Pribudlo 99 nakazených a 36 úmrtí. Experti vyzývajú vládu, aby prestala s plošným testovaním antigénovými testami

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 99
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 10 622
koronavirus, pandemia
TASR/DPA
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 99
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 10 622

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 024 688, za predchádzajúci deň pribudlo 9 291 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 419 596 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 776 ľudí. Informuje MZ SR.

zdroj: korona.gov.sk

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 99 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, 484 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 0,93 % z 10 622 končených RT-PCR vyšetrení a 0,17 % z 287 331 antigénnych testov. Doplnenie: vyšší počet PCR testov súvisí s tým, že sa začali robiť kloktacie testy.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (38), nasleduje Košický (23), Banskobystrický (14), Prešovský (9), Bratislavský (8 ) a Nitriansky (7) / Trenčiansky (-), Trnavský (-). Informuje NCZI.

Je medzi nimi 44 mužov a 55 žien. Celkový počet nakazených mužov je 181 349 a žien 198 661. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 602 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 442 ľudí. Na JIS je 137 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 204 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 36 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 531 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 227.

zdroj: korona.gov.sk

 Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 589 457, pričom takto bolo pozitívne testovaných 380 010 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 30 766 640, z čoho bolo pozitívne testovaných 373 328 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 648 717. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo, a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Testovanie

Analytici z projektu Dáta bez pátosu konštatujú, že oni do svojich reportov nikdy nedávali výsledky antígénových testov. Dôvod bol jasný, jednoducho im to nedávalo zmysel. Tvrdia, že je to kvôli tomu, čo o nich hovorili vedci a odborníci.

Nie je to podľa nich o tom, že by si vystačili s PCR testami, ale sú presvedčení, že závery a hypotézy, ktoré publikovali na základe PCR testov, boli dostatočne presné a hlavne neboli nepresné.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Nedeľa 25. apríla 2021

„Navrhujeme vláde, aby čím skôr s plošným testovaním antigénovými testami prestala. Ľudia si uľavia, ušetríme peniaze a tie, čo máme, tie použime v bordových okresoch – ak nevieme inak, tak pokračujme v tom 7-dňovom tempe. Lepšie by bolo rozdať ich po ubytovniach, po fabrikách, logistických centrách,“ tvrdia odborníci.

Podľa ich názoru ich budeme ešte potrebovať na hromadné podujatia a tak sa uplatnia.

Dočkáme sa zmeny? 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský totiž avizoval zmeny v testovacej stratégii, ktoré budú zároveň prípravou na tretiu vlnu pandémie. Po novom by sa mal štát sústrediť na masívne PCR testovanie a vyhľadávanie ohnísk nákazy. Práve na lokalizovanie ohnísk by sa podľa Lengvarského mohol použiť systém testovania odpadových vôd.

Všetky mobilné odberové miesta majú aktuálne zmluvy platné do 30. júna. „Dovtedy musí prísť rozhodnutie, ako sa bude pokračovať ďalej,“ povedal minister.

Zároveň potvrdil, že jednou z možností je aj to, že takéto miesta zaniknú. Do úvahy pripadá testovanie odpadových vôd. Spočívalo by v tom, že sa bude v týchto vodách monitorovať celkový stav vírusu.

Pri zvýšení hodnôt je možné trasovaním prísť až do bodu, kde sa nachádza konečná vetva kanalizačného systému. Znamená to vyhľadanie ohniska až na úroveň školy, závodu či napríklad bytového domu.

Ako uviedla v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková, od plošného testovania by sa mohlo upustiť v najbližších mesiacoch. Avizovala tiež plány ministra zdravotníctva zamerať sa na testovanie odpadových vôd.

Pri ďalšom testovaní sa podľa nej štát plánuje zameriavať na ohniská, školy, firmy či hromadné podujatia.

Poslanec Richard Raši v diskusii doplnil, že aktuálna forma celoplošného a stále povinného testovania je absolútne nevhodná a je to mrhanie peňazí. Súhlasí však s tým, že zmysel má cielené testovanie v ohniskách. S predsedníčkou zdravotníckeho výboru sa zhodli v tom, že súčasná forma testovania nemá opodstatnenie.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, JOJ/ Na hrane, SITA, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá