Pribudlo 2 423 nakazených a viac ako 100 úmrtí. Matovičovi sa nepáči neustály boj proti testovaniu

  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 2 423
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 749
  • Slovensko nakúpilo testy za takmer 140 miliónov eur
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 2 423
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 749
  • Slovensko nakúpilo testy za takmer 140 miliónov eur

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 333 005, za predchádzajúci deň pribudlo 4 089 zaočkovaných.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 423 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 100 474, pričom takto bolo pozitívne testovaných 319 582  osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3967 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 105 prípadov. Celkový počet úmrtí je 7 665.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 441 625. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Slovensko nevie či milióny objednaných testov použije na samotestovanie

Expert na zdravotníctvo Martin Smatana tvrdí, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA uviedla, že výrobca testov ešte pred podpisom zmluvy predložil potvrdenia, podľa ktorých je produkt technicky zhodný s nazálnym typom testov.

„Na základe doloženej dokumentácie je teda zrejmé, že testy sa môžu použiť na výter zo špičky nosa, ktorý je komfortnejší a menej nepríjemný, než sú testy, ktoré sa v súčasnosti používajú napríklad v mobilných odberových miestach,“ uviedla hovorkyňa rezortu. Dodala, že sa aktuálne pracuje na detailoch, následne bude ministerstvo zdravotníctva verejnosť informovať.

Premiér Igor Matovič v tejto súvislosti pripomína, že Nemecko objednalo miliardu antigénových testov, aby zabezpečilo testovanie všetkých obyvateľov každý týždeň.

„Držím palce, aby nemali vysokopostavených politikov, ktorí boj voči testovaniu budú zneužívať na získavanie osobnej popularity bez ohľadu na zdravie a životy ľudí,“ napísal na sociálnej sieti premiér.

Testy za takmer 140 miliónov eur

Od firmy SD Biosensor  Slovensko objednalo 20 miliónov testov, od Siemens Healthcare ďalších 15 miliónov. Celková suma dosiahla takmer 140 miliónov eur. Test od Biosensoru však podľa Smatanu nie je samotestovací ani nazálny. Uviedol, že ide o štandardný antigénový test, tak, ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás.

Biosensor má podľa neho nazálne testy, ale nie na samotestovanie. Tie uviedli na trh v polovici decembra a volajú sa inak, ako tie, ktoré Slovensko objednalo. V druhom prípade ide síce o nazálne testy od Siemens Healthcare, ale nie sú podľa Smatanu určené na samotestovanie.

„Ster si môžu spraviť pod dozorom ľudia, ale problém je v tom, že pri vyhodnotení sa stále musí nakvapkávať vzorka. Nie je to teda predpripravený samotest, ale komfortnejší nazálny test,“ doplnil. Ani jeden z uvedených testov tak podľa neho neumožní avizovanú zmenu v testovacej stratégii.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, SITA, MZSR, dw.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK