Pribúda špekulantov, ktorí chcú zarobiť na pandémii. Podvodníci už predávajú falošné vakcíny aj respirátory

  • Podvody s vakcínami ale aj ochrannými pomôckami proti koronavírusu sú čoraz rozšírenejšie po celom svete
  • V stredu pred nimi varovala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
  • EÚ bojuje proti tomuto trendu, pričom Európsky úrad pre boj proti podvodom radí štátom Únie, ako identifikovať podvody
  • Problém je celosvetový. V Mexiku rozbili gang falšovateľov vakcín a v USA zadržali falošné respirátory
Vakcíny repirátory
TASR/AP, Boris Grdanoski, Ronald Zak
  • Podvody s vakcínami ale aj ochrannými pomôckami proti koronavírusu sú čoraz rozšírenejšie po celom svete
  • V stredu pred nimi varovala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
  • EÚ bojuje proti tomuto trendu, pričom Európsky úrad pre boj proti podvodom radí štátom Únie, ako identifikovať podvody
  • Problém je celosvetový. V Mexiku rozbili gang falšovateľov vakcín a v USA zadržali falošné respirátory

Podvody s vakcínami ale aj ochrannými pomôckami proti koronavírusu sú čoraz rozšírenejšie po celom svete. V stredu pred nimi varovala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Počas videobrífingu s novinármi upozornila tiež na skutočnosť, že pandémiu koronavírusu zneužívajú podvodníci na svoje obohatenie sa. Vyzvala súčasne na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí sa takýchto činov dopúšťajú.

„Počas krízy, ako je táto, sa vždy nájdu ľudia, ktorí sa budú snažiť využiť problémy druhých. Zaznamenávame čoraz väčší počet podvodov a pokusov o podvod týkajúcich sa vakcín proti COVID-19,“ upozornila von der Leyenová.

Prehľad: Slováci vo veľkom kupujú neúčinné respirátory z Číny. Takto odhalíš podvodné kúsky bez ochrany

Dodala zároveň, že EÚ bojuje proti tomuto trendu, pričom Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) radí členským štátom EÚ, ako identifikovať podvody tohto druhu.

Šéfka eurokomisie v tejto súvislosti pripomenula, že nákup vakcín ponúkaných obchodníkmi na čiernom trhu môže byť mimoriadne riskantný, pretože neexistujú žiadne záruky, že boli dodržané nevyhnutné chladiace podmienky počas prepravy vakcín z továrne až do momentu ich predaja a aplikácie.

Vakcíny sa falšujú po celom svete

Nie je to len Európa, ktorá čelí podvodnému správaniu. Už v minulosti sme informovali, že Čína rozbila gang falšovateľov vakcín a zadržala pritom 80 ľudí. Teraz Independent priniesol informáciu o gangu falšovateľov v Mexiku. Polícia v severnom Mexiku zatkla v stredu šesť ľudí pre údajné obchodovanie s falošnými vakcínami proti koronavírusu.

Zástupca ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell uviedol, že falzifikáty boli prezentované ako vakcíny Pfizer. López-Gatell povedal, že podozriví ponúkli vakcíny na predaj v hodnote približne 2 000 dolárov za dávku.

Podľa mexickej polície existuje dôvodná obava, že zločinecké gangy v Mexiku by sa mohli počas pandémie usilovať o krádež či falšovanie vakcín alebo liečiv proti koronavírusu. V minulosti už došlo ku krádežiam liekov a kyslíka, ale toto je prvý prípad falšovanie vakcín v Mexiku.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Falošné respirátory sú mimoriadne nebezpečné 

Rozšírené je aj falšovanie respirátorov, ktorých dopyt sa zvýšil vďaka rozšíreným mutáciám. CBS News informuje, že americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti v posledných týždňoch zaistilo viac ako 11 miliónov falzifikátov respirátorov N95 v piatich štátoch a úrady tvrdia, že medzi podozrivými obeťami podvodu sú nemocnice a zdravotnícke zariadenia najmenej v 12 štátoch USA.

Respirátory N95 prešli americkým schvaľovacím procesom, no americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ho odporúča nosiť len zdravotníkom. Napriek tomu je dopyt po nich v Spojených štátoch veľký, čo hrá do kariet aj falšovateľom.

Počiatočné vyšetrovanie falšovania odhalilo, že Čína je zdrojom falošných respirátorov, ktoré mal údajne vyrábať americký výrobca 3M, uviedol Steve Francis, riaditeľ Koordinačného centra pre práva duševného vlastníctva, ktoré vedie vyšetrovacie oddelenie pre vnútornú bezpečnosť pre prisťahovalectvo a colnú kontrolu pre CBS News.

„Sú mimoriadne nebezpečné,“ povedal Francis. „Poskytujú falošný pocit bezpečia našim pracovníkom z prvej línie a americkým zákazníkom. Nemôžem zdôrazniť, aké dôležité je zabezpečiť, aby sme mali legitímne respirátory 3M N95, ktoré sú nasadené pre našich pracovníkov.“

Podľa neho sú tieto respirátory nepoužiteľné, a keďže v USA respirátory N95 nosia hlavne zdravotníci bojujúci s koronavírusom, predstavujú falošné kusy priame ohrozenie priamo pre nich ako i pre ich rodiny a okolie.

Americkí úradníci zatkli 227 osôb, vykonali 222 trestných rozkazov na prehliadku a začali 862 vyšetrovaní v rámci prebiehajúceho vyšetrovania podvodov v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré začalo v apríli 2020, agentúra ho nazvala „Operácia ukradnutý sľub“.

Zdroje: TASR, Independent, CBS News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK