Prichádza nebezpečná búrka, ktorá môže zasiahnuť aj Slovensko. Česko zvyšuje stupeň nebezpečenstva, hrozí aj tornádo

  • V Európe by mali udrieť silné búrky
  • Pre niektoré časti Česka už bol vydaný najvyšší stupeň varovania
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/Riccardo Cuppini, instagram/tornadogreg
  • V Európe by mali udrieť silné búrky
  • Pre niektoré časti Česka už bol vydaný najvyšší stupeň varovania

V posledných dňoch nás sužujú extrémne horúčavy, ktoré spôsobujú zvýšenú záťaž organizmu. Horúčavy by však mali v Európe sprevádzať aj silné búrky. Portál imeteo informoval že európske štáty sa môžu dočkať nebezpečných situácií.

Českí meteorológovia vo štvrtok sprísnili výstrahu pred búrkami a pre niektoré oblasti vyhlásili extrémny stupeň nebezpečenstva. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že na niektorých miestach hrozí silný vietor až 100 kilometrov za hodinu, veľké krúpy a povodne.

Krúpy aj tornádo

Nebezpečnú situáciu, ktorú sme pred niekoľkými dňami pozorovali, by sa dnes mohla zopakovať. Priniesť môže aj extrémne javy, pričom búrky v hrozia v niekoľkých krajinách od Talianska až po Poľsko. Najnebezpečnejšia situácia sa pritom očakáva na oboch stranách Álp.

„Počasie v Európe ovplyvňuje studený front, ktorý sa počas dnešného dňa bude vlniť nad Európou a bude oddeľovať veľmi teplý vzduch, ktorého príliv bude vrcholiť v priebehu dnešného dňa aj nad Slovensko od studeného vzduchu, ktorý sa tlačí od severozápadu nad strednú Európu,“ píše imeteo.

Predpokladá sa, že búrky začnú vznikať už popoludní. Môžu prepuknúť do superciel, ktoré môžu zasiahnuť Moravu aj severné Rakúsko. Práve spomínané supercely budú produkovať výrazné zrážky a krúpy, pričom vylúčené nie je ani tornádo.

Búrka
zdroj: pixabay/InsomniaGroup

Zasiahnuť môžu aj Slovensko

„Pomerne nejasný je strih vetra v spodných vrstvách. Podmienky sú mierne horšie ako pri tornáde, ktoré sa na Morave vyskytlo na konci júna. Postupne sa však očakáva vznik búrkového systému, ktorý sa bude presúvať celú noc zo štvrtka na piatok smerom k severovýchodu a nie je vylúčené, že zasiahne aj Slovensko,“ informuje imeteo.

Počas dnešného dňa je však vznik tornáda pravdepodobný najmä nad severným Talianskom. Na silné tornáda upozorňuje aj predpoveď European Storm Forecast Experiment, ktorá v júni odhadovala aj tornádo nad Moravou.

Tornádo na južnej Morave spustilo tornádo hoaxov. Konšpi scéna má žatvu, mnoho ľudí sa ale nechá nachytať

V tom čase pre spomínanú oblasť vydala najvyšší, teda 3. stupeň. Pri Taliansku boli dnes miernejší a vydali preň 2. stupeň.

Česko zas pre viaceré kraje vydalo najvyšší stupeň varovania pred extrémne silnými búrkami s prívalovými zrážkami a veľkými krúpami.

Morava je po tornáde opäť v strehu

Nová výstraha oproti tej pôvodnej zvyšuje stupeň nebezpečenstva pri búrkach v južných a východných Čechách a na Vysočine na extrémne. Pridáva tiež varovanie pred silnými búrkami pre Moravu a Sliezsko na piatkové popoludnie a večer a varovanie pred povodňovými javmi, ktoré bude v platnosti od štvrtkového popoludnia až do odvolania, píše SITA.

Vo štvrtok popoludní a večer a v noci na piatok sa na väčšine nášho územia od juhozápadu vyskytnú prehánky alebo búrky, ktoré budú miestami silné až veľmi silné s prívalovými zrážkami okolo 60 mm, krúpami i väčších rozmerov a nárazmi vetra okolo 90 km/h. V južných a východných Čechách a na Vysočine navyše nie je možné počas dnešného popoludnia a večera vylúčiť ani ojedinelý výskyt extrémne silných búrok s veľkými krúpami a nárazmi vetra okolo 100 km/h,“ varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počas noci na piatok bude búrková činnosť slabnúť. Na Morave a v Sliezsku sa silné búrky môžu ojedinele vyskytnúť ešte v piatok popoludní a večer. Sprevádzať ich budú prívalové zrážky okolo 40 mm, krúpy a nárazy vetra okolo 70 km/h.

zdroj: flickr/Riccardo Cuppini
Zdroje: imeteo, chmi.cz, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK