Prídu s infarktom, odídu s koronavírusom. V nemocnici sa nakazí čoraz viac ľudí

  • Nemocnica je z pohľadu šírenia koronavírusu rizikovým miestom
  • Kľúčové je dodržiavanie bezpečnostných opatrení
koronavírus, nemocnica
TASR/AP Photo/Nardus Engelbrech
  • Nemocnica je z pohľadu šírenia koronavírusu rizikovým miestom
  • Kľúčové je dodržiavanie bezpečnostných opatrení

Tisícky ľudí, ktorí prišli do nemocnice s iným problémom, sa nakazili koronavírusom. Vyplýva to z dát amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC), ktoré zverejnil Wall Street Journal. Problémom je, že veľa infekčných pacientov o svojom ochorení nevie a odmieta nosiť rúško dodržiavať rozostupy.

CDC však aj napriek vysokému počtu nákaz v nemocnici považuje zdravotnícke zariadenia za bezpečné. Ak sa pacient rozhodne neísť do nemocnice s nejakým vážnym problémom len preto, lebo sa bojí nákazy koronavírusom, vystavuje sa ešte väčšiemu riziku.

Koronavírus si na Slovensku vyžiadal ďalšiu obeť. Ochoreniu podľahol pacient z rizikovej skupiny

Lekári a personál musí dodržiavať prísne bezpečnostné predpisy. Väčšinou sú teda na vine pacienti. Podľa štúdie, ktorú vypracovala lekárka Meghan Baker z Academic Medical Center, vedia nemocnice veľmi účinne predchádzať šíreniu koronavírusu. Kľúčom je testovanie pacientov hneď po príchode a nosenie rúška vždy, keď neexistujú vážne kontraindikácie.

Disciplína v nosení rúšok sa zhoršuje, čo potvrdil aj nedávny prieskum. Viac ako tretina Slovákov nesúhlasí s nosením ochrany nosa a úst počas pandémie. Rúška pritom predstavujú veľmi účinnú a jednoduchú prevenciu proti prenosu kvapôčkových infekcií, teda nielen koronavírusu ale aj napríklad vírusu chrípky.

Na Slovensku máme momentálne 5 860 potvrdených prípadov koronavírusu, pričom aktuálne chorých je 2 602. Najväčšie ohniská sú v okresoch Bratislava, Michalovce a aj na Orave.

Zdroj: WSJ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech