Priblížiť vedu bližšie k ľuďom a podporiť ju, to je cieľ nového ocenenia od ESETU

  • ESET Science Award je ocenenie, ktoré skladá poctu mimoriadnym osobnostiam slovenskej vedy
  • Nad projektom prevzala záštitu aj prezidentka Zuzana Čaputová
  • - Laureátov vyberá medzinárodná komisia zložená z uznávaných zahraničných vedeckých osobností, tento rok na čele s nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Erwinom Neherom.
  • - Mená budú známe v piatok večer.
BeFunky-collage
TASR
  • ESET Science Award je ocenenie, ktoré skladá poctu mimoriadnym osobnostiam slovenskej vedy
  • Nad projektom prevzala záštitu aj prezidentka Zuzana Čaputová
  • - Laureátov vyberá medzinárodná komisia zložená z uznávaných zahraničných vedeckých osobností, tento rok na čele s nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Erwinom Neherom.
  • - Mená budú známe v piatok večer.

Keď sa rozhodne špičková firma podporiť vedu. Tak by sa dalo nazvať ocenenie ESET Science Award, ktoré sa teraz udeľuje prvý rok a prišla s ním Nadácia ESET technologickej spoločnosti ESET celosvetovo známej svojím bezpečnostným softvérom.

Richard Marko, CEO ESET, ocenenie zatiaľ hodnotí pozitívne. Myšlienka podľa neho rozhodne zarezonovala a dostala podporu aj od akademickej obce.

„Potvrdilo sa nám, že na Slovensku máme špičkových vedcov,“ uviedol na tlačovej konferencii vo štvrtok v Binariu. ESET za týmto účelom tiež nedávno predstavil campus, v ktorý dúfa, že bude prepájať špičkové firmy s akademickou obcou.

Je to prelomový krok. Verím a dúfam, že prvý ročník bude mať aj ďalšie pokračovania. Som presvedčený, že na Slovensku je veľa výnimočných ľudí vo vede, ktorí nám robia lepšie meno než hocikto iní,“ dodal predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.

Medzinárodná komisia

ESET Science Award je ocenenie, ktoré skladá poctu mimoriadnym osobnostiam slovenskej vedy a delí sa na tri kategórie ocenení – pre výnimočného vedca, mladého vedca do 35 rokov a vysokoškolského pedagóga.

Do prvého ročníka boli pozvaní vedci z vedných oblastí prírodné vedy, technické vedy, lekárske a farmaceutické vedy a pôdohospodárske vedy. Humanitné a spoločenské vedné odbory tento rok zahrnuté neboli. Nad projektom prevzala záštitu aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Laureátov vyberá medzinárodná komisia zložená z uznávaných zahraničných vedeckých osobností, tento rok na čele s nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Erwinom Neherom. Ďalšími členmi komisie sú švajčiarska fyzička Ursula Keller, maďarský matematik László Lovász, nemecký biológ Carl-Philipp Heisenberg a americký technológ Chris Csíkszentmihályi.

zdroj: Eset Science Award

Finančná odmena až 100-tisíc eur

Ich mená budú známe už v piatok večer na slávnostnom galavečeri v Slovenskej filharmónii. „Náš hodnotiaci proces sme nastavili tak, aby odzrkadľoval najvyššie štandardy v medzinárodno vedecko-výskumnom priestore. Niekoľko mesiacov práce na hodnotení vedcov a pedagógov nám prinieslo mnoho zaujímavých zistení,“ objasnila projektová manažérka ocenenia Paulína Böhmerová.

Kritériá sa opierali o merateľné scientometrické údaje, ako napríklad citácie v karentovaných časopisoch, či autorstvo a spoluautorstvo vo významných publikáciách. Zohľadňovali tiež zapojenie vedcov do medzinárodných projektov, ich komunikáciu, princípy vedeckej etiky, potenciálny dopad výskumu, aj názory blízkych spolupracovníkov či študentov.

Laureát hlavnej kategórie získa finančnú odmenu 100-tisíc eur od partnera podujatia, laureáti zvyšných kategórií po piatich tisícoch eurách. Umeleckým potešením bude pre nich určite aj soška z dielne mladého slovenského sochára Filipa Šicka s názvom V jadre poznania.

Galavečer však nie je jediným podujatím pre akademickejšiu či laickejšiu verejnosť. Už od štvrtka si organizátori pripravili rôzne podujatia pre spopularizovanie vedy na Slovensku. Jedným z nich bol aj zážitkový festival Voices of Science, ktorý vo štvrtok večer priniesol kvíz filmového odborníka Petra Konečného, prednášku legendy Robotiky Ruzeny Bajcsy, inak rodenej Bratislavčanky, a už spomenutého nositeľa Nobelovej ceny Erwina Nehera.

Uskutočnila sa aj panelová diskusia Veda v živote krajiny s členmi medzinárodnej komisie ESET Science Award a s ambasádormi ocenenia. Bodkou za večerom bolo vystúpenie Science Slam, o ktorom sme nedávno informovali tu. Ide o koncept, kedy sa mladí vedci na chvíľu stanú hercami a prerozprávajú svoj výskum zážitkovou formou.

zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá