Celý príbeh bratov Kličkovcov: Putinovi hľadia priamo do tváre. Ich otec zomrel za vlasť pre Černobyľ

  • Tvrdá vojenská výchova od otca, ktorý padol za svoju vlasť
  • Vitalij v ringu nikdy neprehral knock-outom
  • Neuspel v prezidentskom boji, ale stal sa mimoriadne populárnym starostom Kyjeva
  • Vladimir je väčší bohém
Ilustračný obrázok
Bratia Kličkovci, instagram/vitaliyklitschko,TASR/AP Photo/Emilio
  • Tvrdá vojenská výchova od otca, ktorý padol za svoju vlasť
  • Vitalij v ringu nikdy neprehral knock-outom
  • Neuspel v prezidentskom boji, ale stal sa mimoriadne populárnym starostom Kyjeva
  • Vladimir je väčší bohém

Bratia Vitalij a Vladimir Kličkovci sa nikdy nebáli výziev, a preto aj teraz, keď ich vlasť najviac potrebuje, neváhali a deklarovali, že ukrajinskej armáde proti tej ruskej pomôžu vlastnými rukami. Kto sú títo dlháni, ktorí aj v pokročilom veku majú stále mimoriadne vyšportované postavy?

Tvrdá vojenská výchova

Independent uvádza, že ich matka Nadežda bola učiteľkou a otec Vladimir sa stal vysoko postaveným sovietskym vojenským pilotom a dôstojníkom. Vďaka tejto práci dostali bratia Vitalij a Vladimir kvalitné vzdelanie a zaujímavé je, že pôsobili aj v Československu.

iDNES.cz pripomína, že medzi rokmi 1980 a 1985 chodili do školy v Mimoni, ktorá bola určená deťom sovietskych vojakov. V tomto meste, ktoré je súčasťou Libereckého kraja, patrili k najlepším študentom triedy.

V škole vynikali najmä vďaka tvrdej disciplíne, ktorú im vštepoval ich otec, ktorý, ironicky, za lásku k vlasti zaplatil vlastným životom. Talk Sport popisuje, že Vladimir Kličko starší bol jeden z prvých, ktorého povolali čistiť areál Černobyľskej jadrovej elektrárne po jej výbuchu v roku 1986, keďže jeho rodina žila len asi 60 míľ od miesta nehody.

Independent upozorňuje na to, že otec slávnej dvojice zomrel vo veku 64 rokov na rakovinu, ktorú lekári spájali s jeho expozíciou rádioaktívneho materiálu.  

Dr. Ironfist v ringu nikdy neprehral na knock-out

Vitalij Kličko sa narodil v Kirgizsku a ako píše Talk Sport spolu s bratom sa od ranného detstva stali veľkými fanúšikmi Brucea Leeho a Arnolda Schwarzeneggra. Vitalij si najprv obľúbil kickboxing a karate, pričom aj v kickboxingu zaznamenal pozoruhodné výsledky, pretože zo 36 duelov prehral iba dva. 

V prípade Kličkovcov neplatí, že dobrí športovci väčšinou nemajú dobré študijné výsledky. BBC poukazuje na to, že Vitalij je držiteľom doktorátu zo Športovej vedy a plynule hovorí štyrmi cudzími jazykmi. Okrem toho sú obaja bratia zdatnými šachistami. 

Vitalij začal profesionálnu boxerskú kariéru v roku 1996 a už o tri roky na to sa stal majstrom sveta v ťažkej váhe, avšak o tento titul prišiel v roku 2003 v zápase s Lennoxom Lewisom v Los Angeles. Išlo len o jednu z dvoch prehier v rámci jeho takmer 30-ročnej kariéry, počas ktorej nastúpil na 47 zápasov. Vitalij Kličko je zároveň jedným z mála boxerov v histórii tohto športu, ktorý nikdy neprehral na knock-out.

Standard dodáva, že Vitalij je jediným boxerom v ťažkej váhe v histórii, ktorý bol majstrom sveta v troch rôznych dekádach. Vďaka svojmu agresívnemu štýlu a zároveň doktorandskému titulu si vyslúžil prezývku Dr. Ironfist (Doktor Železná päsť).  

O jeho disciplíne a integrite svedčí aj príhoda z roku 2012. BBC informuje, že počas váženia pred zápasom o titul majstra sveta ho jeho vtedajší vyzývateľ, britský boxer Dereck Chisora udrel do tváre, ale Kličko si zachoval chladnú hlavu a tento nečakaný úder nijakým spôsobom neopätoval.

Z boxerského ringu do politickej arény

USA Today uvádza, že Vitalij začal s politikou už v roku 2006, teda ešte počas aktívnej boxerskej kariéry. Uchádzal sa o post starostu Kyjeva, avšak tentokrát neúspešne. BBC informuje, že v roku 2010 založil politickú stranu Ukrajinská demokratická aliancia za reformy (UDAR) a mnohé vlastnosti, ktoré ho charakterizovali v ringu, mu pomohli aj pri jeho politickom boji. 

Naplno sa však začal venovať politike po skončení športovej kariéry v roku 2013, v októbri toho roka dokonca oznámil úmysel kandidovať na ukrajinského prezidenta vo voľbách v roku 2015. Podľa Deutsche Welle však od tohto zámeru v marci 2014 upustil a podporil Petra Porošenka. Vitalij bol aj jednou z ústredných postáv Majdanu, teda pouličných protestov, ktoré vo februári 2014 viedli k zvrhnutiu proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

Politico zdôrazňuje, že kvôli politickej kariére v jeho rodnej Ukrajine sa aj presťahoval z Nemecka, kde žil väčšinu svojej športovej kariéry. „Návrat do ringu si teraz neviem predstaviť. Moja pozornosť je teraz na politiku na Ukrajine a cítim, že tamojší ľud ma potrebuje,“ vysvetľoval vtedy pre CNN.

Namiesto prezidentského úradu sa v roku 2014 znova uchádzal o post starostu Kyjeva, ale tentokrát úspešne. V roku 2020 svoj úrad obhájil tentokrát s ešte väčším náskokom, ako píše Standard s rozdielom 300-tisíc hlasov.

Čo sa týka osobného života, dnes je 50-ročný Vitalij ženatý s ruskou bývalou modelkou a tenistkou Nataliou Egorovou a majú spolu tri deti.

Aj Vladimir bol skvelý boxer

Vladimir sa na rozdiel od Vitalija narodil v Kazachstane a o päť rokov neskôr, ale to nič nemení na skutočnosti, že aj on prepadol bojovým športom od útleho detstva a taktiež bol aj nadaným študentom. Rovnako ako Vitalij, je držiteľom doktorandského titulu zo Športovej vedy. Profesionálnu boxerskú kariéru začal taktiež v roku 1996 a ako píše USA Today, v tom istom roku aj vyhral olympijské zlato v Atlante. 

Zároveň je držiteľom rekordu najdlhšej nadvlády v rámci ťažkej váhy medzi rokmi 2006 a 2015, kedy prehral s Tysonom Furym. Boxoval dlhšie ako jeho brat, boxerské rukavice zavesil na klinec v roku 2017 s úžasnou bilanciou 64 výhier a 5 prehier. Independent píše, že aj Vladimir si za svoju zdatnosť v športe a intelektuálnej oblasti vyslúžil prezývku Dr. Steelhammer (Doktor oceľové kladivo).

S kariérou sa rozlúčil vo veľkom štýle. Talk Sport uvádza, že knockdownoval Antonyho Joshua na legendárnom futbalovom štadióne vo Wembley pred 90-tisícovým davom fanúšikov v 6. kole. Joshua sa však zotavil a v 11. zastavil Klička.

Dominancia týchto ukrajinských bratov v prvých pätnástich rokoch 21. storočia viedla odborníka k tomu, že v boxerskej terminológii sa u ťažkej váhy hovorí o „ére Kličkovcov“. NPR kladie dôraz, že nikdy neboxovali proti sebe. „Sľúbili sme našej mame, že proti sebe nebudeme boxovať,“ objasnil Vladimir.

Je väčší bohém

Vladimir je podnikavejší ako jeho brat. USA Today ukazuje, že po skončení kariéry založil niekoľko úspešných firiem a okrem iného je aj vlastníkom jedného kyjevského hotela. 

Pokiaľ ide o jeho ľúbostný život, je nepomerne väčší bohém, v minulosti mal niekoľko priateliek. Nikdy sa neoženil, s americkou herečkou Hayden Panettierovou bol ale zasnúbený a má s ňou aj dieťa.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Independent, idnes, Talk Sport, BBC, Standard, USA Today, Deutsche Welle, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá