Príbeh spoločnosti Tesla: Chcel ju odkúpiť Apple, Elonovi Muskovi nikto neveril. Jeho vôľa z neho spravila miliardára

  • Elon Musk je teraz dôležitou súčasťou Tesly, revolučnú automobilku však sám nezakladal
  • Z elektromobilov chce urobiť masovo rozšírený dopravný prostriedok a spomedzi všetkých značiek je k tomuto cieľu jednoznačne najbližšie
Tesla
Tesla, TASR
  • Elon Musk je teraz dôležitou súčasťou Tesly, revolučnú automobilku však sám nezakladal
  • Z elektromobilov chce urobiť masovo rozšírený dopravný prostriedok a spomedzi všetkých značiek je k tomuto cieľu jednoznačne najbližšie

Nemusíš byť najväčší automobilový fanúšik, aby si poznal značku Tesla. Firma sa nedala odradiť skeptikmi a manažment pokračoval vo svojom zámere urobiť z budúcnosti súčasnosť. Príbeh Tesly ťa môže inšpirovať a hlavne ukazuje, ako dôležitý je silný líder.

Elektricky pohon ako revolúcia

História Tesly sa začala písať v roku 2003. Ako píše FDrive, Dvojica inžinierov zo Silicon Valley – Martin Eberhard a Marc Tarpenning, sa inšpirovala práve končiacim programom EV1 koncernu General Motors, kde skúmali možnosť čisto elektrického pohonu vozidiel a začali premýšľať nad vlastným rýchlym elektromobilom.

Inšpiráciou bol pre nich aj čisto elektrický roadster menom Tzero, ktorý skonštruovala americká spoločnosť Propulsion už v roku 1997. 

zdroj: TASR/AP Photo/David Zalubowski

Práve toto vozidlo sa stalo základom pre zrod obchodného plánu novej automobilky Tesla Motors, pomenovanej po srbskom géniovi Nikola Teslovi. Spočiatku mala iba 20 zamestnancov, ale celkom jasnú víziu postaviť športový elektromobil, ktorý nemá v dejinách automobilového priemyslu obdoby. 

Na realizáciu svojho zámeru však potrebovali dostatočný kapitál, ktorým nedisponovali. Preto začali hľadať investorov. Jednou z osôb, ktoré oslovili, bol aj Elon Musk, už vtedy blázon do vesmíru a technológií. V tom čase predal svoju spoločnosť PayPal za 1,5 miliardy dolárov a plánoval založiť vlastnú, dnes už dobre známu vesmírnu spoločnosť SpaceX. 

zdroj: TASR/AP

Radi by sme sa s vami porozprávali o spoločnosti Tesla Motors, hlavne ak by vás zaujímala investícia do nej. Určite ste už riadili Tzero, teda viete, že je možné vyrobiť výkonné elektrické auto. Radi by sme vás presvedčili, že to môže byť výnosné. Chceme vytvoriť spoločnosť s veľmi vysokým potenciálom rastu a zároveň narušiť kompromis medzi jazdným výkonom a účinnosťou,“ prišiel Muskovi e-mail.

Musk reagoval okamžite, dohodli si stretnutie. Z naplánovaných 30 minút boli 2 hodiny, pretože si spolu skvelo rozumeli a zistili, že majú spoločný pohľad na vec. 

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroje: CNN, Autoevolution, Britannica, Businessinsider, Investopedia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá