Priechody pre chodcov ako zo sci-fi filmu. Vymyslela ich slovenská firma, nájdeš ich v Ružinove

  • Spoločnosť Aria 33 prišla s dokonalým nápadom
  • Vďaka ich projektoru by sme mohli predísť mnohým nehodám
Ilustračný brázok
  • Spoločnosť Aria 33 prišla s dokonalým nápadom
  • Vďaka ich projektoru by sme mohli predísť mnohým nehodám

Aj napriek tomu, že priechod pre chodcov by mal zabezpečiť akúsi istotu počas prechádzania na druhú stranu cesty, nie vždy tak tomu je. Veľká časť dopravných nehôd, obeťami ktorých sa stávajú chodci, sa totiž stáva aj na spomínaných priechodoch. Slovenská firma tak priniesla vynález, ktorý by mal chodcom zabezpečiť väčšiu ochranu. Reč je o projektore, vďaka ktorému bude chodec v noci výrazne viditeľnejší.

Núti vodiča spozornieť

Spomínaný projektor je umiestnený v Ružinove a nainštalovaný bol 7. mája.

„Spolu s príslušníkmi Polície Slovenskej republiky a so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR Jánom Lazárom sme uviedli do prevádzky inovatívne osvetlenie priechodu pre chodcov na ulici Maximiliána Hella. Ide o úplne nový patent slovenskej firmy Aria33. Umiestnený projektor je len druhým vyrobeným prototypom. Prvý už pár mesiacov funguje v Žiari nad Hronom, ale tento “náš” je vytunovaný, výkonnejší a doplnený novými funkciami, takže sme prví, aj keď sme druhí. Celkom to ku nám sedí. Ružinov je druhý obvod, aj keď je bratislavskou jednotkou “ píše starosta Ružinova Martin Chren na svojej sociálnej sieti.

Páči sa ti nový sci-fi priechod pre chodcov?

Logo

V komentároch neskôr konateľ firmy Aria33 Filip Kovalovský dodal, že systém bol pár dní mimo prevádzky, pretože nefungoval tak, ako mal. Už od nedele však svieti opäť.

Výhodou projektora je najmä kvalita osvetlenia, pri ktorej je chodec v noci výrazne viditeľnejší. Premietané svetlo tiež psychologicky núti vodiča spozornieť a všímať si viac okolie. Pozitívom je aj ľahká inštalácia projektora. Ak sa totiž v blízkosti prechodu nachádza už existujúca lampa, nie je nutné prirábať nový stĺp.

„Zapína sa len vtedy, ak k priechodu príde chodec a okrem frekvencie premávky dokáže kamerovo snímať cestu a merať aj čistotu vzduchu.  Keďže funguje na princípe projekcie svetla, skúšam zariadiť, aby premietaný obrazec napríklad v zime mohol mať tvar snehových vločiek,“ píše Martin Chren.

Priechod pre chodcov
zdroj: Facebook/Martin Chren

Viac takých priechodov

Testovacia prevádzka začala pred dvoma týždňami a jej umiestnenie nie je náhodné. V blízkosti prechodu sa totiž nedávno stala vážna nehoda.

„Veru, v Ružinove je viac miest, kde by sa na priechodoch osvetlenie hodilo – napríklad neďaleko na Tomášikovej. To však žiaľ nie je cesta v našej správe a na testovanie novinky je zatiaľ príliš frekventovaná,“ hovorí starosta Ružinova.

 

Priechod pre chodcov
zdroj: Facebook/Martin Chren

Prvý a rovno svetový

Zariadenie pomenované Crosswalk je prototypom, prvýkrát otestovaným v Žiari nad Hronom. Zabezpečuje, že keď sa chodci dostanú do priestoru priechodu pre chodcov, osvetlenie sa automaticky zameria na telá prechádzajúcich ľudí, čím zvyšuje ich viditeľnosť a upozorňuje prichádzajúcich vodičov, informovala TASR v súvislosti s minuloročným inštalovaním projektoru v Žiari nad Hronom.

Tam bola technológia uvedená do prevádzky 17. septembra 2020. „Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku. Nikde na svete to ešte takto nefunguje. Nový pohľad na priechody pre chodcov sú smart riešením,“ vysvetlil pre oficiálny web mesta prednosta Mestského úradu Juraj Miškovič.

Zdroje: Facebook/Martin Chren, žiar.sk, aria 33

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá