Pri úprave genómu si môže rodič vybrať aj farbu očí dieťaťa. Enormné množstvo Britov hlasuje za

  • Úprava ľudského genómu môže zabrániť rôznym závažným ochoreniam u detí
  • Pomocou úpravy genómov si rodičia môžu vybrať farbu očí či vlasov dieťaťa
väčšia polovica spojeného kráľovstva podporuje úpravu ľudského genómu embryí
Pixabay/geralt Pexels/cottonbro
  • Úprava ľudského genómu môže zabrániť rôznym závažným ochoreniam u detí
  • Pomocou úpravy genómov si rodičia môžu vybrať farbu očí či vlasov dieťaťa

Podľa prieskumu, ktorý si objednala organizácia zameraná na plodnosť a genomiku, Progress Educational Trust, viac ako polovica Spojeného kráľovstva podporuje úpravu ľudského genómu embryí, uvádza portál TVN.

Podľa portálu Universalverge tento krok môže zabrániť výskytu závažných ochorení u detí, ku ktorým patrí napríklad cystická fibróza. Menšiu podporu získala prevencia ľahších ochorení ako astma. 

Podporu úpravy ľudského genómu u bábätiek vyjadrili predovšetkým mladšie generácie. Až 42 % zúčastnených prieskumu od 16 do 24 rokov a 32 % od 25 do 34 rokov súhlasí, aby pomocou úpravy genómov si rodičia mohli vybrať vlastnosti dieťaťa ako výška, váha, farba očí či vlasov.

V roku 2018 sa čínsky výskumník He Jiankiu priznal k pokusu o úpravu genómov dvoch malých dievčat, aby boli odolné voči HIV. Následne bol uväznený za porušenie zdravotných predpisov.

V Spojenom kráľovstve je úprava genómu embryí nezákonná, ale pokiaľ výskum preukáže bezpečnosť postupu, obmedzenia by sa mohli zrušiť. 

Rozdielnosť názorov

Ako píše The Guardian, autori výskumu považujú za zarážajúce, že mladší ľudia sú ochotnejší podstúpiť úpravu genómu kvôli preferovaným vlastnostiam u detí ako napríklad farba očí. Tvrdia, že v prvom rade by sa mali naďalej uprednostňovať medicínske potreby.

väčšia polovica spojeného kráľovstva podporuje úpravu ľudského genómu embryí
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Emeritný profesor bioetiky na Univerzite v Manchestri John Harris vyjadruje podporu „maximálnej možnej voľby“ rodičov pri výbere fyzických čŕt svojho dieťaťa, pokiaľ nie sú škodlivé. Nepovažuje za nesprávne vytvárať neškodné alebo lepšie vlastnosti detí.

Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie

Svetová zdravotnícka organizácia v roku 2021 vydala prvé globálne odporúčania ohľadom úpravy ľudského genómu. Konzultácia trvala viac ako dva roky a zahŕňala účastníkov s rôznymi pohľadmi z celého sveta. 

Odporúčania sa zameriavajú na vylepšenia na úrovni systémov potrebných na vybudovanie kapacít vo všetkých krajinách, aby sa zabezpečilo, že úpravy ľudského genómu sa budú používať bezpečne, efektívne a eticky. 

Podľa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie Dr. Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa má úprava ľudského genómu potenciál posunúť schopnosť liečiť choroby.

Avšak úplný dopad sa prejaví len vtedy, ak sa nasadí v prospech všetkých ľudí, namiesto podporovania nerovnosti v oblasti zdravia medzi krajinami a v rámci nich.

Výhody spojené s úpravou DNA

Medzi potenciálne výhody úpravy ľudského genómu patria rýchlejšia a presnejšia diagnostika, cielenejšia liečba či prevencia genetických porúch.

Somatické génové terapie zahŕňajúce modifikáciu pacientovej DNA sa úspešné používajú pri liečbe HIV či kosáčikovitej anémie. Pozitívny dopad by mohli mať aj pri rôznych druhoch rakoviny.

väčšia polovica spojeného kráľovstva podporuje úpravu ľudského genómu embryí
zdroj: Pixabay/TheDigitalArtist

Potenciálny prevrat riešenia rôznych dedičných chorôb zahŕňa aj vzácnu Tay-Sachsovu chorobu, ktorá postupne ničí nervový systém. Chybné gény spôsobujúce choroby môže v budúcnosti prepísať liečba neplodnosti, čo prispeje k zdravému vývoju embrya.

Aj cez obrovský pokrok sa považuje za nevyhnutné neustále pracovať na úprave genómu, aby sa zabránilo neúmyselným zmenám v DNA. Zmenené gény embrya by ovplyvnili každú jeho bunku v tele a mohli by sa preniesť na ďalšie generácie. 

Zdroje: The Guardian, Universalverge, World Health Organization, TVN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá