generálneho prokurátora, ich vzájomného vzťahu a ústavných oprávnení prezidentky voči generálnemu prokurátorovi, ako aj z judikatúry Ústavného súdu vyplýva, že ústavný princíp spolupráce a kontroly ako súčasti princípu deľby moci v právnom štáte sa vzťahuje aj na vzťah prezidentky a generálneho prokurátora.

„Podľa názoru prezidentky je legitimita generálneho prokurátora odvodená predovšetkým od menovania prezidentkou, a preto je ústavne legitímne a predvídateľné, že prezidentka, zabezpečujúc riadny chod ústavných orgánov, disponuje primeranou ústavnou kontrolnou právomocou aj voči činnosti generálneho prokurátora,“ doplnil Strižinec.

Podľa hovorcu má prezidentka najmä z uvedených dôvodov právo požadovať od generálneho prokurátora primeranú súčinnosť a ten je povinný túto súčinnosť bez zbytočného odkladu prezidentke poskytnúť. Dodal, že prezidentka je aktívne procesne legitimovaná na podanie disciplinárneho návrhu voči generálnemu prokurátorovi.

Na snímke je Zuzana Čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Generálny prokurátor SR sa aktuálne nachádza na zahraničnej pracovnej ceste. Hneď ako mu to časové okolnosti umožnia, k uvedenej veci sa vyjadrí,“ reagovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Právo prezidentky vystúpiť

Prezidentka okrem toho nevylučuje, že ešte pred ukončením funkčného obdobia vystúpi v Národnej rade (NR) SR so správou o stave republiky. Vyplýva to z jej vyjadrenia v relácii TA3 V politike.

„Sme v špecifickej situácii. Na jeseň sa vytvorí nový parlament, nové zloženie,“ uviedla. Dôležité je podľa nej načasovanie.

„Snažíme sa to vyberať tak, aby to dávalo zmysel. (…) Je to však jedna z možností a práv prezidenta vystúpiť a využiť túto možnosť, takže vysoko pravdepodobne tak urobím,“ doplnila.

V súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami hlava štátu povedala, že bude apelovať na ľudí, aby využili svoje demokratické právo a išli voliť. Deklarovala, že víťaza poverí zostavením vlády.

„Je to ústavná tradícia. Je to vyjadrenie zo strany hlavy štátu rešpektu k voličom,“ podotkla. Mrzí ju, že v rámci predvolebnej kampane niektoré politické subjekty zneužívajú frustráciu a hnev ľudí.

V diskusii sa tiež vyjadrila k nadchádzajúcim prezidentským voľbám. V tejto súvislosti skonštatovala, že je vďačná každému vzdelanému, inteligentnému a demokraticky zmýšľajúcemu človeku, ktorý sa rozhodne ísť do politiky.

Víta preto aj kandidatúru Ivana Korčoka na post prezidenta. Považuje ho za hodnotovo a názorovo blízkeho. Čaputová zároveň vyhlásila, že nebude súčasťou „kampaňovania“ v prípade žiadneho kandidáta.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá