Príbeh rodiny spod Tatier: Vyvinuli legendárnu zubnú pastu, ale aj prírodný produkt na posilnenie imunity

  • Rodinná firma z východu Slovenska zaujala v oblasti dentálneho priemyslu, pričom Jan Jurík samotnú firmu založil pred 20 rokmi so svojím synom
  • Tím Bielej perly rozširuje svoje portfólio o nové produkty, ktoré Slováci ocenia
  • Svoje výrobky budú expandovať nielen na Slovensko, ale aj do iných krajín Európy
bielaperla89
  • Rodinná firma z východu Slovenska zaujala v oblasti dentálneho priemyslu, pričom Jan Jurík samotnú firmu založil pred 20 rokmi so svojím synom
  • Tím Bielej perly rozširuje svoje portfólio o nové produkty, ktoré Slováci ocenia
  • Svoje výrobky budú expandovať nielen na Slovensko, ale aj do iných krajín Európy

Slovensko je plné firiem, ktoré objavili diery na trhu a nebáli sa chytiť novej príležitosti. Perfektne sa to podarilo aj Janovi Juríkovi, dnes už 83-ročnému pánovi, ktorý pred 20 rokmi začal písať históriu snáď najznámejšej slovenskej zubnej pasty biela perla a prírodnej tinktúry.

Jan Jurík so svojou úspešnou rodinnou firmou, ktorá zamestnáva aj jeho potomkov, ako napríklad vnučku a šéfku marketingu Inés Juríkovú, neustále vyvíja nové produkty pre Slovákov, no aj zákazníkov mimo našich hraníc. Produkty sú určené na vybielenie zubov či posilnenie imunity vďaka extraktu z hlivy ustricovej v tinktúre neoglucan.

„Neoglucan je naše rodinné striebro. Momentálna pandémia nás nakopla a uvedomili sme si, že nastal čas aktívne pracovať s týmto naším pokladom, aby aj iní mohli ťažiť z jeho blahodarných účinkov pre ľudské zdravie,“ vysvetľuje Inés Juríková.

zdroj: Dimenzia - Zlatko Jurík so svojim otcom Janom Juríkom.

Príbeh firmy sa začal písať v Amerike

Myšlienka o žiarivom úsmeve u pána Jana Juríka a jeho syna Zlatka skrsla v Amerike, počas návštevy jeho rodiny. V tom čase práve začínalo nové tisícročie. Písal sa rok 2000 a v Kežmarku začala vznikať biela perla.

Juríkovci predtým naplno dovážali a predávali americké koberce. V biznise tak boli dobre zorientovaní a objavili aj dopyt po domácich spôsoboch bielenia zubov. Dovážať však už nechceli a v Kežmarku preto spustili poctivú výrobu a následnú distribúciu.

Súčasne však hneď začali expandovať aj do blízkeho Poľska, kde majú dnes dokonca viac produktov, ako na domácom trhu.

Slováci sú priekopníci v dentálnej kozmetike

Každý túži po bielom úsmeve, a preto si mnoho ľudí radšej vyberie bielenie zubov priamo u zubára. Bielenie zubov v ambulancii je však časovo, ale aj finančne veľmi náročné. 

Juríkovci si tento fakt uvedomovali, a preto chceli bielenie spraviť dostupnejšie pre všetkých. Vyvinuli preto špeciálny bieliaci systém a súčasne aj bieliace pero, ktorým si môžu Slováci vybieliť svoje zuby doma za relatívne nízku sumu pomocou aplikátora a gélu.

Spočiatku v systéme využívali peroxid, avšak po vstupe Slovenska do Európskej únie ho nahradili rôznymi enzýmami a chloridom sodným.  

zdroj: instagram - biela perla

Na scénu prichádzajú aj bieliace pasty 

V roku 2013 nastal v smerovaní firmy zlom a okrem domácich bieliacich systémov na báze enzýmov a chloridu sodného do portfólia pribudla aj bieliaca pasta biela perla. Vtedy sa produkty predávali ešte v starom obale, avšak samotný ikonický tvar krabičky sa nezmenil dodnes.  

Popularita zubných pást bielej perly spočíva najmä v jej zložení, ktoré je k zubom veľmi šetrné. Stupeň mechanického čistenia zubnej skloviny sa vyznačuje hodnotou abrazivity čím je abrazivita vyššia, tým vyššie je riziko poškriabania zubnej skloviny a aj zvýšenej citlivosti zubov. Takmer celé portfólio bielej perly má abrazivitu v rozmedzí 5 – 13, pričom tieto pasty sú vhodné najmä pre citlivé zuby. 

Portfólio produktov sa pomaly rozrastalo, pretože zákazníci si neustále pýtali nové príchute, ale aj iné varianty zubných pást. Biela perla v reakcii na to začala vyrábať aj mätovú, kokosovú či dokonca kurkumovú zubnú pastu.

Slovákom sa biela perla páčila čoraz viac a v roku 2018 prišiel čas na veľkolepý rebranding. „V tom čase sme mali na slovenskom trhu 9 produktov. Za minulý rok sme uviedli špecializovanú zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace mamy a :kurkuma+Q10, pričom sme prví na Slovensku, ktorí uviedli obdobné produkty. Momentálne máme v predaji 15 produktov a neustále vyvíjame ďalšie,“ hovorí marketingová manažérka bielej perly Inés Juríková.

Bieliace pasty si Slováci úplne zamilovali a dôkazom sú čísla predaja za minulý rok. „Za rok 2020 sa nám predaj zdvojnásobil, pričom sme na našom domácom trhu predali 277 500 kusov zubných pást biela perla,“ poznamenáva Inés Juríková.

 

zdroj: biela perla - Starý branding bieliacej sady a zubnej pasty.

Popri bieliacej paste vznikla aj prírodná tinktúra

Čas však plynul a Jan Jurík začal mať s vekom pribúdajúce zdravotné problémy – predovšetkým s kĺbami, pričom mu hrozila aj operácia. Vtedy p. Jurík hľadal aj iné možnosti, než operáciu či lieky. Po kompletnej zmene životného štýlu hľadal aj rôzne alternatívy, ako naštartovať svoj imunitný systém. Vďaka tomu sa začal venovať štúdiu hlivy ustricovej a beta-glukánom.

Nešlo pritom o žiadne ezoterické reči o imunite – na výskume hlivy ustricovej pracoval spoločne so Slovenskou technickou univerzitou (STU), kde skúmali práve jej benefity v procese posilňovania imunity.

zdroj: Dimenzia - V skleníkoch v Kežmarku pestujú Juríkovci hlivu ustricovú už 20 rokov.

Z STU Jurík následne odkúpil patentovanú technológiu na výrobu tinktúry z hlivy ustricovej, ktorú rokmi stále modifikoval a vylepšoval, až vznikol neoglucan. „Neoglucan tinktúra je 100 % čistá šťava z hlivy ustricovej, ktorú pestujeme sami v našich skleníkoch v Kežmarku už 20 rokov,“ poznamenáva šéfka marketingu Inés Juríková.

Tinktúra zrie 6 mesiacov, počas ktorých sa zlepšuje synergický efekt aktívnych látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú v hlive ustricovej. Neoglucan podporuje obranyschopnosť tela voči rôznym vírusom, baktériám a parazitom a znižuje riziko nákazy vírusom. Zlepšuje kondíciu imunitného systému, no najfascinujúcejšie je, že ide o produkt rýdzo slovenskej vedy.

zdroj: instagram - neoglucan

Životabudič najmä v ťažkých časoch

Pri výrobe tinktúry neoglucan sa vychádzalo najmä z ľudového liečiteľstva na Slovensku, kde bola hliva ustricová hojne používaná, keďže obsahuje vysoké množstvo minerálov, vitamínov a glukánu.

Kombinácia liečivých slovenských bylín a extraktov z hlivy ustricovej napomáha v procese liečenia rôznych chorôb, ale slúži aj ako prevencia.

„Celá naša rodina užíva neoglucan a nedáme naň kvôli jeho blahodarným účinkom na zdravie dopustiť. Môjmu dedovi tinktúra pomohla s kĺbmi a mne pomohla vyliečiť sa z chronických zápalov mandlí. Odkedy neoglucan užívam, čo je teraz 5 rokov, tak som málokedy chorá. A aj keď náhodou ochoriem, nemusím užívať žiadne antibiotiká ako kedysi,“ dodáva vnučka Jana Juríka, Inés Juríková.

zdroj: instagram - neoglucan

Dobrá psychika môže zabezpečiť pevné zdravie

Pán Jurík však dodáva, že žiadna zázračná fľaštička neexistuje. Všetko začína zdravým životným štýlom, ktorého dôležitou súčasťou je aj psychické zdravie. 

Tinktúru z hlivy ustricovej odporúčajú aj lekári. „Neoglucan mám rada z viacerých dôvodov. Jedným z nich je hlavne prirodzená podpora imunity hneď na začiatku tráviacej a dýchacej sústavy, ktorá je bránou pre vstup vírusov či baktérií – práve slizničná imunita v oblasti nosohltanu je kľúčová pre rýchlu reakciu organizmu pri infekcii. Neoglucan rýchlo pôsobí práve tu, ľahko sa užíva, a preto sa nám osvedčil hlavne v akútnom štádiu respiračných infekcií, ale aj pri dlhodobej podpore imunity,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Daniela Halmová.

Biela perla je aktuálne dostupná v drogériách, na e-shope a čoskoro aj v lekárňach, neoglucan si môžeš kúpiť online.

zdroj: Dimenzia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá