Pribudlo viac ako 3 000 nakazených. Počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy, upozorňuje Mikas

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3 419
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 564
ludia, covid, muz
Unsplash/Jorjoson
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3 419
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 564

V nedeľu potvrdili PCR testy ochorenie COVID-19 celkovo 3 419 ľuďom. Laboratóriá ich pritom za tento deň vykonali 6 564. Na Slovensku pribudlo aj ďalších 17 úmrtí na ochorenie COVID-19 a celkový počet obetí tak už predstavuje 18 704. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 547 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Antigénové (Ag) testy odhalili 1 246 ľudí s koronavírusom. Ukončených bolo celkovo 7 086 Ag testov. Pozitivita PCR testov bola v nedeľu 52,09 percenta a Ag testov 17,58 percenta. Informovala o tom stránka korona.gov.sk.

Počet hospitalizovaných klesol o osem ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 214 pacientov a 88 ľudí potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Z aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných 71,02 percenta.

Prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo v nedeľu päť ľudí. Druhú dávku dostalo 759 ľudí. Celkový počet plne zaočkovaných je 2 817 824.

V nedeľu 6. marca to boli dva roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 ma Slovensku. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019, keď sa prvé prípady objavili na území Číny.

Od 31. decembra 2019 do 5. januára 2020 bolo v Číne hlásených 59 prípadov vírusovej pneumónie spôsobenej novým koronavírusom, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. ÚVZ SR vydal informáciu pre verejnosť o novom víruse z Číny 10. januára 2020, o ktorom informoval aj kľúčové rezorty.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hlavný hygienik Ján Mikas vydal prvé usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) a pre príslušné rezorty 23. januára.

Testovanie Covid-19
zdroj: TASR/František Iván

Vyzval ich, aby zabezpečili informovanie zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. V Európe prvý prípad ochorenie zaznamenali 24. januára a 30. januára Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.

Od 3. februára 2020 sa na Slovensku, v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR, ako vtedy v jedinom laboratóriu v SR začala vykonávať laboratórna diagnostika vírusu SARS-CoV-2. Laboratórna diagnostika sa neskôr rozšírila aj na RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne a zapojili sa aj súkromné laboratóriá.

Ochorie COVID-19 potvrdili u prvej osoby na Slovensku 6. marca a o deň neskôr sa potvrdil pozitívny výsledok aj u jeho blízkych kontaktov. Celoplošné opatrenia proti šíreniu vírusu vstúpili do platnosti 10. marca 2020. Týkali sa režimu na hraniciach a zákazu hromadných podujatí či návštev na všetkých lôžkových oddeleniach zdravotníckych zariadení a u poskytovateľov sociálnych služieb.

Slovensko sa v súčasnosti nachádza v ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron.

„Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent – to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ dodal Mikas.

jan mikas
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dodáva, že je naďalej dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.

Zdroje: ÚVZ SR, MZSR, SITA, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá