Príbeh slovenskej drogérie, ktorá planétu zachránila pred 4 tonami plastov. Vďaka Matejovi sa meníme na ekologický raj

  • Každý rok skončí v moriach vyše 8 miliónov ton plastov
  • Až 98 % tovaru v drogériách používa jednorazové plastové balenia
  • Dôsledky plastovej nedôslednosti zažívajú morské i pozemské živočíchy na dennej báze
ffff
Ecoterra
  • Každý rok skončí v moriach vyše 8 miliónov ton plastov
  • Až 98 % tovaru v drogériách používa jednorazové plastové balenia
  • Dôsledky plastovej nedôslednosti zažívajú morské i pozemské živočíchy na dennej báze

Malé eko drogérie Ecoterra sú roztrúsené po celom Slovensku a jedna či dve sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú aj v tvojom meste. Okrem toho, že funguje na princípe čapovanej drogérie – teda zoberieš si toľko, koľko potrebuješ, a to do vlastnej nádoby – stojí aj na čele vlastnej ekologickej značky Ecoterra & Bibis.

Vždy máme obrovskú radosť, keď ťa môžeme informovať o úspešnom slovenskom biznise, v ktorom ide o viac, než len o peniaze. Ecoterra, na ktorej čele stojí Matej Moravanský, najprv začala ako menšia rodinná firma, kým neprerástla do veľkého, šetrného reťazca, pod ktorý spadá takmer 20 zmluvných predajní.

zdroj: Ecoterra

Bežné drogérie sa totiž bohužiaľ spájajú s nezvládnuteľným množstvom plastového odpadu. Všetky flakóny, fľaštičky a nádobky na kozmetiku či čistiace prostriedky často nekončia v žltom kontajneri, no bývajú pohodené po celom sídlisku a o niekoľko mesiacov môžu končiť aj v mori. Podľa iniciatívy Plastic Pollution je to až 8 miliónov ton ročne.

Dôsledky sú drsné – ročne kvôli plastom zomrie približne 100 000 morských živočíchov. A aj napriek tomu, že sa plast rozkladá len minimálne, čo by sme mohli využiť, vyše 33 % plastov sa použije len raz a následne vyhodí.

Najväčšie tabu je plast

Obchody s kozmetikou, hygienickými alebo čistiacimi produktmi pritom predávajú tovar, ktorý je v 98 % prípadov jednorazový a plastový. Zvyčajne teda strhneme mikroténový obal alebo domíňame fľaštičku, ktorú hodíme do koša. Takmer nikto tieto obaly nerecykluje a v prírode môžu narobiť poriadnu šarapatu.

Ecoterra však tomuto prístupu dáva stopku a dali si aj ďalšiu výzvu: Pokiaľ sa u nich nejaký prebytočný plast náhodou objaví, napríklad z vyčerpania nádoby, poctivo ho pošlú späť do výroby, kde sú dezinfikované a vyčistené. Naplnené tým istým výrobkom sa následne vrátia späť do predajne, kde slúžia ďalším zákaznikom.

zdroj: Ecoterra

Rodinná firma sa z menšieho biznisu vypracovala až na najväčšieho slovenského distribútora bezobalovej drogérie a kozmetiky, pričom ich meno je už natoľko zvučné, že si môžu dovoliť priniesť vlastnú radu produktov.

Žiadny plast však nie je jediná zásada, ktorú si ecoterrovská rodinka nastavila. Ich produkty nesmú byť testované na zvieratách, nemôžu obsahovať škodlivé látky ako parabény či fosfáty. Takisto sa v nich nenachádzajú mydlové orechy, ktoré sú prakticky neúčinné. Určite ťa preto neprekvapí, že produkty Ecoterra nesú viacero certifikátov kvalitného spracovania či surovín, vďaka čomu nespravia nepríjemnosti ani v čističkách odpadových vôd.

Výsledky Ecoterry sú pritom jasnou motiváciou, prečo sa to oplatí – čapované drogérie od svojho vzniku ušetrili až 4 tony plastu a každý jeden nákup pomáha.

zdroj: Ecoterra

Ako ušetriť hromadu peňazí za kvalitnú kozmetiku?

Chápeme však, ak ti na vlastnej peňaženke záleží viac ako na prírode. Ecoterra však funguje veľmi efektívne a do vlastnej nádoby si môžeš načapovať presne toľko, koľko potrebuješ. Navyše si nepriplácaš za obal a sčasti aj marketing, vďaka čomu za svoje peniaze dostaneš skutočné maximum a vo finále tak šetríš nemalé peniaze.

Ak v Ecoterre nakupuješ pravidelne, podľa majiteľov sa ročne hravo dostaneš na niekoľko desiatok ušetrených eur. Navyše, zvyčajne skončíš s ešte kvalitnejšími produktmi než z bežnej supermarketovej drogérie.

Mnoho ľudí si však čapované drogérie predstavuje ako podomové obchodíky, to však ani zďaleka nie je pravda. Všetkých 21 predajní Ecoterra ponúka maximálny výber všetkého od aviváží a šampónov, až cez čistič na riady a prírodnú kozmetik

A maximum sa netýka len množstva, no tiež kvality. Ecoterra totiž len nedávno predstavila poctivé produkty domácej značky Ecoterra & bibis, ktorá je prírodná a najvyššej kvality. Doplní tak už kvalitné značky Ecobolle a Biolu, ktoré sú v Ecoterre už zabývané. Okrem organických materiálov neobsahuje žiadne chemikálie ako chlór či sulfidy, no tiež ani ťažké kovy.

Inými slovami, čapovaná drogéria Ecoterra dokáže stopercentne nahradiť akúkoľvek drogériu z obchodného centra a ak miluješ lokálne produkty, s prázdnym košíkom určite neodídeš.

zdroj: Ecoterra

zdroj: Ecoterra

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech