Prezidentka Čaputová zhodnotila rok 2021. Vytráca sa rešpekt a máme tu krízu dôvery, tvrdí

  • Zuzana Čaputová konštatuje, že rok 2021 bol náročný
  • Hovorí, že zmena v premiérskom kresle bola v danej chvíli jediným možným riešením
čaputová prezidentka
TASR/Martin Baumann
  • Zuzana Čaputová konštatuje, že rok 2021 bol náročný
  • Hovorí, že zmena v premiérskom kresle bola v danej chvíli jediným možným riešením

Rok 2021 bol náročný, poznačený ďalšou vlnou pandémie, politickou krízou a rastúcou nedôverou v spoločnosti. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to skonštatovala v koncoročnom hodnotení pre TASR.

Hovorí tiež o roku bolesti, napätia, dúfa, že aj prehĺbenia vnútorných svetov. Ako poznamenala, snáď to bude aj rok, po ktorom bude nasledovať už len lepšia situácia.

Slovensko je zranené. Trpí nie len Covidom, ale aj krízou dôvery. Postupne sme si nechali otráviť svoj životný priestor a každým rokom sa nám v ňom žije ťažšie. Sociálne siete sa preplnili urážkami, nenávistnou rétorikou a dezinformáciami,“ zhodnotila hlava štátu situáciu v spoločnosti.

Vytráca sa rešpekt aj politická kultúra

Z medziľudských vzťahov sa podľa prezidentky vytráca rešpekt, čo dospelo až k fyzickými atakom na zdravotníkov. V politickej komunikácii vidí hlavne napádanie oponentov.

V takejto atmosfére sa ťažko musí žiť každému bez ohľadu, na ktorej strane sporov momentálne stojí. Čo ma zvlášť mrzí, je, ak niekto cielene zneužíva strach ľudí napríklad z očkovania na svoje politické ciele a oslabuje tým schopnosť našej spoločnosti čeliť pandémii,“ uviedla. V konečnom dôsledku na to podľa nej doplácajú úplne všetci.

Tohtoročná výmena vlády, ktorú po Igorovi Matovičovi prevzal Eduard Heger (obaja OĽANO), bola podľa prezidentky v danej chvíli jediným možným riešením politickej krízy, v ktorej sa Slovensko ocitlo.

Poukázala na to, že demisiu podalo šesť ministrov, koaliční partneri trvali na výmene premiéra a parlament nebol  uznášaniaschopný. „Bolo potrebné ukončiť spory a venovať sa riešeniu pandémie a jej dosahov,“ uzavrela.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie