Padol dôležitý ruský generál, tvrdia Ukrajinci

  • Rusko pokračuje v ostreľovaní, podľa Ukrajiny zasahujú aj civilné ciele
  • Podľa prezidenta Zelenského sa nedodržiavajú dohody o humanitárnych koridoroch, podľa neho Rusi ostreľujú aj bežné rodiny na úteku
  • V pondelok sa uskutočnilo aj tretie kolo mierových rokovaní
Putin
Ilustračný obrázok, TASR/Andrei Gorshkov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Rusko pokračuje v ostreľovaní, podľa Ukrajiny zasahujú aj civilné ciele
  • Podľa prezidenta Zelenského sa nedodržiavajú dohody o humanitárnych koridoroch, podľa neho Rusi ostreľujú aj bežné rodiny na úteku
  • V pondelok sa uskutočnilo aj tretie kolo mierových rokovaní

SITA informovala, že Rusko otvorí v niekoľkých mestách na Ukrajine humanitárne koridory, aby odtiaľ mohli utiecť civilisti. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské štátne médiá. Začalo sa tretie kolo mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou. 

Cez víkend sa uskutočnili dva pokusy o evakuáciu Mariupoľa, ale zlyhali. Ukrajinskí predstavitelia to pripísali ruskému ostreľovaniu, ktoré pokračovalo aj počas hodín, keď mal byť pokoj zbraní.

8:00 Online prenos sme ukončili. Všetky dôležité správy nájdeš v dnešnom článku:

5:56 Svetová banka poskytne Ukrajine vyše 720 miliónov dolárov

 Svetová banka (SB) schválila v pondelok balík núdzovej finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 723 miliónov dolárov. Pomoc v podobe úverov a grantov, ktorú odsúhlasila rada výkonných riaditeľov SB, by mala byť Ukrajine poskytnutá už v priebehu nasledujúcich dní, informovala televízia Sky News.

Vláda v Kyjeve, ktorá riadi obranu krajiny pred vojenskou agresiou Ruska, by mala podľa BBC z prostriedkov SB vyplácať mzdy zamestnancov verejného sektora, sociálne podpory či dôchodky. Financie prostredníctvom SB poskytnú Ukrajine Británia, Japonsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko a Island. Úverové garancie poskytli aj Holandsko a Švédsko.

5:55 Ukrajinci tvrdia, že zabili ďalšieho ruského generála

Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že v blízkosti Charkova zahynul ruský generálmajor Vitalij Gerasimov. Ruská strana túto informáciu nepotvrdila a ani sa ju zatiaľ nepodarilo overiť z iných zdrojov, uviedla v noci na utorok stanica BBC. 

V prípade potvrdenia tejto správy by išlo už o druhého ruského generála, ktorý bol zabitý od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Minulý týždeň bola potvrdená smrť ruského generálmajora Andreja Suchoveckého, ktorý velil 7. výsadkovej divízii a zahynul 28. februára údajne rukou ukrajinského ostreľovača, píše denník The Guardian.

Podľa rezortu obrany v Kyjeve generálmajor Vitalij Gerasimov prišiel o život počas bojov neďaleko východoukrajinského Charkova. Podľa ukrajinského ministerstva bol Gerasimov náčelníkom štábu a prvým zástupcom veliteľa 41. armády ruského Centrálneho vojenského okruhu.  

23:59 Pri útokoch na ukrajinské zdravotnícke zariadenia už zomrelo najmenej 9 ľudí

Najmenej deväť ľudí zahynulo pri 16 útokoch na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine, ku ktorým došlo od začiatku ruskej invázie z 24. februára do 3. marca. Potvrdila to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), z ktorej vyhlásenia citovala agentúra Reuters.

WHO informovala, že okrem mŕtvych si tieto útoky vyžiadali aj 16 zranených, vrátane siedmich zdravotníkov.

„K 7. marcu WHO preverila 16 útokov na zdravotnícke zariadenia na Ukrajine. Tieto útoky sa odohrali medzi 24. februárom a 3. marcom. Ďalšie takéto hlásené incidenty sa momentálne preverujú,“ uviedla WHO na Twitteri. (TASR)

23:51 Chceme byť nápomocní

Banskobystrická samospráva privítala v pondelok v historickej radnici ukrajinské matky s deťmi, ktoré utiekli pred vojnovým konfliktom a našli dočasný domov v meste pod Urpínom. Cieľom bolo poskytnúť všetky dôležité informácie z oblasti sociálneho zabezpečenia, zdravotníctva, zamestnania, školstva, psychologickej pomoci či voľnočasových aktivít. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová.

„Chceme byť ukrajinským susedom nápomocní. Je dôležité, aby mali pocit, že sú medzi priateľmi, aj keď sa ocitli v úplne cudzom meste,“ uviedol primátor Ján Nosko.

Ochotu pomôcť prejavilo už od začiatku aj centrum dobrovoľníctva, ktoré koordinuje ochotných ľudí nielen v meste, ale v celom Banskobystrickom kraji. V Rooseveltovej nemocnici zriadili telefonickú linku s ukrajinsky hovoriacim operátorom. (TASR)

23:05 Za posledné dni odišli z Ruska do exilu desiatky novinárov

V uplynulých dňoch z Ruska do exilu odišlo najmenej 150 novinárov. Dôvodom sú trestné stíhanie za „falošné správy“ o vojne, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, zablokovanie prístupu na spravodajské weby či zákaz vysielať udelený viacerým elektronickým médiám.

Ako v pondelok informovala agentúra Belsat.eu, po vypuknutí vojny na Ukrajine odišla z Ruska takmer celá moskovská redakcia spravodajského webu Meduza.io, ktorú tvorilo asi 20 ľudí, ako i novinári televízie Dožď, legendárnej rozhlasovej stanice Echo Moskvy či vplyvného nezávislého denníka Novaja gazeta.

Z Ruska odišiel alebo odchod zvažuje okrem iných šéfredaktor TV Dožď Tichon Dziadko, moderátor tejto televízie Michail Fišman, šéfredaktor webu Republic.ru Dmitrij Kolezev a filmový kritik Anton Dolin.

Mnohé weby, ktorých čitateľom úrady zablokovali prístup – napr. web Mediazona, situáciu vyriešili vytvorením alternatívnej webovej stránky alebo našli iný spôsob, ako fungovať.      

Táto situácia má vplyv aj na mladých adeptov žurnalistiky: Anastasija Naumenková sa pre agentúru AFP vyjadrila, že pre zákaz akýchkoľvek informácií „očierňujúcich“ ruské ozbrojené sily sa zrejme musí vzdať svojho novinárskeho sna. (TASR)

22:37 Rusko tvrdí, že v utorok ráno otvorí humanitárne koridory

Rusko v pondelok večer vyhlásilo, že v utorok ráno otvorí humanitárne koridory, aby umožnilo odchod civilistov z viacerých ukrajinských miest, vrátane metropoly Kyjev a prístavného mesta Mariupol. S odvolaním sa na správy ruských tlačových agentúr o tom informovala agentúra AFP.

„Ruská federácia vyhlasuje od 10.00 h moskovského času (08.00 h SEČ) ‚pokoj zbraniam‘ a je pripravená zaistiť humanitárne koridory,“ uviedol odbor ruského ministerstva obrany, ktorý má na starosti „humanitárne“ operácie na Ukrajine.

Takéto koridory by sa podľa tohto rezortu mali otvoriť v Kyjeve, v prístave Mariupol, a tiež v mestách Charkov a Sumy. AFP pripomína, že všetky zmienené mestá boli v uplynulých dňoch pod silnou paľbou Ruska. (TASR)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

22:11 Ukrajina chce priame rozhovory Zelenského s Putinom

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v pondelok vyhlásil, že Ukrajina si želá priame rozhovory ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Už dlho chceme priame rozhovory medzi prezidentom Ukrajiny a Vladimirom Putinom, lebo vieme, že je to on, kto robí konečné rozhodnutia, obzvlášť teraz,“ povedal Kuleba.

„Náš prezident sa ničoho nebojí, vrátane priameho stretnutia s Putinom… Ak sa nebojí ani Putin, nech príde na stretnutie, aby si spolu sadli a porozprávali sa,“ dodal šéf ukrajinského rezortu diplomacie. (TASR)

21:52 Ruský vyjednávač: Rozhovory nepriniesli pokrok, koridory by mohli byť v utorok

Hlavný vyjednávač ruskej delegácie na mierových rokovaniach s Ukrajinou Vladimir Medinskij očakáva, že takzvané humanitárne koridory na Ukrajine začnú fungovať od utorka. Medinskij sa takto podľa agentúry AP vyjadril po tom, ako sa v pondelok večer skončilo v Bielorusku tretie kolo rokovaní s Ukrajinou, informuje TASR.

Ruský vyjednávač ďalej uviedol, že v rámci politického urovnania situácie nedošlo k pokroku. Zároveň však vyjadril nádej, že ďalšie kolo rokovaní bude produktívnejšie.

Medinskij okrem toho povedal, že dosiaľ nefungoval žiaden z humanitárnych koridorov, pričom z tejto skutočnosti obvinil Ukrajinu, informuje agentúra DPA.  (TASR)

21:36 Biden, Macron, Johnson a Scholz rokovali o Ukrajine, chcú zvyšovať tlak na Rusko

Politickí lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka sa počas pondelkových rokovaní prostredníctvom videokonferencie dohodli na potrebe ďalších krokov, ktoré majú potrestať Rusko za inváziu na Ukrajinu. Následne Rusko vyzvali, aby z Ukrajiny stiahlo svoje jednotky. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Agentúra AFP pripomína, že západní spojenci od začiatku ruskej invázie deklarovali jednotu ohľadne sankcií, avšak tú v pondelok naštrbilo Nemecko, ktoré je proti prerušeniu dodávok ropy a zemného plynu z Ruska do Európy. Scholz ešte pred rokovaním označil dodávky energetických surovín z Ruska za nevyhnutné pre Európu. USA dovážajú z Ruska len malé množstvá ropy. (TASR)

21:26 Zelenskému udelí najvyššie štátne vyznamenanie

Český prezident Miloš Zeman udelí v pondelok večer najvyššie štátne vyznamenanie ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Zeman to oznámil to počas úvodného prejavu na slávnostnom odovzdávaní štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade. Informuje o tom TASR na základe správy Českého rozhlasu. (TASR)

20:56 Zamestnanci elektrárne v Černobyle sa odmietli podieľať na nakrúcaní ruskej propagandy

Rusi nakrútili falošné video, ako poskytujú humanitárnu pomoc v uzavretej zóne pri jadrovej elektrárni v Černobyle. Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Energoatom na Telegrame uviedla, že ruskí vojaci chceli natočiť rozdávanie pomoci personálu černobyľskej elektrárne. Zamestnanci sa však na tom odmietli podieľať.

Ruskí okupanti nakoniec nakrútili svojich vlastných vojakov oblečených v uniformách francúzskej spoločnosti Novarka. Jej zamestnanci však v elektrárni nie sú už približne rok a pol. Odišli odtiaľ v septembri 2020 po dokončení oceľovej kupoly nad havarovaným reaktorom. (SITA)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

20:23 Armáda ubránila Mykolajiv, Rusi sa dali na ústup

Starosta juhoukrajinského mesta Mykolajiv v pondelok vyhlásil, že ruské sily ustupujú po pokuse o útok na mestské letisko. Olexandr Senkevyč pre spravodajský web CNN uviedol, že ruská armáda sa pokúsila zaútočiť na letisko, ale ukrajinskí obrancovia ju zahnali späť 20 až 25 kilometrov.

Senkyvyč taktiež povedal, že mesto čelilo raketovému útoku. Dopadlo naň asi 60 rakiet, pričom 61 budov bolo zničených. Asi 40 dopadnutých rakiet nevybuchlo. Starosta ďalej tvrdil, že ruské sily sa vo veľkej miere spoliehajú na kazetovú muníciu, ktorá je podľa Ženevskej konvencie zakázaná. „Sú nelegálne, ale máme veľa fotografií a dôkazov, že teraz, v 21. storočí, používajú zakázané zbrane,“ povedal.

Guvernér Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim vo videu na Telegrame vyhlásil, že Rusi sa dali na ústup po tom, čo v tankovej bitke pri letisku prišli o dva tanky.

19:22 Skončilo sa tretie kolo ukrajinsko-ruských rokovaní

Skončilo sa tretie kolo mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie ruského veľvyslanectva.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak na Twitteri uviedol, že pri rokovaniach došlo k malému pokroku ohľadne logistiky humanitárnych koridorov. Dodal, že intenzívne rozhovory sa týkali aj prímeria a bezpečnostných záruk. (TASR)

19:16 Tirana premenovala ulicu v centre mesta na Ulicu Slobodnej Ukrajiny

Hlavné mesto Albánska Tirana v pondelok na znak solidarity s ukrajinským odporom voči ruskej invázii rozhodlo o premenovaní ulice v centre mesta na Ulicu Slobodnej Ukrajiny. Mestské zastupiteľstvo o zmene názvu ulice rozhodlo jednomyseľne. Na ulici sa nachádzajú veľvyslanectva Ukrajiny a Ruska. (SITA)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

19:10 Z Ruska už odišli všetky veľké globálne účtovnícke firmy

Všetky štyri veľké globálne účtovnícke firmy už pre vojnu na Ukrajine zrušili vzťahy s Ruskom. Britská spoločnosť Deloitte v pondelok ako posledná z nich oznámila, že už nebude pôsobiť v Rusku. Pripojila sa tak k firmám Ernst & Young, Pricewaterhousecoopers a KPMG. Spoločnosť Deloitte uviedla, že prerušuje vzťahy aj s ruským spojencom Bieloruskom.

„Vieme, že je to správne rozhodnutie,“ povedal generálny riaditeľ firmy Deloitte Punit Renjen a dodal, že to bude mať vplyv na 3-tisíc zamestnancov spoločnosti Deloitte v Rusku a Bielorusku, ktorí „nemôžu ovplyvniť kroky ich vlády“. (SITA)

18:36 Utajené letisko vo východnej Európe slúži na posielanie zbraní Ukrajincom

 Z utajeného letiska vo východnej Európe sa darí Ukrajinu zásobovať zbraňami v boji proti ruským okupantom. Ako referuje spravodajský web CNN, potvrdil to americký generál Mark Milley.

Spojené štáty a ďalší členovia NATO doteraz poslali Ukrajine asi 17-tisíc protitankových rakiet a 2-tisíc protilietadlových rakiet Stinger. Od začiatku ruskej invázie poslalo bezpečnostnú pomoc na Ukrajinu 14 krajín.

Poloha letiska zostáva utajená, aby boli chránené dodávky zbraní, vrátane protipancierových rakiet. Ruská armáda sa zatiaľ nezamerala na tieto dodávky, ale existujú určité obavy, že Rusko by sa s postupujúcim útokom mohlo začať na ne zameriavať. (SITA)

18:09 Primátor Ľvova žiada o pomoc pri podpore utečencov utekajúcich pred vojnou

Západoukrajinské mesto Ľvov dosiahlo hranicu svojej kapacity na poskytovanie pomoci ľuďom vysídleným v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a požiadalo o pomoc medzinárodné organizácie. Podľa agentúry Reuters o tom v pondelok informoval ľvovský primátor Andrij Sadovyj.

Sadovyj uviedol, že cez Ľvov už prešlo niekoľko stoviek tisíc ľudí, ktorí smerovali na západ Ukrajiny, aby boli v bezpečí. V Ľvove sa podľa jeho slov nateraz zdržiava asi 200.000 vnútorne vysídlených osôb a 50.000 ich denne prechádza miestnou železničnou stanicou

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Predpokladáme, že príde ďalšia vlna (utečencov)… a vyzývame medzinárodné humanitárne organizácie, aby sem prišli a pomohli,“ povedal. (TASR)

17:48 Ukrajina hlási najmenej 13 mŕtvych po nálete na pekáreň v Makarive

Najmenej 13 ľudí zahynulo v pondelok pri ruskom leteckom útoku na pekáreň v ukrajinskej obci Makariv ležiacej v Kyjevskej oblasti. Informovala o tom britská stanica Sky News s odvolaním sa na vyjadrenie miestnych záchranárov.

Tí zároveň uviedli, že sa im na mieste podarilo zachrániť najmenej päť ďalších ľudí. V pekárni bolo podľa ich vyjadrenia bezprostredne pred náletom približne 30 ľudí.

Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že od rána otvára dovedna šesť humanitárnych koridorov vo viacerých ukrajinských mestách a pozastavuje paľbu, približuje Sky News. (TASR)

17:20 Neuspel v prezidentskom boji, ale stal sa mimoriadne populárnym starostom Kyjeva

Celý príbeh bratov Kličkovcov: Putinovi hľadia priamo do tváre. Ich otec padol za vlasť pre Černobyľ

16:53 Zo zahraničia prišlo bojovať viac ako 140-tisíc Ukrajincov

Viac ako 140-tisíc Ukrajincov sa vrátilo zo zahraničia bojovať za svoju krajinu. Na Facebooku o tom informovala štátna pohraničná stráž, pričom uviedla, že 80 percent z tohto počtu tvoria muži. Ešte v nedeľu na brífingu v Kyjeve ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že do ukrajinskej armády sa taktiež prihlásilo asi 20-tisíc cudzincov z 52 krajín. (SITA)

16:52 Rusi už zničili 202 škôl a 34 nemocníc

Ruské ostreľovanie v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine spôsobilo rozsiahle škody na kritickej infraštruktúre aj na majetku civilistov. Dosiaľ bolo ruskými útokmi zničených 202 škôl, 34 nemocníc a viac ako 1 500 obytných budov.

Vo viac ako 900 obciach nie je elektrina, voda ani teplo. „Ruská armáda nevie, ako bojovať proti iným armádam. Je však dobrá v zabíjaní civilistov,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. (SITA)

16:47 Moskva zrejme skrachuje, čísla hovoria jasne

Náklady na poistenie dlhu ruskej vlády vzrástli na rekordné maximum po tom, čo prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje vyplatenie zahraničných veriteľov v rubľoch. To zvýšilo obavy z platobnej neschopnosti Ruska. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Bloomberg a CNBC.

Swapy úverového zlyhania (CDS) na poistenie ruských vládnych dlhopisov v hodnote 10 miliónov USD (9,15 milióna eur) na 5 rokov v pondelok stáli asi 5,8 milióna USD vopred a ďalších 100.000 USD ročne, čo signalizuje pravdepodobnosť okolo 80 %, že sa Rusko dostane do platobnej neschopnosti, uviedla spoločnosť ICE Data Services. Ešte pred týždňom predajcovia CDS požadovali vopred asi 4 milióny USD. (TASR)

16:44 Putina vycvičila tajná služba 

Popravili státisíce Rusov, infiltrovali sa aj do CIA a vycvičili Putina. Dejiny ruských tajných služieb sú krvavé.

16:21 Začalo sa tretie kolo ukrajinsko-ruských rokovaní

Začalo sa tretie kolo mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na bieloruské médiá. Rozhovory prebiehajú na bieloruskej strane Bielovežského pralesa – národného parku ležiaceho pri poľsko-bieloruských hraniciach. (TASR)

16:16 Šéf EÚ žiadal Putina o ukončenie invázie na Ukrajinu a bezpečný prístup k pomoci

Predseda Európskej rady Charles Michel v pondelok počas telefonického rozhovoru požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby okamžite ukončil inváziu na Ukrajinu, zaručil bezpečnú prepravu humanitárnej pomoci a prístup civilistov k nej. Informoval o tom v pondelok spravodajský web RTL.be.

„EÚ čo najdôraznejšie odsudzuje ruskú agresiu proti Ukrajine,“ uviedol Michel na Twitteri, z ktorého citovala agentúra AFP monitorovaná TASR. Michel dodal, že počas diskusie s Vladimirom Putinom zdôraznil potrebu zaistiť v čase bojov na Ukrajine bezpečnosť a ochranu (tamojších) jadrových zariadení.

Michel hovoril v pondelok aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ubezpečil ho, že solidarita, priateľstvo a bezprecedentná pomoc Ukrajine sú neochvejné. 

EÚ bude už v najbližších dňoch diskutovať o žiadosti Ukrajiny o členstvo v EÚ. (TASR) 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

15:30 Ruský gymnasta šokoval svet

Ruský športovec na stupni víťazov provokatívne hájil kroky Ruska.

15:11 Civilných obetí pribúda

Ako informuje portál Meduza, od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zahynulo 406 ľudí a 801 bolo zranených.

15:05 Putin má možno rakovinu

Pod rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu sa mohli podpísať zdravotné problémy. Ako uvádza web španielskeho denníka Marca, s takýmito špekuláciami prišli viaceré médiá v Spojenom kráľovstve a USA. Niektorí dokonca tvrdia, že môže mať rakovinu. Informáciu prebrala SITA. 

Minulý týždeň počas besedy so študentmi v Portsmouthe admirál britského kráľovského námorníctva Chris Parry poukázal na to, že Putin používa pri rokovaniach veľmi dlhé stoly. „Myslím si, že jeho imunitný systém môže byť momentálne potlačený. Takže je to muž, ktorý sa ponáhľa,“ poznamenal veterán z Falkland.

Ďalšie klebety pochádzajú od nemenovaného zdroja amerických spravodajských služieb, ktorý sa domnieva, že Putinova „nafúknutá tvár“ v nedávnych vystúpeniach naznačuje vedľajšie účinky chemoterapie alebo steroidov. „V minulosti sme ho videli usmievať sa, ale v roku 2022 je len málo fotiek, na ktorých vyzerá šťastne,“ tvrdí zdroj.

putin rusko
zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Špukulácie o zdravotnom stave Putina sa objavujú čoraz častejšie. Treba však pripomenúť, že ide len o domnienky, ktoré sa zakladajú an predpokladoch a nie sú potvrdené Putinom ani nikým z jeho okolia. (SITA)

14:49 Trump chcel po znovuzvolení odísť z NATO, tvrdí jeho exporadca

Putin mal na to vyčkávať. Trump najnovšie odsúdil inváziu a vtipkoval, že USA by mali zbombardovať Rusko so stíhačkami s čínskymi vlajkami. 

14:24 Rusko zverejnilo zoznam nepriateľských štátov

Ruská vláda zverejnila zoznam cudzích štátov, o ktorých sa domnieva, že sa dopúšťajú „nepriateľských činov“ proti Rusku, ruským spoločnostiam a občanom. Informoval o tom v pondelok denník The Jerusalem Post.

Medzi krajiny, medzinárodné organizácie a územia považované za nepriateľské voči Rusku podľa Moskvy patria: Austrália, Albánsko, Andorra, Spojené kráľovstvo vrátane Jersey, Anguilly, Britských Panenských ostrovov a Gibraltáru, členské štáty Európskej únie, Island, Kanada, Lichtenštajnsko, Mikronézia, Monako, Nový Zéland, Nórsko, Kórejská republika, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, USA, Taiwan, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko a Japonsko.

Doplnková legislatíva z nedele stanovuje, že ruskí občania a firmy musia požiadať o špeciálne povolenie na styk s nepriateľskými zahraničnými subjektmi.

Hoci Izrael odsúdil Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, nie je na zozname. Izrael prevzal sprostredkovateľskú úlohu počas konfliktu, keď premiér Naftali Bennett v sobotu odletel do Moskvy, aby hovoril s Putinom, dodal The Jerusalem Post. (TASR)

13:45 Rusko uviedlo podmienky na základe ktorých údajne zastavia útok

Reuters informuje o tom, že Rusko požaduje, aby Ukrajina zastavila vojenské akcie, zmenila svoju ústavu tak, aby zakotvila neutralitu, uznala Krym ako ruské územie a uznala separatistické republiky Doneck a Lugansk za nezávislé územia, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov pre agentúru Reuters povedal, že Rusko povedalo Ukrajine, že je pripravené „o chvíľu“ zastaviť svoju vojenskú akciu ak Kyjev splní nastavené podmienky. (REUTERS)

13:04 Nepriateľ je zúrivý

K ťažkým bojom došlo v pondelok ráno v širšom okolí Kyjeva, vyplýva z vyjadrení ukrajinských predstaviteľov a príspevkov na sociálnych sieťach. Zdá sa, že ruské jednotky prešli do ofenzívy vo viacerých oblastiach severne a západne od ukrajinskej metropoly, píše televízia CNN.

„Nepriateľ s extrémnou zúrivosťou ničí (mestečká) Buča, Hostomeľ, Vorzeľ, Irpiň. Zámerne zabíja civilistov,“ uviedol kyjevský starosta Vitalij Kličko. Viaceré správy potvrdili, že v spomínaných mestečkách bolo v pondelok počuť streľbu, zatiaľ čo sa civilisti z daných oblastí snažili ujsť pred bojmi.

Podľa generálneho štábu ukrajinskej armády chce ruská armáda získať plnú kontrolu nad mestečkami Irpiň a Buča, pričom sa chystá napadnúť aj Kyjev, píše agentúra DPA.

„Pomerne veľký počet ruskej (vojenskej) techniky a vojakov sa sústreďuje pri vstupoch do Kyjeva… Uvedomujeme si, že bitka o Kyjev je jednou z kľúčových bitiek, ktorú v nasledujúcich dňoch absolvujeme,“ cituje poradcu ukrajinského ministra vnútra Vadyma Denysenka agentúra DPA. 

„V hlavnom meste robíme všetko pre to, aby sme mesto podporili a aby sme vytvorili zásoby potravín, liekov a základného tovaru,“ uviedol Kličko.

zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

12:45 Indický premiér údajne vyzval Putina na priame rokovania so Zelenským

Indický premiér Naréndra Módí vyzval v pondelok v telefonickom rozhovore ruského prezidenta Vladimira Putina, aby uskutočnil priame rokovania s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, uviedol zdroj z indickej vlády citovaný tlačovou agentúrou Reuters.

„Prezident Putin informoval premiéra Módího o stave rokovaní medzi ukrajinským a ruským tímom,“ uviedol zdroj.

„Premiér Módí naliehal na prezidenta Putina, aby okrem prebiehajúcich rokovaní medzi ich tímami viedol aj priame rozhovory s ukrajinským prezidentom Zelenským,“ dodal zdroj z indickej vlády. (TASR)

12:40 Mierové rozhovory sa začnú o 15.00 h

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak oznámil, že tretie kolo mierových rozhovorov medzi Ukrajinou a Ruskom sa začne v pondelok o 15.00 h SEČ. TASR o tom informuje na základe informácií od agentúr AP a Reuters. (TASR)

12:20 Kyjev odmietol návrh Moskvy na evakuáciu civilistov do Ruska a Bieloruska

Ukrajinská vláda v pondelok odmietla ruský návrh na evakuáciu civilistov do Ruska Bieloruska. Tento variant otvorenia humanitárnych koridorov je neprijateľný, uviedla vicepremiérka Irina Vereščuková.

Podľa ruského návrhu by jediná možnosť pre civilistov na úteku z Kyjeva a jeho predmestí bola cesta do Homeľu v susednom Bielorusku. Obyvatelia miest Charkov a Sumy na východe Ukrajiny by museli utekať do ruského Belgorodu. Bielorusko je kľúčovým spojencom Ruska a poslúžilo ako odrazový mostík pre inváziu.

Ukrajinská vláda navrhuje osem humanitárnych koridorov, okrem iného z prístavného mesta Mariupoľ na juhu, ktoré by umožnili civilistom cestovať do západných oblastí Ukrajiny, ktoré nie sú terčom ruského ostreľovania. (SITA)

zdroj: TASR/Michal Svítok

11:57 OBSE evakuovala skoro všetkých

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v noci na pondelok oznámila, že evakuácia členov jej pozorovateľskej misie z Ukrajiny je takmer dokončená. Informovala o tom agentúra DPA.

„Proces dočasnej evakuácie všetkých členov medzinárodnej misie je takmer dokončený. Posledná zostávajúca skupina – šéf pozorovateľskej misie a vrcholoví členovia tímu – teraz opustia Ukrajinu,“ uviedla OBSE vo vyhlásení. (TASR)

11:42 Kde sa zastaví Putin? 

Litovský prezident Gitanas Nauséda varoval v pondelok amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, že ak sa nepodarí zastaviť ruskú agresiu na Ukrajine, potom táto vojna vyústi do globálneho konfliktu. TASR prevzala informácie od agentúry Reuters.

Nauséda varoval Blinkena, ktorý v pondelok začal svoju cestu po pobaltských krajinách, že ruský prezident Vladimir Putin „sa nezastaví na Ukrajine“, a uviedol, že svet má preto povinnosť Ukrajine pomôcť „všetkými dostupnými prostriedkami“.

„Myslím naozaj všetkými prostriedkami, ak sa chceme vyhnúť tretej svetovej vojne. Voľba je v našich rukách,“ uviedol Nauséda.

Šéf americkej diplomacie sa stretol s litovským prezidentom pred rokovaním s litovským ministrom zahraničných vecí a premiérkou. Blinken počas pondelka a utorka plánuje navštíviť aj Lotyšsko a Estónsko. (TASR)

zdroj: TASR/ Michal Svítok

11:34 Ruská delegácia už priletela do Bieloruska na tretie kolo rokovaní 

Ruskí vyjednávači v pondelok predpoludním prileteli z Moskvy do bieloruského mesta Brest. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje z leteckého portálu Flightradar24.

Stroj typu Tupolev Tu-204-300 priletel do Brestu o 10.56 h SEČ. Presné miesto a čas plánovaného stretnutia však naďalej nie je známe. Rovnako tak nie je známe, kedy na miesto rozhovorov pricestuje ukrajinská delegácia.

Na druhom kole rokovaní, ktoré sa konalo vo štvrtok, sa obe strany dohodli na otvorení humanitárnych koridorov. Tie mali umožniť civilistom opustiť niektoré oblasti bojov.

Rusko v pondelok oznámilo, že otvára koridory vo viacerých ukrajinských mestách a pozastavuje paľbu. Niektoré koridory však vedú do Bieloruska alebo Ruska, čo Ukrajina označila za „nemorálne“. (TASR)

10:53 Krízová linka pomoci v ukrajinskom jazyku

Združenie IPčko spustilo Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku. Krízová linka bude pomáhať aj tým, ktorí sa rozhodnú na Slovensku zostať. Dostupná bude na telefónnom čísle 0800 500 888 a zároveň aj na e-mailovej adrese ukrajina@ipcko.sk.

Krízová linka bude fungovať každý deň bezplatne, anonymne, od 8:00 do 20:00 a pomáhať budú vyštudovaní psychológovia. Informoval o tom riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro, manažérka Nadácie Orange Andrea Ungvölgyi a riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození Andrea Najvirtová na tlačovej konferencii.

Ukrajina vojna utečenci
zdroj: TASR/AP/Visar Kryeziu

„To, čo tam vidíme, sú ľudia, maminy, deti, ktoré iba s dvomi igelitkami prechádzajú hranice a nechávajú za sebou všetko, čo poznajú, všetko, čo majú a často sa za tými hranicami rozlúčili so svojimi mužskými časťami rodín.

Prežívajú akútny stres, obrovský strach, obavy jednak aj z toho nového, čo prichádza za tými hranicami, ale aj z toho všetkého, čo ich ešte len čaká,“ priblížil Madro situáciu na hraniciach a skúsenosti psychológov, ktorí v teréne pomáhajú ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. (SITA)

10:41 Môže ujsť 5 miliónov ľudí

Až päť miliónov Ukrajincov ujde podľa očakávaní zo svojej vlasti, ak bude Rusko pokračovať v bombardovaní Ukrajiny, varoval v pondelok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Dodal, že Európa sa musí pripraviť na príchod týchto utečencov. Informácie priniesol britský denník The Guardian.

„Musíme sa pripraviť na prijatie približne piatich miliónov ľudí… Musíme zmobilizovať všetky prostriedky EÚ na pomoc tým krajinám, ktoré už prijímajú ľudí. Potrebujeme viac škôl, viac prijímacích centier – viac všetkého,“ dodal Borrell.

Šéf diplomacie EÚ takisto prisľúbil, že Únia bude viac kontrolovať, ako sa míňa jej pomoc v krajinách, ktoré diplomaticky podporujú Rusko alebo nekritizujú inváziu Moskvy na Ukrajine. (TASR)

zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

10:02 Medzinárodný trestný súd začína pojednávanie v spore medzi Ukrajinou a Ruskom

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu začína v pondelok dvojdňové pojednávanie o žiadosti Ukrajiny, aby jeho sudcovia prikázali Rusku zastaviť inváziu. Právni zástupcovi Kyjeva majú svoje argumenty predložiť v pondelok dopoludnia, Rusko bude môcť reagovať v utorok.

Ukrajina požiadala súd, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistických regiónoch Luhansk a Doneck na východe Ukrajiny.

Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia Kyjev podáva na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko.

Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované. (SITA)

9:22 Z Ukrajiny utekajú aj deti

Video zachytilo malého plačúceho a vzlykajúceho chlapca, ako prekračuje hranicu z vojnovej Ukrajiny do Poľska sám. V pondelok o tom informovala americká spravodajská stanica CNN.

Medzi 1,5 milióna ľuďmi, ktorí od začiatku invázie Ruska na Ukrajine už ušli z krajiny, sú aj malé deti – a niektoré sú nútené prejsť celú púť samy.

Protesty proti vojne na Ukrajine
zdroj: TASR/Hannibal Hanschke/dpa via AP

Jedno video zachytáva malého chlapca, ako prechádza hranicu do Poľska a kráča sám pred skupinou dospelých. Evidentne je osamotený, popri chôdzi plače a vzlyká. Má na sebe vetrovku a nesie si len igelitovú tašku s osobnými vecami. Na ceste pôsobí taký malý a drží sa oddelene od ostatných rodín na úteku pred vojnou. (TASR)

9:05 Netflix pozastavuje služby v Rusku

Americká spoločnosť Netflix v nedeľu oznámila, že pozastavuje poskytovanie svojej služby v Ruskej federácii. V pondelok o tom informovala agentúra AFP. 

„Vzhľadom na okolnosti na mieste sme sa rozhodli pozastaviť našu službu v Rusku,“ uviedla vo vyhlásení pre portál Variety hovorkyňa Netflixu Emily Feingoldová.

Rozhodnutie prišlo dva dni po tom, ako streamovacia služba uviedla, že zastaví všetky budúce projekty v Rusku vrátane akvizícií filmov a seriálov. Ešte minulý pondelok americká spoločnosť oznámila, že nemá v pláne dodržiavať nový ruský zákon, ktorý od streamovacích platforiem vyžaduje, aby od začiatku marca ponúkali v rámci svojich služieb 20 bezplatných ruských kanálov, medzi ktorými sú aj štátom financované televízie. (TASR)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

7:45 Rusi majú verbovať do vojny na Ukrajine Sýrčanov 

Rusko verbuje sýrskych bojovníkov skúsených v boji v mestských oblastiach, aby sa zapojili do vojny na Ukrajine. Informoval o tom v nedeľu americký denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na nemenované zdroje. Údajne majú pomôcť pri dobytí Kyjeva. 

Jeden zo zdrojov povedal, že niektorí bojovníci sú už v Rusku pripravení zapojiť sa do boja na Ukrajine, hoci nebolo bezprostredne jasné, koľko bojovníkov bolo dosiaľ naverbovaných. Ďalšie podrobnosti predstavitelia USA neuviedli. Do ukrajinského konfliktu už vstúpili zahraniční bojovníci na oboch stranách, všíma si AFP. (TASR)

7:41 Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko pripravuje útok na Kyjev

Britské ministerstvo obrany sa domnieva, že ruské sily dosiahli za posledných 48 hodín na Ukrajine minimálne územné zisky, pričom ich jednotky narazili na tvrdý odpor a čelia slabej logistickej podpore. Ukrajinskí velitelia však varovali, že ruská armáda preskupuje svojich vojakov a plánuje totálny útok na hlavné mesto Kyjev.

TASR tieto správy prevzala od stanice BBC a agentúry DPA.

Britský rezort obrany vo svojej najnovšej aktualizácii situačnej správy spravodajskej služby uviedol, že je „veľmi nepravdepodobné, že Rusko k dnešnému dňu úspešne dosiahlo svoje plánované ciele“.

zdroj: TASR/AP Photo/Armando Franca)

Ministerstvo však dodalo, že za posledných 24 hodín „ruské letecké a delostrelecké útoky naďalej vo zvýšenej miere zasahovali vojenské a civilné miesta v ukrajinských mestách“.

„Nedávne útoky boli zamerané na Charkov, Mykolajiv a Černihiv a obzvlášť silné boli v Mariupole,“ uvádza sa v správe.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl však varoval, že ruské jednotky „začali zhromažďovať zdroje na útok na Kyjev“. Ukrajinská armáda tvrdí, že cieľom ruských vojakov je prevziať plnú kontrolu nad kyjevskými predmestiami Irpiň a Buča, píše agentúra DPA.

7:00 Rusi zintenzívnili ostreľovanie miest

Ruské sily v noci zintenzívnili ostreľovanie miest v strede, na severe a juhu Ukrajiny. V televízii to povedal poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovič. Ťažko ostreľovanými miestami podľa neho boli okolie Kyjeva, Černihiv, Mykolajiv či Charkov.

V Charkove ostreľovanie poškodilo televíznu vežu a ruské delostrelectvo ostreľovalo rezidenčné oblasti. V Černihive boli podľa tamojších predstaviteľov pod útokom všetky časti mesta. Katastrofická situácia bola podľa Arestoviča v Buči, Hostomeli a Irpine pri Kyjeve, kde v nedeľu zlyhalo úsilie o evakuáciu obyvateľov.

Vláda podľa neho robí všetko pre to, aby evakuácie mohla obnoviť. Pre ostreľovanie sa tiež nepodarili evakuácie v Mariupole a Volnovache. (SITA)

6:40 SÚHRN: Všetko, čo by si mal vedieť 

Rusi útočia prakticky neustále, dosahujú len slabé výsledky. Podľa najnovších informácií však preskupujú svoje sily a majú sa pokúsiť zaútočiť na Kyjev. 

Počas tejto noci malo byť ostreľovanie ukrajinských miest intenzívnejšie ako predtým. Ruská armáda podľa zahraničných médií zasahuje aj civilné ciele, čo si vyžiadalo doteraz neznámy počet obetí. 

Počas pondelka majú byť vytvorené humanitárne koridory. Problémom je, že sa o nich hovorilo už niekoľkokrát, no Rusi aj tak útočili. Prezident Ukrajiny Zelenskyj povedal, že sa dohody nedodržiavajú a „namiesto humanitárnych koridorov máme krvavé“. 

V pondelok sa uskutoční tretie kolo mierových rokovaní. 

Súd v Haagu sa začne zaoberať žalobou Ukrajiny na Rusko. 

Zdroje: SITA, BBC, Reuters, TASR, Meduza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá