Pri Bratislave vzniká originálna stavba v korunách stromov

  • Projekt Dom v korune javoru vzniká v Lozorne
  • Ubytovať bude môcť 2 až 5 ľudí
  • Pre verejnosť by sa mal otvoriť v budúcom roku
Dom v korune javora (Šimon Abel)
Dom v korune javora (Šimon Abel)
  • Projekt Dom v korune javoru vzniká v Lozorne
  • Ubytovať bude môcť 2 až 5 ľudí
  • Pre verejnosť by sa mal otvoriť v budúcom roku

V Bratislave a jej okolí pribúdajú originálne stavby, medzi ktoré nepochybne patria aj domy na stromoch. V súčasnoti nájdeš jeden na Kačíne, ďalší na Dlhých lúkach a vo Svätom Juri sa môžeš ubytovať v Dubodome.

Čoskoro by sa pre verejnosť mala otvoriť ďalšia takáto stavba s názvom Dom v korune javoru z dielne technika drevostavieb Šimona Abela. Nachádzať sa bude v gazdovskej dedinke Abeland v obci Lozorno, iba pol hodinu cesty od hlavného mesta.

„Od detstva bolo mojím snom stavať domy na stromoch. Počas vysokej školy na drevostavbách som začal uvažovať o stavbe vlastného domu na strome. Následne sa stal súčasťou mojej bakalárskej práce, bolo by mi ľúto keby ostal len na papieri a tak som sa ho rozhodol aj zrealizovať,“ vyjadril sa Šimon Abel pre Startitup.

zdroj: Dom v korune javora (Šimon Abel)

Šimon pracuje na domčeku prevažne sám, no občas mu pomáha rodina či dobrvoľníci. S prácami začal ešte v roku 2016, kedy musel v prvom rade ošetriť samotný strom, orezať ho a celú konštrukciu ukotviť. Išlo o dlhodobý proces, ktorý sa vyvíjal spolu s jeho staviteľom.

Samotný domček je štvorcového pôdorysu s rozlohou 18,5 metrov štorcových. Na vstupnej strane so schodiskom sa nachádza širšia terasa a z jednej bočnej strany užšia. Úroveň podlahy domčeka je 5 m nad terénom. Navrhnutý je pre 2 až 5 osôb. Bude sa v ňom nachádzať veľká manželská posteľ plus matrace v malom podkroví. Vďaka podkroviu nebude žiaden problém ubytovať viac než dvoch hostí či dokonca rodinku s deťmi.

zdroj: Dom v korune javora (Šimon Abel)

„Stavebné práce chcem mať čo najviac dorobené do konca októbra a počas zimy zariaďovať interiér a dokončovať detaily. Otvorenie pre návštevníkov odhadujem niekedy na začiatok sezóny 2020,“ potvrdil Abel.

Sezóna jeho prenajímania bude prebiehať hlavne v lete, no v obmedzenom počte sa tu bude dať ubytovať aj počas roka.

Zdroj: Dom v korune javoru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK