Pribudlo 1 215 nakazených a desiatky úmrtí. Je známe, kedy by sme mali začať cestovať s Európskym COVID pasom

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 215
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 705
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 215
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 705

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 680 983, za predchádzajúci deň pribudlo 16 702 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 257 105 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 161 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 215 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 641 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 13,96 % z 8 705 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,92 % z 178 962 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (297), nasleduje Prešovský kraj (219), Bratislavský (153), Trenčiansky (142), Trnavský (126), Banskobystrický (119), Nitriansky (81) a Košický (78).

Je medzi nimi 606 mužov a 609 žien. Celkový počet nakazených mužov je 171 308 a žien 188 022. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 337 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 096 ľudí. Na JIS je 284 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 355 osôb.

 Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 82 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 9 624 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 782. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 340 533, pričom takto bolo pozitívne testovaných 359 330 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 22 792 219, z čoho bolo pozitívne testovaných 348 445 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Európsky COVID pas

Európsky parlament je pripravený ratifikovať zelený preukaz, takzvaný COVID pas, na svojom plenárnom zasadnutí od 7. do 10. júna, uviedol Juan Fernando López Aguilar, ktorý je predseda príslušného výboru europarlamentu.

Podľa návrhu EK zo 17. marca by preukaz, ktorý môže byť v digitálnej aj papierovej podobe, mal zahŕňať informácie o tom, že bol jeho nositeľ zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, alebo má negatívny výsledok testu na COVID-19 či potvrdenie o prekonaní tejto choroby.

Poslanci EP sa minulý štvrtok v Bruseli dohodli na urýchlení legislatívneho schvaľovania digitálneho zeleného preukazu, ktorý by najneskôr koncom júna mal zaistiť bezpečný a voľný pohyb po krajinách EÚ počas pandémie koronavírusu. Za využitie postupu pre naliehavé prípady hlasovalo vtedy 468 europoslancov, 203 boli proti a 16 sa zdržalo hlasovania.

Poslanci tak aplikovali článok 163 rokovacieho poriadku EP, ktorý umožňuje rýchlejšiu parlamentnú kontrolu návrhov z dielne Európskej komisie (EK). López Aguilar, ktorý je zodpovedný za rokovanie o návrhu v mene parlamentu, v pondelok na online tlačovej konferencii trval na tom, že musí byť zabezpečená ochrana osobných údajov a mala by existovať aj „doložka platnosti“, ktorá by obmedzovala, ako dlho bude preukaz potrebný.

KORONAVIRUS, PANDEMIA
zdroj: TASR/AP

Europoslanec okrem toho informoval, že v apríli musí ešte europarlament hlasovať o svojom rokovacom mandáte s Radou EÚ (členské krajiny), ktorý môže obsahovať niektoré pozmeňujúce a doplňujúce pripomienky k návrhom EK týkajúcich sa COVID pasu.

López Aguilar dodal, že jeho zámerom je, aby v máji daný dokument odobril výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci, ktorému predsedá. V júni by sa potom konalo hlasovanie v pléne. Ak parlament podporí tento krok, potom ho bude musieť ešte formálne odobriť aj Rada EÚ, orgán zastupujúci členské štáty.

Následne bude schválený dokument zverejnený v oficiálnom vestníku EÚ. V niektorých členských štátov narazil plán s pasom na odpor, najmä pre obavy z diskriminácie tých, ktorí ešte len čakajú na vakcínu – v situácii, keď EÚ má problém s dodávkami očkovacích látok.

Medzičasom štátna tajomníčka portugalskej vlády pre cestovný ruch Rita Marquesová zdôraznila, že jej krajina – podobne ako iné – už začala vydávať tento typ osvedčenia – pre začiatok na ostrove Madeira. Dodala, že Lisabon tak urobil bez toho, aby čakal na nadobudnutie účinnosti nariadenia, ktorým sa ustanovuje rámec harmonizovaný v rámci EÚ.

„Nemôžeme čakať do 1., 10. alebo 30. júna,“ vysvetlila Marquesová. Dodala, že do schválenia COVID pasu sa v Portugalsku bude používať jeho variant dokladu.

Zdroje: NCZI, TASR, MZSR, korona.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech