Trump chcel po znovuzvolení odísť z NATO, tvrdí jeho exporadca. Putin mal na to vyčkávať

  • Donald Trump by s najväčšou pravdepodobnosťou opustil Severoatlantickú alianciu (NATO), ak by bol znovu zvolený
  • Tvrdí to jeho expordca John Bolton, ktorý sa bál, že Trump sa rozhodne vystúpiť už v roku 2018
  • Bolton si myslí, že Putin vyčkával práve na Trumpovo znovuzvolenie a opustenie NATO
  • Trump najnovšie odsúdil inváziu a vtipkoval, že USA by mali zbombardovať Rusko so stíhačkami s čínskymi vlajkami
donald trump si podáva loptu s putinom
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Donald Trump by s najväčšou pravdepodobnosťou opustil Severoatlantickú alianciu (NATO), ak by bol znovu zvolený
  • Tvrdí to jeho expordca John Bolton, ktorý sa bál, že Trump sa rozhodne vystúpiť už v roku 2018
  • Bolton si myslí, že Putin vyčkával práve na Trumpovo znovuzvolenie a opustenie NATO
  • Trump najnovšie odsúdil inváziu a vtipkoval, že USA by mali zbombardovať Rusko so stíhačkami s čínskymi vlajkami

Bývalý prezident Donald Trump by s najväčšou pravdepodobnosťou opustil Severoatlantickú alianciu (NATO), ak by bol znova zvolený, myslí si jeho exporadca John Bolton.

Trump sa v minulosti mnohokrát vyjadroval kriticky na adresu Aliancie, Bolton tvrdí, že opustenie NATO bolo na pretrase už v roku 2018, uvádza Washington Post.  

Bolton, ktorý pôsobil ako Trumpov hlavný poradca, tvrdí, že musel presvedčiť Trumpa, aby nevystúpil z NATO uprostred summitu v roku 2018. Do poslednej chvíle nevedel, čo Trump spraví.

„Na tom stretnutí NATO som mal srdce až v krku,“ uviedol Bolton. „Nevedel som, čo prezident urobí,“ povedal.

Bolton spomína, že si ho prezident zavolal a spýtal sa ho na jeho názor. Povedal mu: „Choď rovno k čiare, ale neprekračuj ju. Netušil som, čo urobí,“ dodal.

Putin na to vyčkával, tvrdí Bolson 

Exporadca hovorí, že je pravdepodobné, že by Trump v druhom funkčnom období učinil rozhodnutie, ktoré by malo za následok vystúpenie Spojených štátov z Aliancie.

„Myslím si, že v druhom Trumpovom volebnom období možno vystúpil z NATO,“ povedal Bolton. „A myslím si, že (ruský prezident Vladimir) Putin na to čakal,“ dodal.

Ak by Spojené štáty vystúpili z NATO, Aliancia by prišla o najsilnejšieho partnera, na ktorého angažovanosti je založená obrana Európy.

Bez USA v NATO by sa európske štáty nevedeli sami ubrániť prípadnej ruskej agresii, tiež by nebola reakcia na ruskú inváziu na Ukrajinu taká silná.

V Pobaltských štátoch už teraz panuje obava, či nie sú ďalšie na rade. Ruský prezident Vladimir Putin podľa niektorých analytikov túži po návrate Sovietskeho zväzu a jeho štátov do ruského náručia.

Trumpov hovorca Taylor Budowich tvrdí, že Bolton je spokojný iba vtedy, „keď je vojna“. A má byť nešťastný z toho, že dostal „padáka“, pričom sa Trump „zaslúžil o jedno z najmierovejších období americkej histórie“.

Za pravdu dala Boltonovi aj hovorkyňa Bieleho doma Jen Psakiová, ktorá uviedla, že „ďalší dôvod, prečo je americký ľud vďačný, že prezident Biden nevzal za príklad svojho predchodcu, čo sa týka globálnej angažovanosti a globálneho vedenia, pretože určite by sme mohli byť na inom mieste,“ povedala hovorkyňa.

„Myslím, že niet pochýb o tom, že sila a jednota NATO bola v tomto momente mocnou silou,“ dodala Psakiová.

Trump tvrdí, že donútil „delikventných členov NATO“ platiť, opak je pravdou 

Trump sa svojím pohŕdaním k Aliancii nikdy netajil. NATO považoval za „zastaranú“ inštitúciu, ktorá využíva Američanov a pripravuje ich o peniaze.

Bob Woodward vo svojej knihe Strach uvádza, že Trumpovo okolie na čele s generálmi, ministrami obrany i zaťom Jaredom Kushnerom, sa neustále snažilo zabrániť, aby Trump opustil NATO. Prezident absolútne nechápal partnerstvá a aliancie.

Napokon s Trumpom našli kompromis, pričom prezident požadoval od členov NATO zvýšiť svoje výdavky na obranu. Vtedajších 23 členských štátov NATO neplatilo na obranu toľko, ako sa od nich nepožadovalo, teda 2 % HDP. Oproti  tomu USA dáva na obranu až 3,5 % HDP.

„Dúfam, že si každý pamätá, že som to bol ja, ako prezident Spojených štátov, kto prinútil delikventných členov NATO, aby začali platiť svoje poplatky, ktoré predstavovali stovky miliárd dolárov,“ uviedol Trump vo vyhlásení. „Neexistovalo by žiadne NATO, keby som nekonal rázne a rýchlo.“

zdroj: NATO

V skutočnosti Trump nedonútil žiadnych „delikventov“ vyčleňovať 2 % HPD na obranu, ale zaviazali sa nato Smernicou pre výdavky členských štátov NATO, ktorá vstúpila do platnosti ešte pred tým, než sa stal prezidentom, pripomína factchcecker Washington Postu.

Podľa oficiálnej štatistiky NATO doteraz dáva 2 % HDP na obranu len 10 členských štátov z 30. Medzi „neplatičmi“ sa nachádza aj Slovensko (1,73 % HDP) i všetci naši okolití susedia, ktorí sú v NATO. Výnimkou je iba Poľsko, ktoré do obrany dáva 2,10 % svojho HDP.

Trump žartoval, že USA majú zavesiť čínsku vlajku na F-22 a bombardovať ho**o z Ruska

Bolton tiež dodal, že Trump, ktorý blokoval Ukrajine dodávky zbraní, vedel nájsť Ukrajinu len s ťažkosťou na mape.

Dodal, že jeho postoj voči Rusku nebol „dostatočne tvrdý“ a mali mu prekážať aj ekonomické sankcie na ruských oligarchov. Tiež si nemyslí, že Trumpovi sa darilo s Ruskou lepšie ako súčasnému prezidentovi.

Trump najskôr označil počínanie ruského prezidenta smerom k Ukrajine za „geniálne“ potom, však otočil a inváziu odsúdil, pričom dodal, že sa za obyvateľov Ukrajiny modlí.

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Uviedol tiež, že za jeho prezidentovania by sa to nikdy nestalo, uznal aj, že Aliancia je v súčasnosti dôležitá.

„Budú všetky tieto národy stáť bokom a pozerať sa, ako možno milióny ľudí pozabíjajú?“ mal povedať Trump na stretnutí Národného republikánskeho výboru, uvádza CBS News. „V akom bode krajiny povedia: Nie, nemôžeme prijať tento obrovský zločin proti ľudskosti? Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo. Nemôžeme dovoliť, aby sa to dialo aj naďalej.“

Trump mal tiež žartovať, že americké stíhačky by mali preniknúť na Ukrajinu a dať si  „čínsku vlajku“ na stíhačky F-22 a „zbombardovať ho**o z Ruska.“

„A potom povieme, že to Čína urobila,“ mal povedať so smiechom podľa reportéra Washington Post Josha Dowseyho. „Potom začnú medzi sebou bojovať a my si sadneme a budeme pozerať.“

Zdroje: Washington Post, Washington Post, NATO, CBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá