Nahliadni do spôsobu, akým Putin myslí a koná. Tieto knihy ti pomôžu pri orientácii v labyrintoch politiky Ruska

  • Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo našich kníh z dielne vydavateľstva Absynt silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením
  • Spolu so zakladateľmi tohto vydavateľstva sme pre teba vybrali pár tipov na originálne knižné kúsky
  • Tie ti pomôžu sa zorientovať vo vzťahu Ukrajiny a Ruska
Unsplash/zalabany, Absynt
  • Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo našich kníh z dielne vydavateľstva Absynt silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením
  • Spolu so zakladateľmi tohto vydavateľstva sme pre teba vybrali pár tipov na originálne knižné kúsky
  • Tie ti pomôžu sa zorientovať vo vzťahu Ukrajiny a Ruska

Aj v aktuálnych bezprecedentných časoch je tu hneď niekoľko diel, ktoré človeku pomôžu lepšie porozumieť tomu, čo sa okolo nás deje. Preto ti prinášame užitočný tematický výber kníh, ktoré sú svedectvom minulej doby, ktorá je však stále živá.

Všetci mocní Kremľa, Michail Zygar

Ruský novinár Michail Zygar napísal knihu Všetci mocní Kremľa, v ktorej sa rozhodol neustále sa opakujúce otázky okolo Kremľa a Putina analyzovať do hĺbky. Kniha sa rýchlo stala bestsellerom. Zygar sa veľa pýta – a pýta sa hlavne mocných a najmocnejších.

Z informácií z prvej ruky komponuje obraz premeny, ktorou počas „putinovskej“ éry prešla nielen ruská spoločnosť, ale aj samotný neobmedzený vládca Vladimir Vladimirovič Putin.

zdroj: Absynt

Ako sa z niekdajšieho reformátora stal nepriateľ Západu a majster propagandy? A kam to celé smeruje? Otázok je v Rusku priveľa a ani kniha Michaila Zygara Všetci mocní Kremľa neponúka univerzálne odpovede. Určite však môže pomôcť pri orientácii v spletitých labyrintoch politiky súčasného Ruska.

„Prečítal som túto knihu za jedinú noc, vskutku vzrušujúce čítanie. Zanechá nesmierne desivý dojem: Kremeľ je seriál House of cards, ale v skutočnosti,“ napísal historik a spisovateľ Lev Lurie.

Mark Galeotti: Musíme si pohovoriť o Putinovi

Kto je skutočný Vladimir Putin? Čo chce? A aký bude jeho ďalší krok? Napriek tomu, že o Putinovom Rusku sa napísali milióny slov, Západ stále nedokáže pochopiť jedného z najmocnejších politikov sveta s vplyvom po celom svete a s mocenskou sieťou, ktorá zasahuje do našich každodenných životov.

Profesor Mark Galeotti v tomto základnom politickom šlabikári odhaľuje muža skrytého za mýtmi, demaskuje najdôležitejšie omyly o Putinovi a vysvetľuje, ako môžeme dešifrovať jeho motiváciu a ďalšie kroky.

zdroj: Absynt

Galeotti sa pri vykresľovaní Putinových prvých rokov v KGB, jeho skutočného vzťahu k Spojeným štátom či jeho vízie budúcnosti Ruska opiera o nové ruské zdroje a šokujúce nezverejnené svedectvá, vďaka ktorým prináša doteraz nevídaný pohľad na muža v srdci globálnej politiky. 

„Šče ne vmerla i ne vmre“, Paweł Smoleński

Živelný rozhovor písaný v zhone, zahorúca, ako pokus zachytiť pulzujúci rytmus histórie, ktorá tak úpenlivo upriamila pozornosť na východnú hranicu Európy.

Je to vášnivý rozhovor poľského reportéra Pawła Smoleńského s Jurijom Andruchovyčom, ukrajinským básnikom, prozaikom a hudobníkom, ktorý spolu s tisíckami ľudí protestoval na Námestí nezávislosti. Je to pokus o prehodnotenie vnímania národného úspechu a prehry, pýchy i predsudkov k susedom. 

zdroj: Absynt

Impérium, Ryszard Kapuściński

Fenomén Sovietskeho zväzu nás neprestáva fascinovať ani dlhé roky po jeho rozpade, kedy sa známa červená vlajka s kosákom a kladivom roztrhala na niekoľko drobných samostatných častí.

Trochu možno preto, že „impérium zla“ vlastne nikdy úplne nezaniklo a jeho najvýraznejším dedičstvom sú dodnes citeľné a dobre viditeľné postkoloniálne syndrómy a komplexy.

zdroj: Absynt

Reportážna kniha Impérium Ryszarda Kapuścińského je výsledkom niekoľkých autorových ciest do bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré podnikal od svojho narodenia až do prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, kedy sa na území ZSSR odohrávali rozhodujúce udalosti korunované rozpadom komunistickej veľmoci. Kapuściński s geniálnou intuíciou vystihol problémy, ktoré ovplyvňujú aj našu súčasnosť. 

Novičok alebo kukla. Ako umierajú Putinovi kritici, Ondrej Kundra

Investigatívny novinár Ondřej Kundra prináša šokujúce informácie o tom, ako Putinovo Rusko zaobchádza s ľuďmi, ktorých svojvoľne samo označí za zradcov, nepriateľov režimu, odpadlíkov či ich vyhodnotí ako nepohodlných oponentov režimu.

zdroj: Absynt

Na konkrétnych prípadoch ukazuje, ako dnes hlavne ruská kontrarozviedka FSB – hlavná domáca bezpečnostná služba Ruskej federácie a hlavná nástupnícka agentúra KGB, ktorá podlieha priamo Putinovi – a vojenská rozviedka GRU podliehajúca náčelníkovi Generálneho štábu, pracujú.

Tými konkrétnymi prípadmi sú útoky na Alexeja Navalného, ​​Sergeja Skripala, Alexandra Litvinenka a ďalšie riadené atentáty, ktoré vo svetle informácií nie sú ojedinelými, izolovanými prípadmi, ale ide o prepracovaný systém vysporiadania sa s ľuďmi, ktorých ruská administratíva vyhodnotí ako nežiaducich.

„Označujú ich za zradcov, nepriateľov režimu, odpadlíkov či jednoducho len za nepohodlných oponentov režimu a neštítia sa ničoho – ani vraždy.“

Čím menej vieš, tým lepšie spíš, David Satter

Táto historiograficko-politická kniha je v poradí autorovom štvrtou publikáciou na tému modernej histórie Ruska a obdobia pádu sovietskeho impéria. Je dôverný znalec ruského sovietskeho prostredia, reálií, súvislostí, ľudí a okolností.

zdroj: Absynt

V novom diele podáva zasvätený sumárny obraz kľúčových udalostí, v ktorých dôsledku sa historicky unikátny nábeh Ruska na trajektóriu liberálnej demokracie zastavil a pretavil do podoby akejsi pseudomodernej autokracie na čele s novým večným vladárom. Ten je vygenerovaný vo všemocnom prostredí ruských tajných služieb. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá