Pribudlo 333 nakazených a žiadne úmrtie. Už v lete budeme žiť normálny život bez vážnych obmedzení, odkazuje Čekan

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 333
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3 145
  • 700-tisíc extra Pfizer/BioNTech vakcín nám podľa Pavla Čekana umožnia 50 % zaočkovanosť obyvateľstva na začiatku leta
KORONAVIRUS
TASR/Ján Krošlák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 333
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 3 145
  • 700-tisíc extra Pfizer/BioNTech vakcín nám podľa Pavla Čekana umožnia 50 % zaočkovanosť obyvateľstva na začiatku leta

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 758 741, za predchádzajúci deň pribudlo 369 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 263 913 ľudí. Nie je to konečný údaj, dáta nabiehajú postupne.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 333 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 515 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 10,59 % z 3 145 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,14 % z 355 707 antigénnych testov. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (91), nasleduje Bratislavský kraj (85), Prešovský (54), Nitriansky (37), Košický (19), Žilinský (17), Banskobystrický (15) a Trenčiansky (15).

Je medzi nimi 163 mužov a 170 žien. Celkový počet nakazených mužov je 174 422 a žien 191 311. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 944 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 699 ľudí. Na JIS je 256 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 340 osôb.

 Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 10 094 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 877. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 389 156, pričom takto bolo pozitívne testovaných 365 733 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 24 654 370, z čoho bolo pozitívne testovaných 355 707 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 587 640. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Odkaz Pavla Čekana Slovákom

Uznávaný vedec a biochemik Pavol Čekan napísal na sociálnej sieti poďakovanie, ktoré adresoval všetkým, ktorí zostali počas sviatkov zodpovední a poctivo chránili seba, rodinu a svoje okolie.

„Každý z vás má veľký podiel na tom, že sa pandemická situácia na Slovensku zlepšuje. Zodpovednosť a vzájomná dôvera je našou top devízou v boji proti koronavírusu. Vďaka vám už v lete budeme žiť normálny život bez vážnych obmedzení.“

Vďaku vyjadril aj učiteľom, študentom, žiakom a rodičom za ich trpezlivosť, vytrvalosť a obrovské nasadenie udržať čo najvyššiu úroveň štúdia v online priestore. „Ďakujem vám, že ste zotrvali a pomohli nám všetkým znižovať mobilitu a tak bojovať s koronavírusom. Priniesli ste veľkú obetu a dúfam, že ako prví sa čoskoro dočkáte zaslúženej odmeny v podobe otvorených škôl.“

6-KRÁT VEĽKÉ, ZASLÚŽENÉ A ÚPRIMNÉ ĎAKUJEM DO NOVÉHO TÝŽDŇA: 🙏💚

Uverejnil používateľ Pavol Cekan Pondelok 5. apríla 2021

Čekan nezabudol ani na zdravotníkov, ktorý podľa jeho slov v tak náročných časoch a ťažkých podmienkach stále v plnom nasadení bojujú o záchranu našich životov. Zdôraznil, že si  zaslúžite našu obrovskú vďaku. Malo by sa to podľa neho odzrkadliť aj vo vyšších platoch, v lepších pracovných podmienkach, odmenách či v lepšom vedení nemocníc.

„Váš možný a v mnohom pochopiteľný exodus po pandémii by položil už dnes naše zdecimované zdravotníctvo na kolená. Prosím, ešte to s nami vydržte.“

Pavol Čekan sa poďakoval aj krajinám EÚ, ktoré Slovensku posielajú spolu 700 tisíc extra Pfizer/BioNTech vakcín, ktoré nám podľa neho umožnia 50 % zaočkovanosť obyvateľstva na začiatku leta. „Je to obrovský úspech slovenskej dipomacie. Vakcín bude dosť, poďme teraz riešiť, aby bola aj vôľa medzi ľuďmi.“

Upozorňuje tiež, že Slovensku chýba masívna a efektívna očkovacia kampaň. Trvá na tom, že potrebujeme dostať vakcíny aj do “posledného” kúta Slovenska. Verí však, že toto bude pre nové vedenie MZ SR top priorita.

Zdroje: NCZI, Facebook/Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK