Pribudlo 1 578 nakazených a desiatky úmrtí. Je jasné o koľko percent zvyšuje riziko úmrtia britský variant

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 578
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 9 820
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 578
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 9 820

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 440 266, za predchádzajúci deň pribudlo 11 042 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 578 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 210 200, pričom takto bolo pozitívne testovaných 339 538 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 834 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 64 prípadov. Celkový počet úmrtí je 8 669.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 478 739. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Britský variant a riziko úmrtia

Ďalšie dve štúdie priniesli dôkazy, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz odhalili vo Veľkej Británii, je smrteľnejší ako predošlá dominantná forma vírusu. Iné štúdie už demonštrovali, že britský variant je nákazlivejší, ale nový vedecký článok, publikovaný v časopise Nature, naznačuje, že s britským variantom sa pravdepodobne spája zvýšené riziko úmrtia. Informuje SITA.

Výskumníci z univerzity London School of Hygiene and Tropical Medicine porovnali prípady viac ako jedného milióna nakazených ľudí v Anglicku a odhadli, že riziko úmrtia je zhruba o 55 percent vyššie u ľudí infikovaných novým variantom ako u tých, ktorí sa nakazili predošlým kmeňom koronavírusu.

U mužov vo veku 50 až 60 rokov to znamená zvýšenie rizika úmrtia z úrovne 0,06 percenta na 0,09 percenta. Minulý týždeň podobný výskum publikovala University of Exeter v britskom časopise BMJ. Vedci skúmali približne 100-tisíc ľudí nakazených ochorením COVID-19. Tiež zistili, že u ľudí infikovaných britským variantom koronavírusu je vyššie riziko úmrtia.

Zdroje: SITA, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech