Prežil by si zombie apokalypsu?

  • Aká je reálna šanca, že by ľudstvo prežilo apokalypsu zombie?
Zombie Towns Of Georgia
  • Aká je reálna šanca, že by ľudstvo prežilo apokalypsu zombie?

Ak si už videl akýkoľvek film o zombie apokalypse, vieš, že bežné veci na prežitie sú konzervy jedla, motorové vozidlo (najlepšie obrnené) s množstvom benzínu a samozrejme akákoľvek zbraň. Najčastejšie to býva motorová píla. Toto by bol scenár z filmu, čo ak by sa to ale stalo realitou? Aká by bola tvoja šanca na prežitie, ak by vypukol zombie vírus? Nad týmto si lámali hlavu aj študenti z univerzity v Leichestri v Anglicku.

Táto štúdia bola dokonca publikovaná v časopise Journal of Physics, ktorý sa venuje rôznym zaujímavým študentským témam.

Keď si teda študenti k tomu sadli, začali rátať a zisťovať, aké by boli štatistiky preživších po prvých dňoch. Takže v pokuse zistili, že šanca, aby zombie našiel každý deň jednu zdravú osobu a infikoval ju zombie vírusom je 90%. Po 100 dňoch od vypuknutia zombie apokalypsy, by existovalo na našej planéte už len 273 preživších zdravých ľudí. To by znamenalo, že „zombíkom“ by stačilo len 100 dní na to, aby sa vytvorila konštanta – 1 zdravý človek sa rovná 1 miliónu zombie.

FILE - In this image released by AMC, zombies appear in a scene from the second season of the AMC original series, "The Walking Dead," in Senoia, Ga. The series’ fourth season premieres on Oct. 13. Crews have been filming the new episodes in Georgia, but they keep locations of future episodes closely-guarded secrets until the shows air. In Grantville, Ga., the town’s ruins were featured prominently last season. In nearby Senoia, many scenes are filmed in the historic downtown area, transforming into the fictional town of Woodbury for the show. (AP Photo/AMC, Gene Page) NO SALES

Foto: hiconsumption.com

Sú to zaujímavé čísla, ale študenti na ich výpočet použili model SIR. Je to vedecký model, ktorý vedci a doktori používajú pri výpočte šírenia takéhoto druhy epidémie v celej populácii. Dokonca do vzorca zakomponovali faktor/premennú, ktorá reprezentovala šancu, že sa preživší nenakazia okamžite, ale naučia sa zaobchádzať so zbraňami a brániť sa tak proti zombie.

Štúdia nemá len zlé správy, práve naopak. Ak by určité množstvo ľudí prežilo a časom našlo liek alebo spôsob vyhubenia zombie bez ďalších strát na životoch zdravých ľudí, táto skupina by dokázala znova rozbehnúť fungovanie civilizácie a postupnými krokmi celú planétu znova osídliť.

Walkers - The Walking Dead _ Season 5, Episode 8 - Photo Credit: Gene Page/AMC

Foto: realtor.com

Doktor Mervyn Roy, učiteľ tejto skupinky mladých vedcov z Leicesterskej Univerzity a z katedry fyziky a astronómie, vo vyhlásení uviedol: „Každý rok žiadame študentov, aby napísali niečo zaujímavé do časopisu Journal of Physics. Táto práca študentom umožňuje predviesť ich kreativitu a použiť už získané vzdelanie na zaujímavé pokusy, akým je aj tento.“

Zdroj článku: iflscience.comZdroj prezentačného obrázku: hiconsumption.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech