Prezidentka oficiálne prijala demisiu Richarda Sulíka. Rezort dočasne povedie Andrej Doležal

  • Minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu pre vládnu krízu
  • Očakáva, že odstúpi aj premiér Igor Matovič
richard sulík zuzana čaputová demisia
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu pre vládnu krízu
  • Očakáva, že odstúpi aj premiér Igor Matovič

Prezidentka SR Zuzana Čaputová oficiálne prijala demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Rezort hospodárstva dočasne povedie súčasný minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina).

Čaputová sa vo svojom príhovore poďakovala Sulíkovi za rok jeho pôsobenia vo funkcii. Oceňuje, že sa ako minister venoval tomu, aby prijatými opatreniami udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave. Spomenula napríklad prijatie takzvaného podnikateľského kilečka, ktoré podľa jej slov výrazným spôsobom pomohlo podnikateľom. „Podanie vašej demisie považujem ako vyvodenie politickej zodpovednosti vo vlastnom rezorte či ako politické gesto, ktoré verím, že môže prispieť k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy,” priblížila prezidentka.

Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej však bolo dlhodobo. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽANO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Najnovšie podal demisiu Richard Sulík (SaS) a chystajú sa na to aj ďalší dvaja ministri SaS. Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú. SaS a Za ľudí žiadajú rekonštrukciu vlády a zmenu na poste premiéra.

Sulík potvrdil, že svoju demisiu podal preto, aby „otvoril cestu” na odchod premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie. „Vyvodzujem aj ja politickú zodpovednosť za stav, v ktorom sa vláda nachádza. Nikto z toho nie je šťastný. Dúfam však, že vládna kríza sa čoskoro skončí, vládu povedie nový premiér a situácia sa stabilizuje. Verím, že týmto svojím krokom sa k naplneniu tohto cieľa priblížime,” vyhlásil Sulík.

Doležala označil za skúseného manažéra a zaprial mu šťastnú ruku pri jeho „trojpozícii“. Minister dopravy a dočasný minister hospodárstva dodal, že tri rezorty naraz sa nedajú viesť plnohodnotne a dúfa, že toto riešenie bude „prudko dočasné“.

Gröhlingová demisia je „na stole“ tiež

Ak sa nenaplnia požiadavky na rekonštrukciu vlády, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podá vo štvrtok 25. marca demisiu. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Tomáš Kostelník.

Potvrdzujem, že ak nenastane rekonštrukcia vlády do stredy, tak, ako to strana SaS požadovala, vo štvrtok podám demisiu,“ povedal Gröhling. Šéf rezortu školstva tak bude nasledovať svojho straníckeho predsedu Richarda Sulíka, ktorého odchod z funkcie ministra bol jednou z podmienok predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) k tomu, aby sa sám vzdal postu premiéra.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK