Zablokované Hlavné správy nie sú jediný dezinfo web na scéne. Experti nám prezradili, či čaká stopka aj ďalšie slovenské weby

  • Za šírenie dezinformácií Národný bezpečnostný úrad zablokoval dezinformačný web Hlavné správy
  • Hlasná trúba slovenskej dezinfoscény Infovojna však ešte stále funguje v plnej sile
  • Startitup sa opýtal odborníkov na extrémizmus a hybridné hrozby, či by mali dostať červenú aj ďalšie portály
  • Podľa experta na extrémizmus Daniela Mila môže neodôvodnené blokovanie Hlavných správ vyvolávať špekulácie
pjimage (41)
Unsplash/Damian Zaleski, reprofoto Infovojna, FB/Jaro Naď
  • Za šírenie dezinformácií Národný bezpečnostný úrad zablokoval dezinformačný web Hlavné správy
  • Hlasná trúba slovenskej dezinfoscény Infovojna však ešte stále funguje v plnej sile
  • Startitup sa opýtal odborníkov na extrémizmus a hybridné hrozby, či by mali dostať červenú aj ďalšie portály
  • Podľa experta na extrémizmus Daniela Mila môže neodôvodnené blokovanie Hlavných správ vyvolávať špekulácie

Národný bezpečnostný úrad má po novom právo blokovať weby, ktoré šíria určitý škodlivý obsah. Napríklad klamstvá či už tradičné dezinformačné „evergreeny“. Netrvalo dlho a z internetu skutočne niektoré zmizli.

Tento osud postihol napríklad Hlavné správy alebo Armádny magazín. Obsah spomínaných webov však nie je explicitne vymazaný. Ako to vlastne je so samotnými toxickými stránkami v súčasnosti nám vysvetlil expert na extrémizmus Daniel Milo.

„Ony nie sú zrušené, sú zablokované na území Slovenskej republiky, na základe administratívneho rozhodnutia NBÚ. To sú dve odlišné veci. Zrušiť znamená, že sa vymaže obsah, on ale nie je vymazaný, len nie je dostupný z územia Slovenskej republiky,“ povedal Milo.

Startitup zaujímalo, či podobnú budúcnosť ako vyššie spomínané stránky môžu očakávať aj ďalšie známe dezinfo značky.

Web Infovojna stále beží

Zatiaľ čo Hlavné správy si zatiaľ dávajú „šlofíka“, ďalšie príbuzné weby bez problémov fungujú. Napríklad taká Infovojna, ktorá je známou ikonou slovenskej dezinformačnej scény.

Dalo by sa povedať, že za jej pracovnú metódu sa považuje „huckanie“ fanúšikov proti kritikom ruskej vládnej garnitúry a v súčasnosti aj invázie na Ukrajine. O webe sme viac písali aj v tomto článku.

Pozrime sa ale bližšie na samotný paragraf. V novom ustanovení zákona 27b sa okrem iného píše aj to, že pod škodlivou aktivitou, ktorá by mohla byť dôvodom na zablokovanie istého webu, sa rozumie šírenie závažných dezinformácií.

„Samozrejme, viem si predstaviť, že či už NBÚ alebo iné bezpečnostné zložky disponujú informáciami, že dané stránky, preukázateľne šíria závažné dezinformácie, tak ako to je momentálne napísané v tom zákone, tak NBÚ môže pristúpiť k ich zablokovaniu,“ odpovedal Milo na otázku, či sa dočkáme zablokovania Infovojny.

Vyhľadávanie google PS/Hlavné správy
zdroj: Vyhľadávanie Google PS/Hlavné správy

Problematická proruská propaganda

Šéf portálu Infosecurity Matej Spišák sa k téme možného blokovania aj ďalších webov vyjadril jasne.

„Nevidím žiadny problém v tom, že by sme zablokovali aj ďalšie weby, pri ktorých máme istotu, že šíria proruskú propagandu,“ povedal pre Startitup odborník.

Práve aj velebenie ruských záujmov, teda proruská propaganda je v tomto čase bežnou témou, ktorou sa zaoberajú alternatívne portály.

„Vidíme to napríklad pri Hlavnom denníku, ktorý preberal obsah z Fondu strategickej kultúry, teda Strategic culture foundation, ktorý je podľa správ amerického ministerstva zahraničných vecí riadený ruskou zahraničnou rozviedkou SVR. Keď tu máme web šíriaci takýto obsah a dospeli sme k tomu, že ich ideme blokovať, tak nevidím dôvod, prečo ich nezablokovať tiež. A to isté Zem a vek,“ povedal Spišák.

Blokovanie môže vyvolať špekulácie

Weby, ktoré majú potenciál byť zablokované, často šíria správy v súlade s rétorikou slovenskej opozície. Práve tá tvrdila, že v tomto prípade ide o zavedenie cenzúry.

Argumentom na tieto obvinenia je podľa koalície to, že Slovensko sa stalo predmetom hybridnej vojny, ktorú so svetom vedie Rusko. Zabránenie šírenia dezinformácií teda nám v tomto konflikte pomáha.

zdroj: Unsplash/Luis Villasmil, Markus Spiske

Daniel Milo sa na ministerstve vnútra špecializuje práve na hybridné hrozby a bezpečnosť. Podčiarkol, že ak sa určitý web NBÚ rozhodne zablokovať, musí svoje dôvody dostatočne vyargumentovať.

„Tým, že neboli takéto dôvody zverejnené, vytvára to priestor na špekulácie. Ja s tým rozhodnutím principiálne súhlasím, najmä keď Hlavné správy preukázateľne šírili opakovane nepravdivé informácie a dezinformácie napríklad ku Covidu, ale aj iným témam,“ vyjadril sa Milo pre Startitup.

Milo predpokladá, že práve zhodnotením týchto aspektov webu NBÚ dospel k blokovaniu.

Reakcia na vojnu

Samotný zákon, ktorý Hlavným správam podrazil nohy, odklepla národná rada koncom minulého mesiaca. Iniciatíva vznikla ako reakcia na ruskú inváziu na Ukrajine. 

Takýmto spôsobom je dovolené blokovať weby do konca júna.

Ako sa píše v samotnom ustanovení 27.b, škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.

Škodlivou aktivitou sa zase nazýva akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Zatiaľ čo proti paragrafu verejne vystupovala opozícia a kritizovala novelu zo zavedenia cenzúry, stopku pre dezinfoweby si, naopak, pochvaľovali politici koalície.

Robíme kroky k obmedzovaniu šírenia nenávisti

Nie je sa tak čomu čudovať, že k nečakanej stopke pre Hlavné správy sa prednedávnom vyjadrovali práve aj vplyvní koaliční politici. Tie väčšinou krok úradu schvaľovali.

Medzi nimi nechýbal aj minister vnútra. Roman Mikulec pripomenul, že zablokované Hlavné správy šírili klamstvá o hromadne prichádzajúcich osobách z Afriky a Blízkeho východu na Slovensko. Pravda je však taká, že takmer 90 percent ľudí prekračujúcich našu východnú hranicu sú Ukrajinci,“ napísal Mikulec. Medzi utečencami sa nachádzalo niekoľko zahraničných študentov, ktorí sa nesnažili dostať na Slovensko, ale domov.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

 Minister taktiež oznámil, že zablokovaním tohto webu zastavujeme šírenie nenávisti.

Dnes sme opäť svedkami pokusov rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť a zasiať medzi obyvateľstvom nenávisť voči vojnovým utečencom šírením dezinformácií. Vypnutie webu sa neobišlo bez vlny kritiky z radov ich prívržencov. No napriek tomu som presvedčený, že tento krok nakoniec najviac pomôže tým, ktorí sú dezinformáciami najviac zasiahnutí,“ skonštatoval minister vnútra.

K téme sa v deň zablokovania Hlavných správ vyjadril aj poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga. „Hlavné správy už nie sú hlavné! Verím, že všetci ľudia, ktorí tento portál čítali, budú hľadať informácie na normálnych, overených weboch, ktoré dodržiavajú základné pravidlá žurnalistiky,“ napísal Šeliga na Facebooku.

Minister obrany Jaroslav Naď sa k téme vyjadril, typicky svojsky, a to vtipom.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: Facebook, Facebook, Slov-lex.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá