„Príďte sa pozrieť na naše zničené mestá,“ nabáda ukrajinská cestovka. Bezpečnosť negarantuje

  • Letecká spoločnosť pridala na zoznam zájazdov „Statočné mestá"
  • Ponúka pohľad na zbombardované miesta, stretnutie s vojakmi a veľa iného
  • Letecká spoločnosť pridala na zoznam zájazdov „Statočné mestá"
  • Ponúka pohľad na zbombardované miesta, stretnutie s vojakmi a veľa iného

Zo všetkých svetových krajín, do ktorých sa oplatí cestovať, nájdeme Ukrajinu pravdepodobne na chvoste zoznamu. Od momentu, čo Rusko započalo inváziu, záujem turistov rapídne klesol a nemožno sa tomu čudovať.

Bezpečnosť je pre väčšinu ľudí prioritou, ale nájdu sa aj výnimky. Aké by to bolo navštíviť Ukrajinu teraz? Zažiť na vlastné oči zbombardované mestá, pocit nebezpečenstva a pravidelné stretnutia s vojakmi?

Takéto cestovateľské želania nenájdeme zrejme na zozname žiadneho turistu, ale spoločnosť Visit Ukraine to vidí inak. Pozýva ľudí na výlet do krajiny, v ktorej prebieha vojenský konflikt.

Vydajte sa na cestu do úžasnej Ukrajiny práve teraz, uvádza cestovka

Napriek medzinárodným výstrahám sa predalo už viac ako 150 leteniek. Paradoxom je, že webová stránka Visit Ukraine organizujúca bizarné zájazdy informuje o 50-percentnom náraste návštevnosti. Spoločnosť tvrdí, že za posledných 6 mesiacov sa na stránke vystriedalo viac ako 1,5 milióna ľudí.

Visit Ukraine - cestovanie počas vojny
zdroj: Visit Ukraine

Každý, kto sa rozhodne zúčastniť zájazdu, môže očakávať prechádzky pomedzi troskami zbombardovaných domov, štadiónov alebo rôznych historických budov.

V ponuke je dokonca prehliadka vyhorených vojenských materiálov a zbraní, ktoré po sebe zanechala ruská armáda.

Myšlienkou má byť poukázanie na tvrdý vzdor ukrajinských občanov

Generálny riaditeľ spoločnosti Visit Ukraine Anton Tarasenko pre CNN Travel povedal, že zájazdy predstavujú pre Ukrajinu šancu poukázať na odolného ducha vzdoru svojich občanov. Cieľom je taktiež ukázať vonkajšiemu svetu, že život ide ďalej. Bez ohľadu na to, či je vojna alebo nie.

„Nie je to len o bombách. To, čo sa dnes deje na Ukrajine, je aj o tom, ako sa ľudia učia spolunažívať s vojnou. Vzájomne si pomáhať. Je možné, že tam, kde včera vybuchla bomba, dnes uvidíte partiu priateľov jesť tradičné jedlo v znovuotvorenom bistre,“ pokračuje Tarasenko.

MZV SR odporúča občanom Slovenskej republiky bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.

Od začiatku ruskej invázie platí 4. stupeň odporúčania občanom SR – opustiť územie nášho východného suseda a vyhnúť sa akémukoľvek vycestovaniu na Ukrajinu. Americké ministerstvo zahraničných vecí má v súčasnosti tiež 4. stupeň varovania, ako aj veľa ďalších štátov sveta.

No nech je skutočnosť akákoľvek, Tarasenko neprestáva nabádať ľudí k návšteve jeho krajiny: „Ak chcete vidieť naše zničené mestá a bojujúcich statočných ľudí, príďte, prosím.“

Bezpečnosť zájazdu nie je garantovaná

Každý návštevník by si mal byť vedomý, že územie Ukrajiny nedokáže zaručiť bezpečnosť. Hoci je k dispozícii sprievodca, ani ten nedokáže odvrátiť nevyspytateľný sled udalostí.

„Pravidelne kontrolujeme situáciu, aby sme mohli monitorovať rôzne úrovne bezpečnosti. Ukrajina opäť povstala a ľudia sa vracajú do miest. Obce začali s rekonštrukciou a do krajiny pravidelne cestuje milióny turistov,“ hovorí Tarasenko.

Nevídaný nápad spoločnosti dokonca vôbec nepovažuje za problém ani zavedené stanné právo či zrušenú leteckú dopravu. Podľa neho je aj v krízovej situácii veľmi jednoduché cestovať do krajiny ako zahraničný návštevník.

Buča, Irpiň, Kyjev a iné zničené mestá

Ako uvádza Visit Ukraine, prehliadkové skupiny budú obmedzené na 10 ľudí. Účastníci sa stretnú so svojím sprievodcom na určených miestach.

„Mať sprievodcu, ktorý pozná mesto, je základ. Presne vie, ktorým smerom sa má vydať a je zárukou, že nestúpite na mínu,“ uisťuje Tarasenko.

Visit Ukraine - zájazdy na Ukrajinu počas vojny
zdroj: Visit Ukraine

Denné prehliadky trvajú 3 až 4 hodiny, ale môžu byť aj dlhšie na základe požiadaviek. Spoločnosť uviedla, že zisky z predaja všetkých vstupeniek idú na podporu vojenských utečencov.

V ponuke spoločnosti nájdeš rôzne zájazdy. Zaujme aj ten s názvom Statočné mestá, ktorý zahŕňa miesta ako Buča a Irpiň. Nechýbajú rôzne ďalšie lokality blízko Kyjeva, ktoré ruská armáda brutálne zničila.

Ostatné zájazdy sú: Vytrvalá Suma, Kyjev za jeden deň, Prehliadka Ľvova či Odesy – perly pri mori. Oblasti ako Mariupol a Mikolajiv sú stále zakázané. Dôvodom je ruská kontrola a neustále útoky.

Zdroje: CNN, Visit Ukraine, MZV SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá