Príbeh Rolexiek: Hodinky, za ktorými stojí charita a vôbec neznamenajú špičku kvality

  • Nemec Hans Wilsdorf a jeho švagor Alfred Davis začali spolu v roku 1905 vyrábať hodinky
  • Až o tri roky neskôr ich začali produkovať pod názvom Rolex
rolex
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Nemec Hans Wilsdorf a jeho švagor Alfred Davis začali spolu v roku 1905 vyrábať hodinky
  • Až o tri roky neskôr ich začali produkovať pod názvom Rolex

Rolex mal u nás kedysi veľmi definované označenie. Keď sa povedalo „rolexky“, automaticky si si predstavil drahé hodinky. Kto mal rolexky, bol frajer. Dnes vieš, že Rolex je síce zárukou kvality, no nie tej najvyššej a Rolexky nepatria nevyhnutne k hodinárskej špičke.

Neznamená nič, len sa ľahko vyslovuje

Ak si si myslel, že názov Rolex niečo znamená, alebo za značkou sa ukrýva meno firmy s tradíciou, musíme ťa sklamať. Nie je to tak. Názov vznikol náhodne a po krátkych úvahách sa ujal, pretože sa jednoducho vyslovuje aj pamätá.

Celý biznis rozbehli v Londýne a nie v Ženeve, ako by si možno predpokladal. Odtiaľ sa potom do Ženevy samozrejme presťahovali. Nebolo to preto, lebo na krajnom západe Švajčiarska sa hodinársky biznis rodí, ale práve kvôli nižším daniam. Vojnové časy, počas ktorých sa ich značka rodila, mali v neutrálnom Švajčiarsku absolútne mierny charakter.

Dnes za značkou stojí Nadácia Hansa Wilsdorfa, ktorú založili dvaja otcovia Rolexu a rozrástol sa na biznis v hodnote 8,8 miliárd amerických dolárov. Tým, že za značkou stojí charita, Rolex má prirodzene výrazne úľavy na daniach.

Počas štyroch rokov prechádzali zhotovené kusy laboratórnymi testami. a tak nadobudli štandard, ktorý si zachovali do dnešného dňa.

Významným míľnikom hodinárstva je tzv. oyster case, a teda vode odolné telo, ktoré zostrojili práve hodinári z firmy Rolex v roku 1926. Vtedy dostal hodinársky biznis úplne iný rozmer a hodinky sa stali bežnou súčasťou bežného dňa mužov aj žien. Odvtedy sa datuje moderné hodinárstvo a značku možno považovať za jeho absolútneho priekopníka.

V roku 1931 vyvinuli prvý automatický samonavíjací strojčekový mechanizmus. Následne si ho dali patentovať.

Vojnové roky zakončili ďalším inovatívnym objavom. Do hodiniek zakomponovali dátum, ktorý sa automaticky každý deň menil. Ich ikonický vizuál sa dnes absolútne spája práve so značkou Rolex. Vyrobené boli z 18 karátového zlata ale aj platiny a boli prvými svojho druhu, ktoré ukazovali zároveň čas aj dátum. Hodinky s tzv. prezidentským remienkom nosili vplyvní a bohatí ľudia.

O 10 rokov neskôr sa už dokázali hodinky Rolex prispôsobiť rozličným časovým zónam.

V roku 1953 to Rolexky dotiahli až na Mt. Everest. Expedícia Sir Johna Hunta bola vybavená práve Rolex Oyster Perpetuals. Ešte v ten rok získali hodinky ikonický status a expedičný príbeh, ktorý za nimi stojí z nich spravil hrdinky. Značka opäť potvrdila, že ich náramkové hodinky prežijú všetko na svete.

Okrem vysokohorských sa ujali aj potápačské. Dostali sa do povedomia ľudí v tom istom roku ako ich expedičný predchodca, a dotyčný sa v nich mohol potápať až do hĺbky 100 metrov pod vodnou hladinou.

V roku 1956 potvrdil ich kvality aj samotný švajčiarsky výskumný ústav CERN. Hodinky Milgauss od značky Rolex dokázali podľa výskumov fyzikálnych laboratórií odolávať magnetickým poliam až do 1 000 gaussov.

O rok neskôr sa pocty dostalo aj ženám a náramkové hodiny s ukazovateľmi času a dátumu si veselo a hrdo začali nosiť po svete aj ony.

Ďalšie modely sa už len veľmi premyslene inovovali na základe požiadaviek zákazníkov a doby, ktorá kládla na hodinárske remeslo stále vyššie nároky.

Dnes majú hodinky značky Rolex absolútne premyslené. Strojčeky sú z dielní popredných švajčiarskych majstrov, ktorých tradícia siaha ďaleko do histórie minulého storočia. Dokážu sa prispôsobiť hĺbke podvodnej hladiny až stonásobne väčšej, ako je človek vôbec schopný prežiť.

Trvá to rok!

Vyrobiť jedny hodinky značky Rolex trvá takmer rok. Celé sú vyrobené ručne, a tým stúpajú na hodnote. Hoci z mnohých svetových hodinárskych fabrík vychádzajú ročne enormné množstvá produktov, Rolex sú stále vyrábané rukami majstrov hodinárov.

Kvôli vysokému štandardu prejde každý jeden výrobok tejto značky testami kvality.

Najdrahšie vs. najlacnejšie Rolexky

Zberatelia hodiniek po celom svete si na tie od značky Rolex všeobecne extra potrpia. Vintage kúsky so špeciálnym gravírovaním stoja dokonca viac a sú známkou hodnoty a luxusu.

Najdrahšie náramkové hodinky tejto značky sa vyšplhali na hodnotu 3,5 milióna dolárov a je to kúsok Rolex GMT Master z roku 1958  vyhotovené z 18-karátového zlata. Boli vydražený na aukcii v Ženeve a predpokladaná cena, za ktorú sa mali predať bola oveľa nižšia.

Čo sa týka tých predajných, stoja pol milióna dolárov a volajú sa Rolex GMT Master II so série Diamond Ice Watch a sú mužské.

Najlacnejšie hodinky, ktoré si z tejto značky môžeš v originálnej verzii zadovážiť sa volajú Air-King a zaplatíš za ne 2 200 dolárov.

Veľmi jednoducho sa ti však môže stať, že sa necháš pomýliť cenou a namiesto originálnych Rolex hodiniek si kúpiš repliku. Jedným z hlavných poznávacích znamení je to, že originálne Rolex si pod tisíc dolárov nikdy nekúpiš. Potrebuješ k nim taktiež certifikát, podpísaný a so sériovým číslom. Nezabudni si všetky tieto veci skontrolovať. Rolex sú totiž najkopírovanjšími hodinkami na svete. A ako hovorí Jay-Z:„Rollies they don´t tik-tok.“

Rolex je aj oficiálnym sponzorom najstaršieho a najprestížejšieho tenisového podujatia v londýnskom Wimbledone. Stopky, ktoré určujú čas jednotlivých setov sú od značky Rolex.

zdroj: Ilustračný obrázok (Wikimedia)
Zdroje: gq.com, alux.com, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá