Prezidentka spúšťa vlastný seriál o sociálnych sieťach. Hlava štátu vzala riešenie pandémie hoaxov do svojich rúk

  • Mnohí sa v dobe explózie sociálnych sietí strácame v množstve informácií
  • Na spomínaný problém sa zamerala aj prezidentka Slovenskej republiky
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/zuzana_caputova, TASR/Jakub Kotian
  • Mnohí sa v dobe explózie sociálnych sietí strácame v množstve informácií
  • Na spomínaný problém sa zamerala aj prezidentka Slovenskej republiky

Menej kriku a viac porozumenia. Toto a omnoho viac má byť cieľom nového seriálu z dielne prezidentskej kancelárie.

Nič v histórii nemalo taký vplyv

Žijeme vo svete, v ktorom často prevládajú nepravdy a hoaxy. Informácií je akosi priveľa a ľudia sa v nich, asi prirodzene, strácajú. S podobným problémom chce bojovať prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na svojom profile spúšťa sériu videí o sociálnych sieťach.

V prvej časti sa zamerala na kritické myslenie, pričom pozvanie do spomínaného dielu prijala moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová a riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Ľuboš Kukliš. Tí objasnili, ako sociálne siete vyberajú obsah, ktorý na nich ľudia vidia.

„Doteraz nič v histórii nemalo taký vplyv na to, čo čítame a čo si myslíme, ako sociálne siete,“ pripomína Cifrová Ostrihoňová vo videu. Jej slová následne dopĺňa Ľuboš Kukliš, ktorý objasňuje, že sociálne siete sú navrhnuté s jedným základným cieľom: dosiahnuť, aby sme na nich strávili, čo najviac času, a tak si prezreli čo najviac reklamy.

Pripomenul, že to, čo sa nám na sociálnych sieťach zobrazuje, vyberá komplikovaný algoritmus. Vysvetlil, ako funguje, či to, ako sa ráta základné skóre.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Zaujímaví hostia

Spomínané informácie však nebudú jedinou témou. Vo videách sa majú objaviť ľudia z rôznych oblastí pôsobnosti. „Postupne budem zverejňovať sériu vzdelávacích videí, ktoré vám pomôžu lepšie spoznať fungovanie sociálnych sietí, viac rozumieť práci novinárov či vedcov, alebo vnímať chyby v našom myslení,“ uviedla na sociálnej sieti prezidentka.

Tá ďalej avizovala, že v ďalších dieloch sa objavia novinárka Zuzana Petková, vedec Pavol Čekan, lektor kritického myslenia Ján Markoš alebo školská psychologička Hana Šandorová.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Podcast so silnými témami

Prezidentka sa dlhodobo snaží o zjednotenie polarizovanej krajiny. Už v minulom roku spustila svoj podcast Zjednotená krajina, v ktorom sa zameriavala na niekoľko tém, ktoré hýbali spoločnosťou.

Posledný zverejnený diel niesol tému, ktorá komunikuje toleranciu a rešpekt voči iným. V špeciálnej epizóde prezidentka diskutovala s rodičmi gejov, lesieb a transrodových ľudí. Spoločne rozoberali obavy spojené s coming outom či strach, ktorý dúhové páry musia prekonávať.

Zdroj: instagram/zuzana_caputova

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie