Pribudlo takmer 50 úmrtí na Covid. Skutočný počet obetí koronavírusu môže vo svete presahovať 23,5 miliónov

  • Počet vykonaných antigénových testov za včerajší deň je 21 328
  • Počet pozitívnych PCR testov v tejto chvíli NCZI neuvádza
covid, pandemia
TASR/AP/Czarek Sokolowski
  • Počet vykonaných antigénových testov za včerajší deň je 21 328
  • Počet pozitívnych PCR testov v tejto chvíli NCZI neuvádza

Za pondelok pribudlo na Slovensku ďalších 46 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkový počet obetí tak už u nás dosahuje 18 750. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 538 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Údaje o počte PCR testov ako aj počte pozitívnych zatiaľ zverejnené nie sú.

Ako sa uvádza na stránke korona.gov.sk, antigénové testy odhalili 2 637 pozitívnych. Celkovo ich v pondelok urobili 21 328. Ich pozitivita dosiahla 12,36 %. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, ich počet klesol o 62. Na JIS ich je 202 a na pľúcnej ventilácii 80. Viac ako 70 % aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných. Celkovo je na Slovensku 2 753 684 plne zaočkovaných osôb.

Počet nahlásených obetí ochorenia COVID-19 vo svete v pondelok presiahol šesť miliónov. Posledný milión úmrtí pribudol počas ostatných štyroch mesiacov, vyplýva z dát, ktoré zhromažďuje Johns Hopkins University.

To je mierne pomalšie tempo ako v prípade minulého milióna, zdôrazňuje to však, že mnohé krajiny stále bojujú s koronavírusom, hoci ľudia vo svete si už skladajú rúška a cestovanie a podniky sa vracajú do normálu. Celkovo už vo svete potvrdili zhruba 450 miliónov prípadov COVID-19.

Napriek obrovskému počtu 6 miliónov úmrtí, čo je viac ako počet obyvateľov Berlína a Bruselu dohromady, odborníci tvrdia, že toto číslo je pravdepodobne značne podhodnotené.

V mnohých častiach je testovanie a vedenie záznamov nedostatočné, mnohé úmrtia nemuseli pripísať COVID-19 a tiež je nadmerný počet úmrtí súvisiacich s pandémiou, ale nie v dôsledku nákazy COVID-19, ale pre príčiny, ktorým sa dalo zabrániť, no pre plné nemocnice nemohli dostať náležitú liečbu. Podľa analytikov z týždenníka The Economist sa počet obetí COVID-19 pohybuje medzi 14 miliónmi až 23,5 miliónom.

Covid a Ukrajina

Experti vyjadrili znepokojnenie nad tým, že vojna na Ukrajine môže viesť k zvýšeniu počtu prípadov Covidu v tejto krajine, ako aj v susedných štátoch. Informuje DPA.

Ukrajina sa na začiatku konfliktu stále nachádzala uprostred vlny variantu omikron. Tamojšie zdravotnícke úrady vo februári evidovali zhruba 900-tisíc prípadov nákazy a mieru pozitivity pri testoch na úrovni 60 %, uviedol hovorca Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (MFČK/ČP). Rusko prepadlo Ukrajinu 24. februára.

zdroj: TASR / Milan Kapusta

„Preventívne opatrenia nie je možné uplatniť. Vidíme preplnenosť v útulkoch, vlakoch, autobusoch, hoteloch,“ tvrdí zdravotnícka expertka MFČK/ČP Petra Khouryová. Keďže počet testov bude vzhľadom na vojnovú situáciu klesať, bude tiež ťažšie vytvoriť si jasný obraz o epidemickom stave v krajine.

Susedné štáty ako Moldavsko a Rumunsko, ktoré sú cieľmi mnohých ukrajinských utečencov, majú podľa dostupných vládnych údajov nízku mieru zaočkovanosti proti Covidu.

Nová továreň na vakcíny

Americká biotechnologická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že v Keni postaví svoju prvú továreň na výrobu mRNA vakcín v Afrike. TASR prevzala túto správu od agentúry AFP.

Moderna investuje do výroby v Keni 460 miliónov eur. Továreň by mala byť schopná vyrobiť 500 miliónov dávok vakcín ročne pre tento kontinent, na ktorom žije 1,3 miliardy ľudí. Podľa generálneho riaditeľa Moderny by mal závod v Keni začať distribuovať vakcíny do okolitých štátov od budúceho roka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo februári rozhodla, že Keňa a päť ďalších afrických štátov získa technológie na výrobu mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v Afrike je plne zaočkovaných proti Covidu iba 12,7 percenta Afričanov. V súčasnosti sa na africkom kontinente vyrába iba jedno percento z vakcín, ktoré tam podávajú.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, korona.gov.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá