Prezidentka: Vyhrážky na mňa neplatia. Robert Fico a jeho kolegovia hovoria veci, ktoré nemajú s pravdou nič spoločné

  • Dnešná politická relácia RTVS O 5 minút 12 bola rozdelená do dvoch častí. Prvú časť zahŕňal rozhovor s prezidentkou slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou
  • V druhej časti relácie sa stretol Michal Šipoš, predseda poslaneckého klubu v NR SR, člen predsedníctva hnutia OĽANO a Erik Tomáš, poslanec NR SR, podpredseda strany Hlas-SD
čaputová prezidentka
TASR/Martin Baumann
  • Dnešná politická relácia RTVS O 5 minút 12 bola rozdelená do dvoch častí. Prvú časť zahŕňal rozhovor s prezidentkou slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou
  • V druhej časti relácie sa stretol Michal Šipoš, predseda poslaneckého klubu v NR SR, člen predsedníctva hnutia OĽANO a Erik Tomáš, poslanec NR SR, podpredseda strany Hlas-SD

Správa o Stave republiky v podaní prezidentky Zuzany Čaputovej si v posledných dňoch vyslúžila mnohé prívlastky, ako neadresná, vyvážená či nekritická. Prezidentka ju však považuje za adresnú, primerane kritickú a dúfa, že bola aj spájajúca.

Slovensko treba vyviesť z krízy, s nenávisťou to nepôjde, vyjadrila sa prezidentka v nedeľnej politickej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Stretnutia s opozičnými predstaviteľmi považuje za užitočné. Predčasné voľby považuje za jednu z možností pre Slovensko.

Najdôležitejšia je podľa hlavy štátu stabilná vláda. O tej sa však aktuálne podľa jej slov hovoriť nedá. Poukázala na to, že každý týždeň niektorý koaličných lídrov hovorí o možnom odchode z koalície. Za potrebné považuje hovoriť v krízových časoch aj s názorovými oponentmi. S predsedom mimoparlamentného Hlasu-SD Petrom Pellegrinim mali podľa nej v oblasti referenda konštruktívnu debatu.

Téma spravodlivosti je osobitnou kategóriou

Na margo otázky údajného zmarenia referenda, z ktorého ju obviňuje predseda Smeru-SD Robert Fico, povedala, že líder tejto opozičnej strany a niektorí jeho kolegovia hovoria veci, ktoré „nemajú s pravdou nič spoločné“. Ide napríklad „o zmarenie“ referenda o predčasných voľbách. „Ja som tú otázku nepísala,“ uviedla Čaputová.

Upozornila, že „takto položená otázka s takýmito dôsledkami“ v minulosti nebola. Zdôraznila, že si ctí inštitút referenda, ale musí byť vypísané v súlade s ústavou.

Robert Fico: Matovičova vláda za rok vládnutia spravila viac káuz ako my za 10 rokov

Hosťom rozhovoru je bývalý predseda vlády Slovenskej republiky a predseda SMER-SD Robert Fico. Ako vníma osobu a prácu Jána Kuciaka 3 roky po jeho vražde? Bolo podľa neho jeho rozhodnutie o rekonštrukcii vlády a vytiahnutie Petra Pellegriniho na post predsedu vlády správne? Urobil by teraz niečo inak? Ako vidí bývalý premiér Fico úradovanie súčasného premiéra Matoviča? Hovorí, že za prvý rok má táto vláda na konte viac káuz ako Ficova vláda za 10 rokov. O ženách v politike hovorí, že už nie sú chráneným druhom. Priznáva, že sa pozná s obvineným Norbertom Bödörom a dodáva, že s právnikom a podnikateľom Zoroslavom Kollárom sa naopak nepozná. To všetko a oveľa viac ti prináša Startitup Diskusný Klub.Moderuje Šimon Žďársky

Posted by Startitup on Thursday, March 18, 2021

V prípade, že líder strany Smer-SD Robert Fico myslel plánované protesty ľudí ako vyhrážky, tak to na prezidentku nefunguje, ale skôr ju to mobilizuje. V relácii O päť minút dvanásť v RTVS to dnes uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Fico, ktorý sa s ňou stretol tento týždeň, jej povedal, že jeho strana plánuje v októbri a novembri zorganizovať protestné zhromaždenia.

Čaputová označila schôdzku s Ficom za užitočnú a povedala, že sa veľa dozvedela. Hlava štátu sa stretla aj s ďalšími lídrami parlamentných strán. O schôdzke s opozičným lídrom Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) povedala, že mali veľmi konštruktívnu debatu aj v otázkach referenda.

Chápe, že v krajine vládne napätá atmosféra. To, čo občanov SR najviac napĺňa, sú podľa nej rodinné vzťahy či vzťahy s priateľmi, dôstojný život a spravodlivé zaobchádzanie. „Všetky tieto tri hodnoty alebo kvality boli v poslednom roku atakované. Prišli sme o svojich blízkych, báli sme sa o svoje životy, boli sme ohrození na sociálnej a ekonomickej situácii. Téma spravodlivosti je osobitnou kategóriou, ktorá je veľmi diskutovaná. Situácia je objektívne ťažká,“ povedala.

Myslí si, že úlohou politických predstaviteľov v aktuálnej situácii je to, aby si strážili svoj vlastný slovník. Dôležité je uvedomovať si, či chcú konať pre krajinu alebo im ide o vlastné politické body. Kritika v správe o stave štátu bola podľa nej primeraná. Zdôraznila, že snahou bolo vyzvať na spoluprácu. Tvrdí, že sa snažila byť adresná, jasná, zrozumiteľná, zároveň primerane kritická. Jej ambíciou bolo ponúknuť riešenia.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Slovensko podľa prezidentky potrebuje reformy. Koalícia má podľa nej na ich vykonanie dostatok poslancov. Poukázala aj na vyšetrovanie desiatok prípadov. Pozitívne vníma, že nedochádza k tomu, že by sa kauzy „zametali pod stôl“. Zároveň však vníma, že táto téma je „ohromne politicky zneužívaná“.

Niektorých politikov kritizuje za to, že vynášajú zo spisov. O týchto témach podľa nej majú informovať orgány činné v trestnom konaní meraným spôsobom tak, aby to neohrozilo vyšetrovanie. Vyzýva na zdržanlivosť a na to, aby nesúdili tí, ktorým to neprináleží.

Koho by si volil/a, ak by boli voľby tento týždeň?

Pozitívne vníma manažment ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Myslí si, že Slovensko je lepšie pripravené zvládnuť tretiu vlnu pandémie. Negatívne však vníma nízky počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Svoju úlohu v tejto téme podľa jej slov zohráva aj postoj opozície k tejto otázke. Téma sa podľa nej takisto často zneužíva.

Za nepredstaviteľné považuje to, že dochádza k útokom na pracovníkov očkovacích tímov či na pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Je rada, že Lengvarský má pripravené zastabilizovanie zdravotníkov a sociálnych služieb.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie