Zarobí naozaj smetiar viac ako učiteľ? Pozreli sme sa na to bližšie

  • Naše porovnanie platov učiteľ vs. smetiar spôsobilo malú revolúciu
  • Preto sme sa rozhodli, že sa pozrieme na pár inzerátov bližšie
collage
fee.org/Steemit
  • Naše porovnanie platov učiteľ vs. smetiar spôsobilo malú revolúciu
  • Preto sme sa rozhodli, že sa pozrieme na pár inzerátov bližšie

Po Evelyn, Zrebnom či PPPetrovi sme si zavolali (ne)obyčajného učiteľa Michala Horvátha. Ten nám prezradil, prečo nechal prácu v súkromnom sektore s dobrým platom a rozhodol sa pre cestu vzdelávania.

Mnohí reagovali na naše porovnanie platov učiteľ – smetiar negatívne. Pripomenúť pritom treba, že žiadne z povolaní sme nechceli podceňovať, len z pragmatického hľadiska podotknúť, že ich hodnotenie sa na prvý pohľad nemusí zdať fér vzhľadom na to, čo všetko samotná práca obnáša.

Nie je smetiar ako smetiar

Snáď každé druhé malé dieťa odpovie na otázku „Čím chceš byť, keď vyrastieš?“ slovom smetiar (hm, alebo radšej Youtuber?). Keď však rastieme, naše sny pomaly blednú, a to najmä vtedy, keď nám rodičia pripomenú, že ak sa staneme smetiarmi, nezarobíme si pravdepodobne ani len na dovolenku v Chorvátsku či nové, vysnívané Playstation. Pozreli sme sa teda na súčasnú pracovnú ponuku a môžeme konštatovať, že to tak úplne nie je.

Náš hosť Michal v rozhovore svoj plat porovnal s tým, ktorý ponúka spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a. s., a ten je naozaj nadštandardný. V náborovej kampani pre vodičov toho nášho obľúbeného smetiarskeho auta ponúka priemerný mesačný príjem vo výške 1 350 eur s náborovým príplatkom 500 eur, garanciu 13. plného a 14. polovičného platu či 1x ročne zvýšenie základnej mesačnej mzdy a ďalších pár výhod.

Treba však podotknúť, že OLO, a. s. je súkromná spoločnosť s obratom 27,5 milióna eur za rok 2017 (zdroj FinStat), ktorá má na území najväčšieho slovenského mesta významné postavenie v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi.

Keď sme sa snažili vyhľadať klasické inzeráty Technických služieb v niektorých ďalších mestách, k podobných sumám sme sa už nedostali. Ani zďaleka. Napríklad povolanie závozník pri zbere odpadu pre Technické služby, s. r. o. Dolný Kubín má v ponuke už len 585 eur a aby sme zostali v našom hlavnom meste, ďalší zamestnávateľ v rovnakom sektore, KOL – EKO, spol. s r.o. ponúka tiež „len“ 650 eur v hrubom. Portál Platy.sk hovorí o priemernom hrubom mesačnom plate vo výške 762 eur.

Je prirodzené, že pri tomto povolaní závratné ohodnotenie nemožno očakávať aj z ďalšieho dôvodu. Zručnosti, ktoré tu totižto zamestnávateľ vyžaduje, často končia pri fyzickej zdatnosti či vodičskom preukaze, zatiaľ čo učiteľ je povinný „odkrútiť“ si po vysokej škole ešte minimálne dva roky štúdia, tzv. pedagogického minima a povedzme si pravdu, pri dnešných študentoch musí byť aj kvalitne psychicky zdatný, aby ich nápor dennodenne zvládol. Napriek tomu, že sa hovorí „práca ako práca“, jedna vyžaduje viac, druhá menej, no predsa nás musia uživiť.

Kedysi a dnes

Už dávno sú preč časy, kedy bol učiteľ váženou osobou. Doba sa zmenila a postavenie učiteľa v spoločnosti taktiež. Stále síce musí dokázať vzdelávať našu mládež, spĺňať všetky štandardy, prispôsobovať sa novinkám a neustále sa vzdelávať sám, no už ho nikto nepovažuje za autoritu či učiteľstvo uznávanú profesiu.

Sám Michal povedal, že začínal na plate 500 eur a po tom, ako sa prihlásil o viac kompetencií sa dokázal vyšplhať na približne 700 eur. Na štátnej škole v Bratislave. Opäť môžeme použiť priemer podľa dát Platy.sk, ktoré hovoria o priemernom hrubom mesačnom plate učiteľa v hodnote 929 eur. Na Profesii by si zverejnený plat pri jednotlivých ponukách hľadal len márne, ten má pod palcom samotný štát. Učitelia sa o zvýšenie svojich platov bili a bili, až sa v januári tohto roku objavili tabuľky s novými platovými tarifami. Podrobné tabuľky si môžeš preštudovať TU. Závisí to najmä od odpracovaných rokov a platovej triedy.

Sám Michal priznal, že rozhodnutím ísť učiť prišiel o približne dve tretiny svojho platu a v prípade, že by bol zodpovedný za rodinu, nikdy by prácu nezmenil práve kvôli finančnej stránke. Názor na to, ako to u nás vlastne funguje si už musíš spraviť sám.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá