Priaznivci QAnonu veria, že v marci nastúpi Trump. Hrozia ďalšie nepokoje, členovia Národnej gardy ostávajú v D.C.

  • Členovia Národnej gardy, ktorá je v hlavnom meste prítomná neustále od útoku na Kapitol, tam ešte nejaký čas pobudnú
  • V meste má ostať ešte 5 000 príslušníkov armády minimálne do polovice marca
  • Rozhodnutie pramení kvôli obavám z možného násilia, ktoré vychádza z online priestoru na sociálnych sieťach
  • Konkrétne ide priaznivcov konšpiračného hnutia QAnon, ktorí veria, že Trumpa by bolo možné ešte 4. marca inaugurovať
Národná garda
SITA/AP, Julio Cortez
  • Členovia Národnej gardy, ktorá je v hlavnom meste prítomná neustále od útoku na Kapitol, tam ešte nejaký čas pobudnú
  • V meste má ostať ešte 5 000 príslušníkov armády minimálne do polovice marca
  • Rozhodnutie pramení kvôli obavám z možného násilia, ktoré vychádza z online priestoru na sociálnych sieťach
  • Konkrétne ide priaznivcov konšpiračného hnutia QAnon, ktorí veria, že Trumpa by bolo možné ešte 4. marca inaugurovať

Členovia Národnej gardy, ktorá je v hlavnom meste Spojených štátov prítomná neustále od útoku na Kapitol, tam ešte nejaký čas pobudnú. Podľa informácií CNN má v meste ostať ešte 5 000 príslušníkov armády minimálne do polovice marca.

Rozhodnutie čiastočne pramení z obáv z možného násilia, ktoré vychádza z online priestoru na sociálnych sieťach. Konkrétne ide priaznivcov konšpiračného hnutia QAnon, ktorí veria, že bývalého prezidenta Donalda Trumpa by bolo možné ešte 4. marca inaugurovať. CNN to potvrdil vysoko postavený demokrat z Výboru domácich ozbrojených služieb.

USA má ďaleko od oázy pokoja, hrozia im ďalšie útoky. Kongresmani a Mike Pence sa kvôli Trumpovi boja o život

Obavy z ďalšieho útoku na Kapitol 

Inaugurácia v rokoch 1793 – 1933 prebiehala 4. marca. Podľa teórií, ktoré kolujú online, Spojené štáty neboli krajinou, odkedy bolo v roku 1933 pod vládou Franklina D. Roosevelta zrušený štandard o marcovej inaugurácií, ktorá sa presunula na január.

„Niektorí z týchto ľudí prišli na to, že zjavne pred 75 rokmi bol prezident inaugurovaný 4. marca. Prečo je to relevantné? Bohvie, v každom prípade, teraz si myslia, že by sme sa mali opäť zhromaždiť a zaútočiť na Kapitol 4. marca … toto cirkuluje online,“ uviedol Adam Smith počas rokovania s predstaviteľmi obrany.

„Takéto veci kolujú stále, znamená to, že sa to stane, pravdepodobne nie, ale ak chcete pomôcť, povedzte im, aby to nerobili, povedzte im, že voľby skončili. Joe Biden vyhral. Boli to slobodné a spravodlivé voľby a teraz poďme do práce, aj to by pomohlo znížiť emócie, ako strach, paranoju, ktorú ľudia cítia a všetko, čo tu vidíme, “dodal.

Žiadosť o prítomnosť 4900 jednotiek Národnej gardy vo Washingtone do 12. marca mala podať americká polícia Kapitolu. Američania sa snažia vyriešiť ako budú riešiť bezpečnosť Kongresu, keď Národná Garda odíde v polke marca. Národná garda je v hlavnom meste od 6. januára, keď prebehol útok na Kapitol. Najviac a to 25-tisíc ich bolo prítomných počas inaugurácie prezidenta Joea Bidena 20. januára. Čoraz viac republikánov ale volá, aby sa príslušníci Národnej gardy mohli vrátiť do svojich domovských štátov.

Výstraha pred domácim terorizmom naďalej platí 

Podľa námestníka ministra obrany pre vnútornú obranu a globálnu bezpečnosť Roberta Salessesa ministerstvo spolupracuje s políciou, FBI aj ostatnými tajnými službami, aby odhalilo prípadnú hrozbu.

zdroj: SITA/AP, Manuel Balce Ceneta, Andrew Harnik

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS) USA uviedlo, že naďalej monitoruje a analyzuje hrozby ale teraz nemá informácie o konkrétnej hrozbe, aj keď výstraha pred domácim terorizmom naďalej platí.

„Aj keď v súčasnosti neexistuje nijaká konkrétna, dôveryhodná hrozba pre vlasť, DHS naďalej každý deň zhromažďuje, kontroluje a analyzuje nové spravodajské informácie a pravidelne aktualizuje u svojich federálnych, štátnych, miestnych, kmeňových a mimovládnych partnerov a informuje ich výsledkami.

Najvýznamnejšia hrozba súvisiace s terorizmom, ktorej národ v súčasnosti čelí, pochádza od osamelých páchateľov a malých skupín jednotlivcov inšpirovaných domácimi extrémistickými ideologickými presvedčeniami, vrátane tých, ktoré vychádzajú z falošných príbehov šíriacich sa cez sociálne médiá a ďalšie online platformy,“ uviedol hovorca pre DHS pre CNN. Podľa hovorcu komplikujú situáciu aj republikáni, ktorí odmietajú uznať Bidena ako právoplatne zvoleného prezidenta a spochybňujú voľby. Takéto teórie potom priťahujú radikálov.

Zdroje: Independent, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech