Pribudlo viac ako 8 000 nakazených. Opatrenia sa môžu sprísňovať, ak prekročíme novú kritickú hodnotu hospitalizovaných

  • PCR testy za stredu odhalili na Slovensku 8 523 nakazených, laboratóriá pritom vykonali 22 238 vyšetrení
  • Počet hospitalizovaných klesol o 21, v nemocniciach tak leží celkovo 3 419 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň
pandemia, covid
TASR/AP/Hendrik Schmidt
  • PCR testy za stredu odhalili na Slovensku 8 523 nakazených, laboratóriá pritom vykonali 22 238 vyšetrení
  • Počet hospitalizovaných klesol o 21, v nemocniciach tak leží celkovo 3 419 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň

Za uplynulý deň pribudlo aj 84 obetí koronavírusu. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji, konkrétne 1 233. V Bratislavskom kraji úrady evidujú 1 172 nových prípadov, v Košickom 1 095 a v Banskobystrickom 1 087. Informuje NCZI

V Trenčianskom kraji testy odhalili 1 020 koronavírusových infekcií, v Žilinskom 1 018, v Nitrianskom 954 a v Prešovskom 944. V rámci týchto nových infikovaných nebolo zaočkovaných alebo bolo len čiastočne zaočkovaných vyše 72 % ľudí. Čo sa týka antigénového testovania, z 25 999 ukončených testov pribudlo 1 044 pozitívnych. Viac ako 71 % z nich sa doteraz nezaočkovalo.

„Na JIS a OAIM je 605 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 305 ľudí. Takmer 83 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 686 274, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 6 093 prvoočkovancov. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 486 452 ľudí a tretiu, teda posilňujúcu dávku absolvovalo celkom 534 598 ľudí. Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 15 179 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 2 778.

Keď konšpirujú aj lekári

Primár Milan Kulkovský na sociálnej sieti konštatuje, že o tom, čo príde, sme hovorili už v lete. A teraz sa čudujeme, že je odkladaná starostlivosť o pacientov, vrátane onkologických.

„Dlhodobo hovoríme o význame očkovania, pretože už dva roky sa o pacientov s Covid-19 staráme a hrozby pandémie poznáme. Hovoríme o tom preto, lebo na rozdiel od druhej vlny, v tejto nemocnice plnia mladší pacienti, z ktorých drvivá väčšina je neočkovaná a mnohí z nich, žiaľ, zomierajú. Je to veľmi hlúpa a zbytočná smrť.“

Tvrdí, že za to, ako to dnes s mierou zaočkovanosti vyzerá, môže podľa neho okrem štátu aj časť zdravotníkov. „Mnohí zdravotníci význam očkovania doteraz bagatelizujú a svojim príkladom priamo či nepriamo ovplyvňujú množstvo ľudí vo svojom okolí. Denne mi píšu občania, ktorí sú zmätení, pretože im ich všeobecní lekári alebo lekári odborných ambulancií očkovanie vyslovene neodporúčajú.“

Je toho názoru, že väčšina neočkovaných je obeťou dezinformácií, nie vlastného antivaxer postoja. Popisuje skúsenosť, keď sa ho jeden gynekológ z nemenovanej nemocnice pýtal, aká je pravda. Či je vážne na Covid oddeleniach viac očkovaných.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

„Skoro ma porazilo. Mal zaručené informácie. Od sestier, ktoré Covid oddelenie zďaleka obchádzajú a ak by ich tam mali poslať, húfne by odchádzali na PN. Len klebetia sediac na zadkoch, pretože zatiaľ, čo sa ich kolegyne trápia na iných oddeleniach, oni konšpirujú od nudy. Hrdinovia slova, zbabelci skutkov.“

„Veľa z našich pacientov nám pri otázke, prečo sa nedali očkovať, odpovedá, že im to neodporučil lekár alebo nejaký zdravotník v rodine. Najradšej by som ctených kolegov pekne za ucho doviedol medzi pacientov, nech sa o nich starajú a vypisujú úmrtné listy.“

Hovorí, že počúva slová niektorých lekárov, ktorí sa prebudili po tom, čo sa museli začať starať o Covid pacientov aj na svojich oddeleniach a obmedziť tak alebo úplne zastaviť starostlivosť o nekovidových pacientov.

Tvrdí, že Covid sa týka všetkých. Rozdelil rodiny, zničil priateľstvá a ukázal, ako ďaleko od vyspelých krajín ešte sme. Je podľa jeho slov ľahké ukázať na vládu, ktorá očividne mnohé veci podcenila a nezvládla, ale vinníkov mnohí nájdu aj pri pohľade do zrkadla.

Nové opatrenia

Od piatka 10. decembra sa otvoria všetky obchody pre ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 a tých, ktorí toto ochorenie prekonali. Uviedol to minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Stanovila sa tiež nová kritická hodnota hospitalizovaných. V prípade, že bude v nemocniciach ležať 3 800 ľudí, minister predloží vláde návrh na sprísnenie opatrení.

zdroj: SITA/AP, Lars Hagberg

Všetky schválené opatrenia budú platné do 9. januára 2022. Okrem obchodov sa od 10. decembra pre očkovaných a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali, otvoria aj základné služby starostlivosti o ľudské telo, ďalej lyžiarske strediská spolu s vlekmi a lanovkami, prístupné budú aj bohoslužby a fitness centrá, avšak s určitými obmedzeniami počtu osôb.

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy budú od 13. do 17. decembra fungovať v režime dištančného vzdelávania. Od 25. decembra bude umožnené aj ubytovanie v hoteloch a penziónoch, a to pre zaočkovaných a prekonaných členov spoločnej domácnosti, ktorí sa budú musieť zároveň otestovať PCR testom, antigénovým testom alebo samotestom v hoteli.

V rámci hotelov sa otvoria aj reštaurácie, konzumácia bude možná len s donáškou na izbu, a wellness pre ubytovaných hostí. Pre cesty vlakmi a diaľkovými autobusmi bude platiť režim OTP, teda ich budú môcť využívať ľudia zaočkovaní, prekonaní a negatívne testovaní na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

 Výnimky budú platiť pre esenciálne obchody či návštevu lekára alebo lekárnika, ako aj na cestu na očkovanie. Na cestu do práce bude potrebné potvrdenie od zamestnávateľa.

Výnimka bude platiť aj pre pohovor do zamestnania a individuálnu duchovnú službu, a to od 5:00 do 20:00 hod. Psa alebo mačku môže venčiť ktokoľvek do 500 metrov od domu, rovnako sú povolené výlety do prírody aj mimo okres.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Milan Kulkovský, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie