Príbeh Jacka Ma, najbohatšieho muža Číny: Harvard ho desaťkrát odmietol, nechceli ho ani do KFC

  • Najviac sa cení to bohatstvo, ku ktorému sa podnikateľ dopracoval z nuly
  • Presne takýmto príkladom je čínsky podnikateľ, filantrop a investor Jack Ma
  • Inšpiruj sa jeho príbehom
collage
Unsplash/Flickr
  • Najviac sa cení to bohatstvo, ku ktorému sa podnikateľ dopracoval z nuly
  • Presne takýmto príkladom je čínsky podnikateľ, filantrop a investor Jack Ma
  • Inšpiruj sa jeho príbehom

Súčasný majetok, ktorého vlastníkom je Jack Ma, predstavuje podľa rebríčka najbohatších ľudí planéty časopisu Forbes hodnotu približne 35,8 miliárd dolárov, a nachádza sa teda na 21. priečke v tomto zozname. Duncan Clark, autor knihy “Alibaba: The House Jack Ma Built,” o podnikateľovi pre New York Times povedal: „Je symbolom zdravia čínskeho súkromného sektora a toho, ako vysoko je možné lietať.“ Je až neuveriteľné, ako bývalý sprievodca turistov dokázal vybudovať kolos, ktorého dnešná hodnota predstavuje približne 500 miliárd dolárov. Jack Ma má za sebou zatiaľ jednoznačne zaujímavú cestu.

Jack Ma Milan'ı satın alacak mı?

Na Harvarde ho desaťkrát odmietli

V rozhovore z roku 2015 s Charliem Rosem Ma popísal svoj príbeh mimoriadne pútavo. Najmä začiatky, ktoré boli ťažké. Priznal, že vo svojom mladom veku pravidelne prepadal z dôležitých testovaní a tri roky nedokázal byť úspešný v testovaní, vďaka ktorému by ho prijali na univerzitu. Počas tohto obdobia sa snažil dostať na 30 rozličných pozícií, no zo všetkých ho odmietli. Chcel byť policajtom či pracovať v KFC, no v oboch prípadoch bol z prihlásených uchádzačov jediným, kto prácu nedostal. S úsmevom na tvári však spomenul aj fakt, že sa dokopy až desaťkrát hlásil na Harvard, no neprijali ho, a tak si povedal, že jedného dňa tam teda pôjde vyučovať.

Keď mal 12 rokov, jeho domovské mesto Hangzhou navštívil vtedajší americký prezident Richard Nixon a po rokoch izolácie od sveta sem konečne začali prúdiť turisti. Ma sa zamiloval do angličtiny, no nedokázal sa dostať k jedinej knihe, vďaka ktorej by sa jazyk dokázal naučiť. Veľkú príležitosť ale videl v prichádzajúcich turistoch, ktorým v jedinom hoteli, ktorý ich v meste ubytovával, začal ponúkať prehliadky mesta úplne zadarmo a robil to celých 9 rokov.

S internetom sa prvýkrát stretol v Amerike

V roku 1995 prišiel Ma do Seattlu kvôli projektu, na ktorom pracoval a prvýkrát sa stretol s internetom. Počítač, ktorý ešte zapĺňal celú miestnosť mu však nedokázal vyhľadať informácie, ktoré chcel a preto sa rozhodol vytvoriť stránku, ktorá ich svetu ponúkne. A vznikla Alibaba, ktorá budúci rok oslávi svojich 20 rokov. Jej príbeh sa začal písať presne 28. júna 1999. Zo začiatku ju riadilo 18 ľudí z jedného jediného bytu. Prvotný kapitál startupu predstavoval 500 000 čínskych yuanov (dnes približne 63 000 eur).

Už o rok na to však Alibaba získala prvé investície v súhrnnej výške 25 miliónov dolárov a po presviedčaní o bezpečnosti e-commerce, sa do obchodu rozhodlo pripojiť aj Yahoo. A to svojou investíciou 1 miliardy dolárov. Čo viac si priať.

No a dnes? Podľa posledných údajov z júna tohto roku, zamestnáva Alibaba Group Holding Ltd. (pod ktorú patrí aj AliExpress, Alipay či eTao a Tmall) približne 36 500 zamestnancov po celom svete, jej hodnota siaha k 500 miliardám dolárov, ročný obrat predstavuje bezmála 38 miliárd dolárov, no a práve v tejto chvíli svoje „dieťa“ Jack Ma opúšťa.

Pred pár dňami totižto médiami preletela informácia, že vizionár o rok opustí svoje miesto v spoločnosti a bude sa venovať filantropii. Prehlásil, že vedenie chce prenechať mladším a talentovanejším, pričom on je ešte stále v plnej sile a svet mu má čo ponúknuť. Od 10. septembra budúceho roka Ma prenecháva svoje kreslo v spoločnosti Danielovi Zhangovi.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá