Príde na Slovensko veľké herné štúdio, ktoré stojí za sériou Metro?

  • Ukrajinské štúdio 4A Games má záujem o slovenský trh
  • Na konte majú úspešnú sériu Metro
  • Ich príchod môže navždy zmeniť slovenský herný biznis
sgdb presskit
  • Ukrajinské štúdio 4A Games má záujem o slovenský trh
  • Na konte majú úspešnú sériu Metro
  • Ich príchod môže navždy zmeniť slovenský herný biznis

Na Slovensku síce máme mnoho herných štúdií. Ak ide však o „trojáčkové“ tituly, sme trochu pozadu. S príchodom tohoto štúdia by sa však slovenský herný biznis mohol výrazne zmeniť.

Stoja za sériou Metro, aj S.T.A.L.K.E.R.

Pôvodne herné štúdio 4A Games vzniklo v Kyjeve, keď sa zamestnanci Andrej Prokhorov, Oles Shyshkovtsov a Olexander Maximchuk pracujúci na hre S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl kvôli peniazom nedohodli s CEO Sergejom Grygorovichom a vytvorili tak nové herné štúdio, kde peniaze nebudú priorita. Vzniklo tak 4A Games. Toto štúdio stojí za úspešnou sériou Metro, aj keď jej vznik sprevádzali viaceré komplikácie.

zdroj: IGDB

Všetko to začalo vydaním kultovej knihy Dmitryho Glukhovského s názvom Metro: 2033 v roku 2005. Adaptáciou tejto knihy je rovnomenná FPS strieľačka odohrávajúca sa v útrobách postapokalyptického moskovského metra, v ktorom sa dá natrafiť na mutantov.

Zožala úspechy po celom svete a dnes už má na konte 4 tituly, ak rátame aj zremastrovanú verziu prvých dvoch častí. 12. mája 2014 oznámilo štúdio relokáciu na Maltu, hlavne kvôli kríze na Ukrajine a anexii Krymu. Posledná časť Metro: Exodus tak vyšla až vo februári 2019. Je možné, že sa 4A Games štúdio opäť môže rozrásť a tentokrát sa obzerajú po Bratislave.

Nový projekt na Slovensku

Je otázne, čo presne plánuje 4A Games vyvíjať na Slovensku, no z dvoch zdrojov je jasné, že o slovenský trh majú záujem.

Spoločnosť 4A Games Limited sa totiž zapísala do Obchodného registra Slovenskej Republiky a tým odhalila aspoň časť svojich plánov. Na portáli istp.sk sa zjavili dve pracovné ponuky. Jedna na pozíciu Chief Technology Officer, ktorý bude dostávať 8 000 eur za mesiac a hľadajú tiež Art Directora, ktorý si zarobí 6 000 eur za mesiac.

Vyžadujú sa však 10-15 ročné skúsenosti v oblasti vývoja AAA hier a tak sú tieto pozície predurčené skôr skúseným seniorom z veľkých zahraničných štúdií. S otázkami sme oslovili aj zodpovedné osoby v hernom štúdiu, k situácii sa však zatiaľ nechceli vyjadrovať.

Príchod veľkého štúdia na Slovensko môže spôsobiť rôzne alternatívne scenáre. Je to však zväčša pozitívna správa a herný biznis na Slovensku by opäť  narástol. Na Slovensku by sa tak mohol otvoriť trh pre ďalšie AAA štúdiá aj z okolitých krajín. Množstvo odchádzajúcich skúsených vývojárov by sa  mohlo vrátiť späť na Slovensko.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá