Pribudlo takmer 60 úmrtí na Covid. Interval medzi druhou a treťou dávkou vakcíny sa skracuje

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 4 544
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 025
covid automat korona
TASR/AP/Matthias Schrader
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 4 544
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 025

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 580 337, za predchádzajúci deň pribudlo 2 630 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 4 544 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 391 061, pričom takto bolo pozitívne testovaných 614 684 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 021 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 58 prípadov. Celkový počet úmrtí je 13 919.

Interval medzi druhou dávkou očkovacej látky proti koronavírusu a posilňujúcou dávkou v Českej republike skrátia. Oznámil to v nedeľu český premiér Andrej Babiš.

Skrátenie intervalu medzi druhou a treťou dávkou vakcíny sa týka ľudí vo veku nad 60 rokov, ktorí budú môcť posilňujúcu dávku dostať už po piatich mesiacoch. Zatiaľ v krajine tretiu dávku vakcíny aplikujú po šiestich mesiacoch od druhej. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Český premiér opäť vyzval obyvateľov krajiny na očkovanie a varoval pred hoaxami na internete. „Len očkovanie ochráni váš život, vaše zdravie. Vakcinovaní majú veľkú šancu, že budú mať lepší priebeh a na COVID nezomrú. Ja som sa dal zaočkovať trikrát,“ povedal Babiš.

Ďalej uviedol, že česká Všeobecná zdravotná poisťovňa poslala praktickým lekárom informácie o neočkovaných pacientoch. Obvodní lekári, ktorí nevakcinovaných aktívne vyhľadajú a presvedčia ich, aby sa dali zaočkovať, získajú peňažné odmeny.

Česká vláda tento týždeň trikrát rokovala o nových reštrikciách proti šíreniu koronavírusu. Odporučila firmám, aby ich zamestnanci pracovali z domu a schválila kompenzačný bonus v prípade karantény zamestnancov.

Rakúsko je už v lockdowne

V Rakúsku od pondelka platí celoštátny lockdown v snahe zabrzdiť prudký rast počtu infekcií koronavírusom. Lockdown nasleduje po tom, ako sa priemerný denný počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v krajine v uplynulých týždňoch strojnásobil a niektoré nemocnice varovali, že ich jednotky intenzívnej starostlivosti sú takmer zaplnené.

Lockdown bude trvať desať dní, ale môžu ho predĺžiť na 20 dní. Vianočné trhy, reštaurácie a väčšinu obchodov zatvorili. Školy zostávajú otvorené, ale vláda všetkých rodičov požiadala, aby svoje deti nechali doma, ak je to možné. Aj po uplynutí 20 dní by lockdown mohol naďalej platiť pre tých, ktorí odmietajú vakcináciu, uviedla vláda.

Kancelár Alexander Schallenberg okrem toho minulý týždeň oznámil, že od 1. februára bude očkovanie proti koronavírusu v Rakúsku povinné.

Vláda uviedla, že ľuďom, ktorí sa nedajú zaočkovať, hrozia pokuty. Úplne vakcinovaných je necelých 66 percent z 8,9-miliónovej populácie Rakúska.

Zdroje: NCZI, MZSR, iDNES.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie