Príbeh značky Coca Cola, o ktorom by si mal vedieť

  • Coca Colu si už zrejme pil tisíckrát. Vieš však o tomto nápoji niečo viac alebo poznáš len jeho chuť?
yaroslav-blokhin-335139
unsplash.com
  • Coca Colu si už zrejme pil tisíckrát. Vieš však o tomto nápoji niečo viac alebo poznáš len jeho chuť?

Legendárna Coca Cola je známa takmer na celom svete. Patrí k obľúbeným nealkoholickým nápojom predávaným v reštauráciách, predajných automatoch a obchodoch všade, kde si spomenieš. Je veľmi pravdepodobné, že kamkoľvek budeš cestovať, všade ju nájdeš. Cola je registrovaná ochranná známka spoločnosti The Coca Cola Company.

Foto: unsplash.com

Čo však množstvo ľudí nevie, spoločnosť vyrába len koncentrát, ktorý predáva autorizovaným „flaškovateľom“ Coca Coly po celom svete. Až tí vyrobia hotový výrobok, teda fľašku populárneho nápoja, a to zo spomínaného koncentrátu, rôznych sladidiel a filtrovanej vody. Výsledná zmes sa následne distribuuje autorizovaným predajcom.

Napriek tomu, že chuť Coca Coly sa prakticky nemení desiatky rokov, prichádza s rôznymi obmenami, ako sú napríklad diétna Cola, Cola bez kofeínu, diétna Cola bez kofeínu, vanilková Coca Cola a podobne. Produkty tejto spoločnosti sú dostupné v takmer 200 krajinách po celom svete. Coca Cola je tak jednou z najväčších značiek na svete a nemôžeme jej tak uprieť obrovský úspech.

Foto: coca-colacompany.com

Prvé plnenie Coca Coly sa uskutočnilo v meste Vicksburg v štáte Mississippi v roku 1891. Nealkoholický nápoj získal národný štatút v Spojených štátoch v čase, keď oslavoval 50. výročie. Plechovky Coly sa prvýkrát objavili v roku 1955.

Spoločnosť sa v roku 1985 rozhodla vytvoriť novú Colu, ktorá si získala ešte väčšiu popularitu. Iracká vláda v roku 1968 bojkotovala spoločnosť Coca Cola, ktorá v tejto krajine obnovila svoju činnosť až v roku 2005. Zaujímavosťou je aj to, že do roku 2011 bolo zo všetkých produktov spoločnosti Coca Cola odstránené slovo „Classic“. Rovnako to, že spoločnosť znížila ceny všetkých produktov v roku 2011.

Foto: unsplash.com

Hlavnými zložkami Coly sú karbonizovaná voda, cukor, kofeín, kyselina fosforečná, karamelová farba a prírodné arómy. Vzorec prírodných aróm nie je uvedený na fľašiach výrobkov od spoločnosti, pretože je prísne tajná. Pôvodná receptúra ​​bola udržiavaná na bezpečnom mieste takmer 86 rokov. Potom bol vzorec presunutý z banky SunTrust na iné miesto v Atlante, ktoré bolo vystavené pre návštevníkov z celého sveta. Teraz iba dvaja špičkoví pracovníci majú prístup k zloženiu Coly.

Spoločnosť často ponúka veľmi špecifické fľaše a rôzne limitované edície. V poslednej dobe začala spoločnosť projekt Coca Cola Life, ktorý je k dispozícii iba v Čile a Argentíne. Mnohé z netypických obalov si už zrejme videl, niektoré na sebe niesli útržky z piesní, iné boli s menami, ďalšie obaly sú s motivačnými citátmi. Coca Cola, ktorá dlhé roky valcuje konkurenciu, inšpiruje milióny výrobcov sódy na celom svete, aby pracovali tvrdšie.

Foto: unsplash.com

Zdroj: successstory.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK