Je Čaputová dobrá prezidentka? Poslancov sme sa pýtali, či by mala znova kandidovať

  • Veto prezidentky vyvolalo v parlamente vášne
  • Kým niektorí poslanci jej krok plne podporujú, iní vravia o nesplnených očakávaniach
Kollar, Sarfranko
SIU
  • Veto prezidentky vyvolalo v parlamente vášne
  • Kým niektorí poslanci jej krok plne podporujú, iní vravia o nesplnených očakávaniach

Protiinflačný balíček, ako ho označil jeho tvorca Igor Matovič, parlament aj po nezhodách odsúhlasil. Tam však jeho úspech končí. Prezidentka Zuzana Čaputová po obdržaní návrhu balíček vetovala. Do parlamentu sa tak vrátil na prepracovanie. Hoci ho dnes poslanci schválili, prezidentka sa však zrejme obráti na Ústavný súd. 

Vo svojom vyhlásení prezidentka uviedla niekoľko bodov, na základe ktorých sa k tomuto kroku uchýlila. V parlamente sme sa pýtali, ako vnímajú jej rozhodnutie poslanci koalície aj opozície. Tiež sme zisťovali, či je dobrá prezidentka a či by mala na post hlavy štátu opäť kandidovať. 

Správny krok

Mnohí odborníci na ústavné právo pritom vyjadrili rovnakú pochybnosť s procesom prijímania návrhu ako prezidentka. Rovnaký názor zdieľa aj poslanec Marián Viskupič patriaci pod stranu SaS, ktorá už v prvom kole hlasovania návrh jednotne nepodporila.

„Prezidentka urobila správne rozhodnutie a z môjho pohľadu veľmi dobre odôvodnené,“ komentoval rozhodnutie Viskupič.

Že s Matovičovým balíkom pomoci neboli spokojní ani jeho stranícki kolegovia, nie je žiadnym tajomstvom. Kým však on neprestáva obviňovať prezidentku z osobného sprisahania s Ficom či Mazurekom, jeho kolegovia z OľaNO sú s prezidentkou na „jednej lodi“.

Medzi nimi aj jedna z poslankýň OľaNO Mária Šofranko, ktorá prezidentku vníma „veľmi dobre“, pričom jej rozhodnutia podľa jej slov plne rešpektuje. „Niektorým ľuďom sa jej rozhodnutia nepáčia, ale podľa mňa je to hlava štátu, ako sa patrí,“ vyjadrila sa Šofranko.

Nesplnila očakávania

Na opačnej strane názorového spektra sa nachádza známy kontroverzný poslanec Tomáš Taraba, ktorý vo vyjadrení prezentuje „nie emočne“ názor slovenských občanov. Podľa jeho slov si „nemalá časť obyvateľstva myslí, že neobhajuje záujmy bežných ľudí tak, ako by mala“.

Jeho názor ukrytý za myšlienkami „Slovákov“ zahŕňa aj nespokojnosť s nenaplnenými očakávaniami. Čo presne však očakávania mali zahŕňať, si na základe poslancovej verejnej prezentácie môžeme len domýšľať.

Neutrálny postoj

Predseda NRSR Boris Kollár sa na meno prezidentky vyjadril diplomaticky. Jej rozhodnutie vetovať návrh síce odmietol komentovať, na jej pôsobenie však vyjadril, že „s ňou nemá žiaden problém“. Ich vzťah označil za čisto neutrálny a profesionálny.

Minister životného prostredia Ján Budaj sa rovnako k otázke prezidentkinho kroku voči návrhu zdráhal vyjadriť. Ako uviedol, „ešte sa nezaoberal premýšľaním“, ani čo sa týka otázky jej funkčného obdobia. Napriek tomu však vyjadril vieru v to, že prezidentka má pred sebou ešte rok pôsobenia, ktorý by mala využiť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá