Príbeh najobľúbenejšej bratislavskej vyhliadky: Vidno z nej až na Zobor, ako vznikal fenomén?

  • Poloha na hraniciach troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy
  • Jej tvar je inšpirovaný aj modlivkou zelenou, ktorá obýva región Malých Karpát
  • Nová atrakcia má pomôcť k znovuobjaveniu lokality a naštartovať turistický ruch v okolí Devína
ITB#ROZHLADNA#_DSC0179-min
  • Poloha na hraniciach troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy
  • Jej tvar je inšpirovaný aj modlivkou zelenou, ktorá obýva región Malých Karpát
  • Nová atrakcia má pomôcť k znovuobjaveniu lokality a naštartovať turistický ruch v okolí Devína

Na Devínskej Kobyle, ktorá je najvyšším bodom Bratislavy, vznikla odvážna turistická atrakcia. Dokáže prilákať návštevníkov z hlavného mesta, ale aj ďalekého okolia, čo sa preukázalo už v prvých týždňoch – vyhliadka na Devínskej Kobyle sa totiž okamžite stala najhorúcejším miestom pre oddych v Bratislave. Na priesečníku turistických trás Malých Karpát vyrástol nový turistický hit.

Najvyššia rozhľadňa v okolí

Po rozhľadni Veľká Homoľa v Malých Karpatoch vznikla vyhliadka na Devínskej Kobyle ako ďalšia stavba s potenciálom prilákať tisícky turistov. Nová vyhliadková veža je dokonca vyššia ako obľúbená rozhľadňa týčiaca sa nad Modrou.

Zatiaľ čo Veľká Homoľa má 20,4 metra, nová rozhľadňa nad Dúbravkou siaha do výšky až 21,27 metra. Nenadchne pritom len svojou výškou, ale aj netradičným vizuálnym prevedením.

Inšpirácia z malokarpatskej prírody

Jedinečnosť celej stavby, ktorej návrh zhotovil ateliér Architekti Šebo Lichý, tkvie predovšetkým v netradičnom architektonickom spracovaní: „V bohatej faune Devínskej Kobyly nájdeme modlivku zelenú, ktorú pripomína výsledný tvar vyhliadkovej veže. Biela farebnosť umožňuje vyniknúť jej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly,“ vysvetľuje prestížny architektonický ateliér.

Postavená s rešpektom ku krajine a životnému prostrediu

Snahou architektov bolo postaviť rozhľadňu čo najcitlivejšie ku krajine a svojmu okoliu. Riešilo sa, či rozhľadňu nebude vidno z Devína a či nebude rušivá ľudskému oku. Preto sme zvolili bielu farbu, ktorá dobre splýva s oblohou,“ opisuje architekt Igor Lichý. O subtilnosti stavby sme sa boli presvedčiť aj my a skutočne je z pohľadu z Devína neviditeľnou.

Spoločnosť INGSTEEL, ktorá je zhotoviteľom stavby, brala do úvahy aj dopad na životné prostredie. Realizátor projektu sa tak usiloval minimalizovať zásah, použitie chemických látok a prístupové úpravy okolia.

3 štáty a 3 vyhliadkové plošiny

Dômyselné je aj umiestnenie samotnej vyhliadkovej veže. Poloha v území hraníc troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy. „Výhľad do troch susedných štátov je motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach,“ dodáva architekt Aleš Hradecký.

Konštrukcia rozhľadne má hmotnosť 35 ton a na jej vrchol sa turisti dostanú po vyšliapaní 112 schodov. Odmenou za ostré stúpanie sú neopakovateľné výhľady na hlavné mesto z novej perspektívy, hrad Devín a za ideálnych podmienok je z rozhľadne možné vidieť až na nitriansky Zobor.

Vyhliadková veža je veľmi dobre dostupná z mestskej časti Bratislava – Dúbravka. „V mestských častiach Dúbravka a Záhorská Bystrica sa nachádza niekoľko našich projektov a máme prirodzený záujem pomôcť rozvoju tejto lokality,“ opisuje architekt Igor Lichý. Preto sa architekti a ITB Development sponzorsky podieľali na výstavbe vyhliadkovej veže.

Otvorená bola v polovici júla

Architektov na základe referencií oslovil vtedajší starosta mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves so záujmom o spoluprácu pri tvorbe návrhu. „Veríme, že výstavba vyhliadkovej veže je prvým krokom k znovuobjaveniu lokality a naštartovaniu jej revitalizácie,“ dopĺňa architekt Tomáš Šebo.

Projekcia začala už v roku 2017 a veža bola finálne sprístupnená 15. 7. 2020. „Najväčšou odmenou sú pre nás spokojní návštevníci, ktorí si z výhľadu okrem krásnych záberov odnesú aj nezabudnuteľný zážitok,“ dodáva jeden z architektov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá