Pribudlo viac ako 50 úmrtí na Covid. Na Slovensku do vlny omikronu vstupuje aj veľký počet stále nechránených seniorov

  • V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 1 015 ľudí nakazených koronavírusom
  • Laboratóriá celkovo vyhodnotili 4 940 odberov
covid
TASR/AP/Petr David Josek
  • V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 1 015 ľudí nakazených koronavírusom
  • Laboratóriá celkovo vyhodnotili 4 940 odberov

V nemocniciach v súčasnosti leží 1 807 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 52 obetí tohto ochorenia. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 967 ľudí, informuje NCZI.

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, naopak najmenej v Košickom. Konkrétne v Bratislavskom to bolo 300 ľudí a v Košickom 51.

Čo sa týka ostatných krajov, v Žilinskom kraji odhalili 175 infikovaných, v Nitrianskom 140, v Prešovskom 113, v Trenčianskom 89, v Trnavskom 84 a v Banskobystrickom 63.

Takmer 57 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie viac ako 64 percent z 431 pozitívne testovaných.

V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 380 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 190 ľudí. Takmer 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 15 016 ľudí, spolu ju tak má 1 240 850 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 4 002 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 620 783 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 967 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 775 129 osôb.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu konštatujú, že ak sme mali pred 20 dňami 50 prípadov omikronu, dnes by sme mali mať tisíce denne.

„Tak to išlo v krajinách, kde mali prehľad. Ak by tých 50 omicronov malo byť aj pred 10-14 dňami a nie pred 20 dňami (podľa sekvenácie), tak by sme dnes mali reálne 1 000 prípadov.“

Tvrdia, že dnes to s nami vyzerá pri 3 000 prípadoch denne relatívne dobre. Od začiatku roka sa u nás imunizovalo asi 3 000 seniorov nad 60 rokov infikovaním (a do nemocnice sa zmestili) a asi 5 000 seniorov očkovaním I. dávkou. Je to spolu 8 000.

Nechránených ľudí, a teda bez akejkoľvek vakcíny, ani s prvou dávkou a bez prekonania v I., II., III. vlne, vstupuje do omikron vlny asi 200 až 250-tisíc seniorov nad 60 rokov.

„To je dobrá správa, lebo pred deltou ich bolo 1. augusta asi dvakrát toľko. Ostatní by mali byť na tom relatívne dobre, predsa len ide o slabšiu mutáciu.“

A čo školy?

Otvorenie škôl sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka Slovensku nevypomstí. Zároveň v relácii V politike na televízii TA3 poukázal na to, že školy ovplyvňujú opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 posledné dva roky. Informuje SITA.

Zdôraznil, že prípadné zatváranie škôl by určite vetovali. Podľa neho by malo prísť iné riešenie, ako sú samotesty. Poukázal na to, že regionálni hygienici majú možnosť zatvoriť školu, ak v nej prepukne nákaza.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Zároveň podotkol, že nespochybňuje odbornú zdatnosť konzília v oblasti ochorenia COVID-19, avšak pokiaľ v konzíliu nebude sedieť ekonóm, psychológ, sociológ či pedagóg, nebudú pre neho rozhodnutia tohto orgánu relevantné.

„Ako dlho chceme nevzdelávať deti? Pokiaľ tu budeme mať posledného nakazaného? Veď my už druhý rok deti nevzdelávame alebo ich vzdelávame veľmi obmedzene cez kadejaké online prístupy,“ zhodnotil s tým, že deti patria do školy.

Kultúra a Covid

Kultúra sa v súčasnosti riadi Covid manuálom, podľa ktorého sa hromadné podujatia delia na tri kategórie – na nízko rizikové, stredne rizikové a vysoko rizikové.

Pri nízko rizikových podujatiach, ktorými sú označené také, kde je nosenie respirátora a sedenie povinné, zároveň nie je povolená konzumácia jedla či nápojov, spev či povzbudzovanie účastníkov, je maximálna kapacita určená na 100 osôb, respektíve maximálne 50 % kapacity priestoru.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

V rámci stredne rizikových podujatí, kde je povinné nosenie respirátora a fixné sedenie či státie, sa počet účastníkov obmedzí na 100 osôb alebo maximálne 25 % kapacity priestoru.

Pri vysoko rizikových podujatiach, kde je nosenie respirátora obmedzené a je povolená konzumácia a podobne, je maximálna kapacita určená na 20 osôb, pričom zoznam účastníkov je povinný. Ide najmä o svadby, kary, oslavy, večierky, plesy či diskotéky.

Zdroje: NCZI, MZSR, SITA, TA3/ V politike

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá