Prezidentka trávi advent aj po tretej dávke izolovane. Koaliční partneri hádžu polená, potkýna sa celá krajina, odkazuje

  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s premiérom Eduardom Hegerom
  • Vyzvala ho, aby sa vložil do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou
  • Vyjadrila sa aj k nemenej pálčivej téme, ktorú pandémia zhoršuje
Ilustračný obrázok
Facebook/Zuzana Čaputová, TASR/Pavel Neubauer
  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s premiérom Eduardom Hegerom
  • Vyzvala ho, aby sa vložil do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou
  • Vyjadrila sa aj k nemenej pálčivej téme, ktorú pandémia zhoršuje

Zuzana Čaputová prostredníctvom sociálnej siete uviedla, že sa stretla s Eduardom Hegerom, aby zhodnotila, ako vníma aktuálnu situáciu. Premiér by mal podľa jej slov prijať plnú zodpovednosť za počínanie si s celou krajinou. O tom, ako trávi pandemický advent ona sama, prezradila v relácii Ranné Noviny TV JOJ.

Potkýna sa celá krajina

Prezidentka tiež dodala, že sme všetci svedkami toho, že koalícia nevie prijať prakticky ani jedno opatrenie bez toho, aby sa nestalo predmetom vnútrokoaličného sporu alebo hrozby rozpadu koalície.

„Vláde sa nedarí nachádzať dohodu na opatreniach v čase a v miere, ako žiadajú odborníci. Koaliční partneri si hádžu pod nohy polená a potkýna sa na nich celá krajina,“ hovorí prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa jej slov vraj požiadala Eduarda Hegera, aby prevzal plnú zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem.

Alarmujúce čísla

Okrem pandémie sa prezidentka počas dnešného dňa vyjadrila aj k ďalšej, nemenej dôležitej téme. Keďže sme si počas minulého týždňa pripomínali medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách, prezidentka prišla o spomínanej problematike rozprávať aj do relácie Ranné noviny TV JOJ. Tam sa okrem iného v úvode zamerala aj na práve prebiehajúci lockdown.

V relácii TV JOJ prezidentka hneď na začiatok uviedla, že lockdown prežíva rovnako ako všetci ostatní obyvatelia. Uviedla, že dodržiava všetky opatrenia aj napriek tomu, že je už očkovaná aj treťou dávkou vakcíny. Taktiež vraj minimalizuje kontakt s vlastnou mamou a vyhýba sa priestorom s vyššou koncentráciou ľudí.

Ako sme však uviedli, hlavnou témou bolo počas celej relácie domáce násilie. Prezidentka objasnila, že aj napriek tomu, že obeťami sú v drvivej väčšine ženy nesmieme zabúdať ani na týrané deti či mužov.

Podľa štatistík na Slovensku zažíva násilie od súčasného partnera až 570 000 žien. Čo sa bývalých partnerov týka, údaje sú ešte hrozivejšie. Násilie zo strany ex partnerov a manželov zažíva 750 000 slovenských žien.

Uvedené čísla sú doslova alarmujúce. Prezidentka niekoľkokrát podotkla, že uniknúť z takej komplikovanej situácie je pre obeť veľmi náročné. Zároveň uviedla, že chce obete domáceho násilia povzbudiť a inšpirovať k tomu, aby z tohto bludného kruhu vykročili.

Možnosť využitia intervenčných centier

Ak nás nejaká obeť domáceho násilia počúva, chcem zdôrazniť, že žena, dieťa alebo ktokoľvek iný nikdy nie je vinný. Respektíve, nikto si nezaslúži, či už psychické alebo fyzické násilie. Veľakrát to totiž obete domáceho násilia prežívajú tak, že si myslia, že si to zaslúžili. Tak to ale nie je. Nikto si nezaslúži domáce násilie,“ uviedla v relácii Ranné noviny TV JOJ Zuzana Čaputová.

Pripomenula tiež, že mnohí žijeme v domnienke, že domáce násilie sa týka len nižšie vzdelaných osôb. Podľa Zuzany Čaputovej to však nie je pravda. Poukazuje na to, že útočníkmi sú často aj vysoko vzdelané osoby, ktoré sú finančne zabezpečené.

Často sa vraj podľa nej stáva, že okolie by na prvý pohľad nikdy skutočného násilníka neodhalilo, pretože je jeho profil v spoločnosti vysoko pozitívny.

Prezidentka tiež vyzvala ľudí k činnosti, ak majú podozrenie, že ich susedka zažíva domáce násilie. Pozorovať máme nielen známky na tele, ale aj iné signály.

Riešenie je podľa slov prezidentky vždy prítomné. Jedným z nich je aj možnosť využitia intervenčných centier, ktoré budú obetiam domáceho násilia pomáhať. Možno tiež využiť národnú linku pre ženy zažívajúce násilie s telefónnym číslom 0800 212 212.

Zdroje: facebook/zuzana čaputová, TV JOJ/Ranne noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie