Pri slovenskom mori bolo veselo. Dovolenkárov vydesil dvojmetrový žralok, ktorý si plával kúsok od nich

  • Pri slovenskom mori bolo riadne veselo
  • Dovolenkárov na plážach chorvátskeho ostrova Korčuľa vystrašil žralok
  • Dvojmetrový predátor si plával v plytčine neďaleko obľúbenej pláže
chorvatsko
Unsplash/ Francesco Califano, Tom Bradley
  • Pri slovenskom mori bolo riadne veselo
  • Dovolenkárov na plážach chorvátskeho ostrova Korčuľa vystrašil žralok
  • Dvojmetrový predátor si plával v plytčine neďaleko obľúbenej pláže

Na dovolenke v Chorvátsku by len málokto čakal, že ho pri kúpaní v mori vystraší žralok. Aj napriek nepravdepodobnému scenáru sa vo štvrtok takýto nepríjemný incident odohral.

Dovolenkárom na ostrove Korčuľa sa podarilo na video zachytiť, ako blízko nich v plytkej vode pláva žralok. Podľa odborníkov sa v plytkej vode zasekol a nedokázal sa vrátiť naspäť do mora. S tým mu pomohli zavolaní miestni rybári, píše portál Total Croatia News.

Žraloky zriedka priplávajú k pobrežiu, no majú na to niekoľko dôvodov. Jedným z nich je hľadanie obživy, ďalším čistenie sa od parazitov. K pobrežiu sa približujú aj vtedy, keď sa rozmnožujú,“ povedal morský biológ Petar Kružić portálu RTL.

„V takomto prípade je potrebné zvieraťu pomôcť, vytiahnuť ho a zaviesť kúsok hlbšie. Je však jasné, že to ľudia robia neradi, vzhľadom k tomu, že ide o žraloka,“ cituje chorvátsky denník Devnik odborníka z Inštitútu oceánografie a rybolovu v Splite Branka Dragovića.

Žralokov sa v Chorvátsku báť nemusíme

Vystrašených turistov aj domácich však morskí biológovia upokojovali, že nie je žiaden dôvod na paniku. Išlo o žraloka modrohlavého (Blue shark), ktorý len zriedka útočí na ľudí. Naopak, on sám sa často stáva obeťou lovu rybárov.

Podľa Dragovića je šanca, že sa stretnete s nebezpečným žralokom asi taká, že vyhráte v lotérii. Uviedol tiež, že žralok modrohlavý má síce veľké zuby a mohol by uhryznúť aj človeka, ale nevyprovokovaný útok je veľmi nepravdepodobný.

Slováci sa však báť nemusia a dovolenku pri slovenskom mori si môžu dopriať bez starostí o vlastné bezpečie. Chorvátskym žralokom totiž človek veľmi nechutí. „Posledný prípad útoku bol pred 10 až 15 rokmi. Vtedy na ostrove Vis zaútočil na slovinského potápača,“ hovorí Dragović.

Zdroje: RTL, Total Croatia News., Devnik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá