Pribudlo 677 nakazených a 53 úmrtí. Sme posadnutí testovaním bezpríznakových, neinfekčných občanov, lebo máme testy

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 677
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 796
pandemia, koronavirus
TASR/AFP/Ina Fassbender
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 677
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 796

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 987 555, za predchádzajúci deň pribudlo 6 301 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 382 953 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 818 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 677 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 574 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 9,96 % z 6 796 končených RT-PCR vyšetrení a 0,45 % z 128 958 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (144), nasleduje Žilinský (118), Košický (114), Trenčiansky (79), Banskobystrický (76), Trnavský (60), Bratislavský (48) a Nitriansky (38). Je medzi nimi 317 mužov a 360 žien. Celkový počet nakazených mužov je 180 433 a žien 197 717.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 731 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 603 ľudí. Na JIS je 153 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 234 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 53 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 357 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 175.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 527 366 pričom takto bolo pozitívne testovaných 378 150 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 29 449 738, z čoho bolo pozitívne testovaných 370 194 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 648 717. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Testy

Analytikom z projektu Dáta bez pátosu sa nepáči, že kompetentní stále trvajú na pravidelnom testovaní.

„Nedovolili ste prejsť zo šialeného 7 dňového pravidelného testovania v dnes v podstate žltých, ružových okresoch a prinajhoršom červených okresoch na 14 dňové testovanie. Ste posadnutí testovaním bezpríznakových, neinfekčných občanov, lebo máme nakúpené AG testy v počte 30 miliónov za viac ako 100 miliónov eur a treba ich minúť,“ tvrdia.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Nepozdáva sa im tiež skutočnosť, že ľudí nútia sa testovať v 7 dňovom intervale, lebo pri tom testovaní pri 0,3 % pozitivite a pri počte 2 milióny týždenne chytia asi 5-tisíc pozitívnych, z ktorých polovica je falošne pozitívnych.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Streda 21. apríla 2021

„Ak by ste ich nemali, tak by aj parameter „infikovaní“ klesol asi o 2 500 za týždeň a hodnota PCR+AG pozitívni z 1 500 na 1 000. Okamžite a hneď do 7 dní. A efektívne reprodukčné číslo by tiež kleslo a to by bola tragédia, však?“

Vďaka kloktacím testom ušetria 17 500 eur za týždeň

Bratislavská Petržalka vďaka skupinovým kloktacím testom na COVID-19 aj pre zamestnancov škôl ušetrí týždenne 17 500 eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

„Zatiaľ čo ministerstvo zdravotníctva zaviedlo možnosť testovania kloktacími testami iba pre škôlkarov a žiakov škôl, Petržalka sa rozhodla testovať PCR slinnými testami aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov svojich základných a materských škôl,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že testovanie Petržalka zabezpečuje na vlastné náklady v snahe zabezpečiť čo najbezproblémovejší chod škôl.

Mestská časť zabezpečuje kloktacie PCR testovanie dvakrát do týždňa, každý utorok a štvrtok priamo v priestoroch svojich školských zariadení.

„Za jeden odberový deň sa podarí kloktacími testami v porovnaní s klasickým antigénovým testovaním omnoho presnejšie overiť nákazu koronavírusom v priemere u viac ako 600 zamestnancov, ktorí sa na testovaní môžu zúčastniť dobrovoľne a bezplatne,“ vysvetlila Halašková.

Starosta Petržalky Ján Hrčka považuje tento spôsob testovania po úvodnom týždni za správne rozhodnutie. „Túto možnosť sme zaviedli pre učiteľov aj nepedagogických zamestnancov všetkých našich škôl a škôlok,“ poznamenal Hrčka a dodal, že evidujú prípad zamestnankyne, ktorej antigénový test ukázal negatívny výsledok, avšak slinný PCR test ju vyhodnotil ako pozitívnu.

Okrem väčšej spoľahlivosti samospráva týmto spôsobom šetrí aj finančné prostriedky za PCR testy, na ktoré vynakladá sumu zhruba 12 500 eur týždenne. „Máme vytvorené skupiny vzoriek viacerých zamestnancov, ktoré zmiešame spolu a vyhodnocujeme ako jednu. Až keď je táto spoločná vzorka pozitívna, začneme zvlášť testovať každého z tejto skupiny,“ vysvetlil starosta.

„Keby sme testovali každého kloktacím PCR testom zvlášť, našu mestskú časť by to stálo týždenne približne 30-tisíc eur,” doplnila zástupkyňa petržalskej prednostky Marcela Zacharová.

Testovanie PCR slinnými, teda kloktacími testami, funguje na dobrovoľnej báze. Záujem zo strany zamestnancov základných a materských škôl je veľký. Za oba odberné dni za týždeň odoberú viac ako 1 200 vzoriek. Možnosť otestovať sa kloktaním odštartovala Petržalka 13. apríla a k dispozícii bude dovtedy, kým to bude potrebné v rámci prevencie proti ochoreniu COVID-19.

Zdroje: NCZI, SITA, korona.gov.sk, MZSR, Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech