Pribudlo 84 nakazených, odhalenie jedného pozitívneho kloktacím testom stálo Slovensko skoro 19-tisíc eur

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 84
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4302
TASR - Martin Baumann
TASR/Martin Baumann
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 84
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4302

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 863 764 za predchádzajúci deň pribudlo 6 772 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 070 591 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 18 167 ľudí. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 84 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 176 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 1,95 % z 4 302 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,47 % z 37 181 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (14), nasleduje Trnavský (14), Bratislavský (12), Košický (11), Prešovský (11), Banskobystrický (10), Nitriansky (7) a Trenčiansky (5). Je medzi nimi 45 mužov a 39 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 624 a žien 204 269.

V nemocniciach je hospitalizovaných 293 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 215 ľudí. Na JIS je 25 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 osôb.

zdroj: cakaren.vercel.app

 Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 433 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 426. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 883 850 pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 893 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 197 125, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 179 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 704 280. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Kloktacie testy

Iniciatíva Dajme deťom hlas konštatuje, že Slovensko zaplatilo približne 2,4 milióna eur za kloktacie testy na školách. Tie však odhalili len 130 pozitívnych detí. Jedno odhalené pozitívne dieťa na škole nás tak stálo takmer 19-tisíc eur.

„A teraz ideme s touto úspešnou stratégiou – a zase na správnom fronte – bojovať s vírusom v letných táboroch. Tento raz budeme deti dokonca testovať PCR testami a aj pred dennými tábormi! A zase to nechávame zaplatiť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Namiesto použitia peňazí na doučovanie, asistentov pre deti, školských psychológov, namiesto podpory liniek pomoci, ktoré deťom a mladým ľuďom počas izolácie pomáhali,“ tvrdí tím iniciatívy.

Je to podľa nich na úkor prípravy dlhodobého plánu ako kompenzovať deťom straty za najdlhšie zatvorené školy v Európskej únii. Scenár podľa iniciatívy zostáva rovnaký – prijali sme opatrenie, no ani deti ani rodičia nevedia, ako bude zabezpečená dostupnosť PCR testov pre všetkých záujemcov naprieč Slovenskom a ako bude zabezpečená flexibilita testovania.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Ak deti trávia týždeň v tábore, potrebujú absolvovať test a poznať výsledok cez víkend pred ďalším táborom. Pevne veríme, že tieto testy sa budú špeciálne reportovať, aby sme poznali akú hodnotu za peniaze sme získali a aby sme aj v našej krajine mali konečne dáta o tom, akú úlohu zohrávajú deti pri šírení epidémie alebo sú dospelí hrozbou pre deti,“ dodávajú.

V Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) zostávajú nevyužité antigénové testy, a nie je ich málo. Informuje o tom portál vZdravotníctve.sk, ktorému hovorkyňa SŠHR Natália Petríková povedala, že ich majú na sklade aktuálne približne 12 miliónov kusov. Dodala, že ide o testy, ktoré nakúpilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Okrem toho má štát k dispozícii aj kloktacie testy pre školy, z milióna sa doteraz využilo bezmála 129-tisíc.

Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej ministerstvo tento rok kúpilo spolu 35 miliónov antigénových testov prostredníctvom Európskej komisie. Ďalšie v tejto chvíli podľa portálu vZdravotníctve.sk neplánujú nakupovať.

Ministerstvo bolo dlhodobo pod tlakom pre extrémny počet antigénových testov, ktoré sa u nás robili. Analytici projektu Dáta bez pátosu dokonca Slovensko označili za „absolútneho kráľa antigénových testov v Európe“.

Zdroje: SITA, NCZISK, MZSR, korona.gov.sk, Dajme deťom hlas, vzdravotnictve.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech