Prezidentka Čaputová plní ekologický sľub. Vozí sa na hybride s cenovkou viac ako 100 000 eur

  • V hybridnom sedmičkovom bavoráku sa prezidentka vozila už na začiatku roka, vtedy však išlo o bezplatnú zápožičku
  • Dnes využíva iný model, ktorý v kolóne dopĺňa aj BMW X5 xDrive45e
  • Prechod je zrejme plánom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu celého jej úradu
Zuzana Čaputová limuzína
TASR - Ján Krošlák, Instagram/draho
  • V hybridnom sedmičkovom bavoráku sa prezidentka vozila už na začiatku roka, vtedy však išlo o bezplatnú zápožičku
  • Dnes využíva iný model, ktorý v kolóne dopĺňa aj BMW X5 xDrive45e
  • Prechod je zrejme plánom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu celého jej úradu

Prezidentka Zuzana Čaputová sa pravidelne hlási aj k témam udržateľného životného prostredia a ekológie. Už pred dvomi rokmi oznámila, že Prezidentský palác výrazne obmedzí množstvo odpadu, ktorý v ňom vzniká.

Zamestnanci mali absolvovať sériu školení a zúčastniť sa kompletného ekologického auditu. V septembri zas kancelária oznámila, že má ambíciu stať sa prvým uhlíkovo neutrálnym úradom u nás. Hovorca Martin Strižinec pre odpady-portal.sk vysvetľoval, že Grasalkovičov palác sa zbavil plastových fľaší, papierových utierok na toaletách alebo kávových kapsúl. 

Kancelária vyrátala, že autá ktoré prezidentka a zamestnanci používali, boli „vysoko neekologické“, ročne vyprodukovali viac než 30 ton CO2. V rámci „pravidelnej obnovy vozového parku“ sa tak už malo namiesto áut so spaľovacími motormi prechádzať na elektromobily a hybridy.

V paláci už parkuje hybrid

YouTuber, influencer a bývalý moderátor Startitup Draho Piok upozornil, že takáto obnova reálne začala a zasiahla aj limuzínu, v ktorej sa Čaputová vozí. Všimol si totiž, že na prezidentské BMW už zdobia zelené evidenčné čísla, ktoré sú na Slovensku vyhradené pre elektromobily a vozidlá s hybridným pohonom.

Za poplatok 33 eur sa vydávajú od 1. 12. 2019, na aute prezidentky sme si ju však všimli len v posledných dňoch.

 

Vzhľadom na to, že ide o BMW radu 7 so zelenými značkami (takmer určite vo verzii Long), pravdepodobne ide o model 745le plug-in-hybrid s cenníkovou cenou od 113 200 eur. Poháňa ho šesťvalec s objemom tri litre a výkonom 286 koní, ktorý by mal v bežnej verzii papierovú spotrebu 7,7 až 8,6 litra na 100 km, uvádza BMW. 

Hybridná verzia 745e však dostala elektrickú sústavu, vďaka ktorej systémový výkon narástol až na 394 koní a (veľmi teoretická) spotreba pri plne nabitých batériách a na veľmi krátke jazdy môže dosahovať len 1,8 až 2,1 litra benzínu na 100 km. V praxi to však býva výrazne viac, pri silnejšej akcelerácii alebo po vybití akumulátorov sa totiž do prevádzky už zapojí tradičný „smädný“ spaľovací motor. 

Prezidentka však môže využívať aj teoretický čisto elektrický dojazd 49 až 55 kilometrov, posúvanie sa v dopravných zápchach, prejazd okolo priaznivcov, hradnej stráže na oficiálnych udalostiach alebo pokojne aj cestu od Paláca do NR SR v rámci Bratislavy tak reálne skutočne môže absolvovať bez jedinej kvapky benzínu. 

zdroj: TASR - Ján Krošlák

Prezidentka využíva služby šoférov a ochrany z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý patrí pod Ministerstvo vnútra. Na plug-in hybride BMW 745le xDrive sa vozila už v januári, kedy o ňom informovala napr. Pluska. Vtedy však išlo o strieborný bavorák, ktorý kancelárii BMW zapožičalo bezplatne.

Pred pár dňami ju však v závodoch v Jelšave sprevádzalo aj plug-in hybridné BMW X5 xDrive45e, rovnako zo zelenými značkami. Má rovnaký motor, silnejšie batérie však zvládnu s nulovými emisiami až 88 km. Úrad na ochranu verejných činiteľov teda už naozaj má pre prezidentku vyčlenených viac hybridov, ako kancelária sľubovala. 

Andrej Kiska
zdroj: TASR - Roman Hanc

Predchodca Zuzany Čaputovej Andrej Kiska v práci využíval limuzínu Mercedes-Benz triedy S, častejšie potom, ako bol kritizovaný, že domov do Popradu až príliš často lietal štátnym špeciálom.

Jeho vtedajší hovorca Roman Krpelan následne zverenil aj video znázorňujúce, ako je presun prezidentskej kolóny v hustej zápche logisticky náročný a nebezpečný – teda za predpokladu, že sa ochrankári rozhodnú nečakať a predierať dopravou dopredu. 

Zdroje: Pluska, Odpady-portal.sk, Prezident.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá