Prichádza zlatý vek nákupu nehnuteľností. Slováci však čoraz častejšie volia nájom

  • Najväčšiu skupinu (takmer 60 %) záujemcov o kúpu bytu tvoria mladé rodiny s priemerným vekom 30 rokov
  • Mnohí však uprednostňujú prenájom
bratislava, reality
Ilustračný obrázok, Unsplash/Thorstein Svavarsonn, MJ Haru
  • Najväčšiu skupinu (takmer 60 %) záujemcov o kúpu bytu tvoria mladé rodiny s priemerným vekom 30 rokov
  • Mnohí však uprednostňujú prenájom

Aj keď ceny najmä starších bytov na Slovensku klesli v porovnaní s júnom 2022 aj o 15 percent, veľa obyvateľov Slovenska je okolnosťami dotlačených do zvažovania dlhodobého podnájmu. Upozorňuje na to špecialista na predaj nehnuteľností František Čepček zo spoločnosti Reins Invest.

„Slováci majú odnepamäti potrebu nehnuteľnosť vlastniť, preto sa rozhodujú pre kúpu. Momentálne však zmýšľanie záujemcov čiastočne zmenili výška úrokov a sprísnenie podmienok schvaľovania hypotekárnych úverov. Mnoho Slovákov je viac-menej nútených, okolnosťami a túžbou osamostatniť sa, zvažovať aj dlhodobý podnájom,“ uviedol Čepček s predpokladom, že ceny sa pomaly stabilizujú. Ráta ešte s ich miernym poklesom, no zrejme najviac do piatich percent.

Čepček však nepredpokladá, že by zhoršená finančná dostupnosť bývania zásadne zmenila správanie Slovákov v tomto smere. Z dát spoločnosti vyplýva, že Slováci majú záujem najmä o trojizbové byty s balkónom, na vyšších poschodiach v bytovom dome, s výmerou minimálne 65 štvorcových metrov.

Pri výbere nehnuteľnosti rozhodujú najmä lokalita, dostupnosť, dispozícia bytu a jeho stav, avšak prihliadajú aj na stav bytového domu a celkové náklady na bývanie.

Z hľadiska lokality sa mladí ľudia prioritne zaujímajú o nehnuteľnosti blízko centra alebo s dobrou dostupnosťou do centra. Mladé rodiny zase vyhľadávajú satelity vo výhodnejšej cenovej hladine.

Rodiny s odrastajúcimi deťmi sa z logistických dôvodov sťahujú zo satelitov späť do miest a starší ľudia ostávajú tam, kde sú zvyknutí, presťahujú sa bližšie k rodine alebo idú úplne mimo mesta, pretože hľadajú pokojné bývanie.

Najväčšiu skupinu (takmer 60 %) záujemcov o kúpu bytu tvoria mladé rodiny s priemerným vekom 30 rokov. Nasledujú ľudia vo veku medzi 30 až 50 rokov. Najmenšou skupinou kupujúcich sú ľudia starší ako 50 rokov s obmedzenejšími možnosťami financovania nehnuteľnosti.

Ideálne obdobie na nákup nehnuteľností

Smerujeme k ideálnemu obdobiu na nákup nehnuteľnosti. Je o tom presvedčený riaditeľ developmentu skupiny Proxenta Martin Škodáček.

Ako pre agentúru SITA ďalej uviedol, kupujúci, ktorí potrebujú bývať, si dnes môžu vyberať zo širšej ponuky a za lepších podmienok, ako tomu bolo pred rokom.

Obzvlášť ak si kupujú staršiu nehnuteľnosť. V prípade novostavieb zas podľa neho niektorí developeri ponúkajú klientom bonus navyše, napríklad v podobe kuchynskej linky v cene bytu.

Škodáček zdôraznil, že vyššie úrokové sadzby na hypotékach by nemali byť dôvodom na odkladanie kúpy nehnuteľnosti, keďže nepredpokladajú, že sadzby poklesnú.

„Superlacné hypotéky s úrokom pod 1 %, aké sme tu mali pred rokom, boli skutočne neštandardné,“ skonštatoval s tým, že kupujúci sa musia zmieriť s tým, že úroky na úrovni 3,5 až 4 % sú normálnym javom a z dlhodobého hľadiska ide o priemernú výšku úrokových sadzieb.

V porovnaní s minulým rokom sa podľa Škodáčka výrazne zmenil pomer ponuky a dopytu na realitnom trhu. „Vlani na jar dopyt na realitnom trhu výrazne prevyšoval ponuku. V prospech kupujúcich sa karta obrátila v lete, odkedy ponuka nehnuteľností kontinuálne stúpa a zastavil sa aj rast cien,“ poznamenal s tým, že v prípade starších nehnuteľností dokonca ceny poklesli.

V najbližšom období neočakávajú výrazné zmeny v cenách nehnuteľností. „Neočakávame výraznejší pokles, ale ani nárast cien nehnuteľností v najbližšom období, aspoň nie pri novostavbách,“ uviedol Škodáček.

Ako dodal, mierne korekcie cien smerom nadol môžu ešte nastať pri nehnuteľnostiach na sekundárnom trhu, kde už poklesli v závere minulého roka, v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.

„V druhej polovici roka už očakávame stabilizáciu cien aj na sekundárnom trhu,“ uzavrel Škodáček.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá