Príde Bratislava o ďalšiu významnú pamiatku? Známa budova Istropolis na Trnavskom mýte je na predaj

  • Mesto sa obáva, že nový investor budovu zrovná so zemou.
  • Mesto sa obáva, že nový investor budovu zrovná so zemou.

Predaj Istropolisu je príbeh starý už takmer 20 rokov. Odborári sa známu budovu na Trnavskom mýte snažia predať už od roku 1999, kedy stratila štatút kultúrneho centra. No tentoraz tvrdia, že rokujú s investormi, ktorí by mohli mať reálny záujem. A mesto sa bojí, že nový investor by mohol budovu zbúrať.

„Toto počúvam desať rokov, dokonca náš predchodca ju chcel ešte kúpiť. Poviem to na rovinu, bojíme sa toho. Je nepredstaviteľné pre Bratislavčanov, aby prípadný nový vlastník uvažovať nad zbúraním Istropolisu. Samotná budova má históriu,“ povedal starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý pre TREND.

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

Istropolis bol kedysi bezpochyby významným kultúrnym centrom. No v posledných rokoch sa z neho kultúra pomaly vytráca a kiná nahrádzajú malé pochybné obchodíky. Stále v ňom funguje Teatro Wüstentot, no nie je tajomstvom, že odborári nemajú o budovu veľký záujem, resp. možnosti na jej zveľadenie. Nový investor by teda z tejto pamiatky dôb minulých mohol potenciálne vytvoriť niečo viac.

„Historicky ide o významnú obchodnú a dopravnú železničnú križovatku, ale aj o miesto, kam Bratislavčania roky pravidelne chodia na kultúrne a spoločenské podujatia, za zdravotnou starostlivosťou či na nákupy. Preto sa pri posudzovaní žiadostí týkajúcich sa tohto územia bude mesto držať územného plánu a rozhodovanie bude smerovať k zachovaniu súčasných funkcií tohto územia,“ uviedla pre TREND vedúca oddelenia komunikácie a marketingu na magistráte Zuzana Devera.

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

Nových stavieb by sme sa nemali báť. Na budovu akou je Istropolis je bezpochyby citovo naviazané množstvo ľudí, ktoré si pamätá jeho najväčšiu slávu. Aj dnes ešte Dom Odborov ponúka kultúrne a iné akcie.

No faktom je, že Istropolis pomaly chátra a už roky doňho súčasný majiteľ neinvestoval. Namiesto vyplakávania nad zašlou slávou by sme mali hľadať najideálnejšie riešenia. Mesto bude podľa vyjadrení starostu Nového mesta podporovať rekonštrukciu a modernizáciu.

„Vidíme, že súčasný vlastník do budovy neinvestuje, že námestie je zdevastované. Je škoda toho námestia. Všetky tie nevzhľadné stánky, ktoré evokujú deväťdesiate roky, tam nepatria,“ povedal Rudolf Kusý pre TREND.

foto: wikipedia/Dom odborov Istropolis

No treba si uvedomiť, že stále ide o súkromný majetok. A ak sa nový majiteľ rozhodne svoju budovu zbúrať môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme jeho novú budovu nevyužívať, no to je asi tak všetko čo s tým môžeme spraviť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech