Priechody pre chodcov zoženšteli. V Ženeve pridali k siluete muža aj ženu

  • Švajčiarsko podporilo rovnosť pohlaví aj rás
  • V uliciach mesta pribudli nové značky pri priechodoch pre chodcov, ktoré zobrazujú tehotnú či afroamerickú ženu
cross (1)
hatefree.cz/ Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Švajčiarsko podporilo rovnosť pohlaví aj rás
  • V uliciach mesta pribudli nové značky pri priechodoch pre chodcov, ktoré zobrazujú tehotnú či afroamerickú ženu

Podľa švajčiarskeho portálu swissinfo.ch sa chce krajina práva týmto spôsobom bojovať proti jednostrannému patriarchálnemu obrazu spoločnosti. Postupne sa malými krokmi dostávajú na vedúce priečky v boji s nerovnosťou pohlaví v Európe.

Ženy nahradili mužov

Nové dopravné značky, ktoré Švajčiari postavili k priechodom pre chodcov, sú v šietich verziách. Vizuálne sa veľa nemenilo, akurát na 500 značeniach sa objavili ženy. Buď v kombinácii s mužmi ako pár, alebo samostatne. Stalo sa tak kvôli silnejúcemu tlaku zo stany žien, ktoré jednosmerne orientované symboly považujú za nepochopiteľné.

Brusel už riešil rovnosť pohlaví viackrát. Nielen čo sa týka odmeňovania, ale aj vzdelania či pomeru muž vs. žena v politike. Aktuálne sú percentá stále nízke, no postupne rastú, informuje Rozvojový program OSN.

View this post on Instagram

🚦🚻Švýcarsko udělilo volební právo ženám v roce 1971, jako jedna z posledních zemí v Evropě. Přestože v zemi je snaha zrovnoprávnit ženy zcela, ne vždy se promítá do reality. Tak jako některé další evropské země i Švýcarsko se potýká s nerovností v odměňování žen a mužů. Rozdíl (tzv. gender pay gap) je podle nejnovějších výzkumů v zemi 19 %. Ženeva se nyní rozhodla upozornit na tuto trvající nerovnost „feminizovanými“ verzemi přechodů pro chodce. Polovina značek přechodů pro chodce ve městě tak byla nahrazena novými s ženskou siluetou. „Všudypřítomnost stereotypního mužského zastoupení ve veřejném prostoru, zejména u dopravních značek, posiluje myšlenku, že někteří lidé, ženy, ale také menšiny, tam patří méně než jiní," uvedla v oficiální tiskové zprávě starostka Sandrine Salerno. Změny vyvolaly diskuzi na sociálních sítích. Některým uživatelům se nové značky líbí a vyjádřili vděčnost a hrdost na své město. Jiní se pozastavovali především nad neúčelností a plýtváním penězi, které dle nich mohly podpořit projekty zajišťující reálnější výsledky. Lidé diskutovali také o tom, zda cedule naopak nepřispívají ke stereotypnímu znázornění žen a navrhovali spíše neutrální postavy. Na šest verzí nových značek se můžete podívat v článku na www.hatefree.cz/blog. Přímý odkaz najdete ve stories. #hatefreeculture #hatefree #zeny #muzi #genderpaygap #zeneva #svycarsko #znacky #mesto

A post shared by HateFree Culture (@hatefree_culture) on

Novinkou sú ženy rôznych vekových skupín a stavov. Na značkách sa teda nachádza tehotná žena, taktiež staršia pani s paličkou, ale aj Afroameričanka. Podporuje sa tak diverzita v spoločnosti, ktorá je najmä vo Švajčiarsku v posledných rokoch veľmi výrazná. Najvýraznejšou dopravnou značkou, ktorá má chodcov a chodkyne upozorňovať na priechod pre chodcov, je vyobrazenie dvoch žien, ktoré sa držia za ruky.

Prezentovanie akceptácie diverzifikácie spoločnosti podporil aj ženevský starosta Sandine Salerno s tým, že ide o stratégiu, ktorá by mala pomôcť v boji so stereotypmi a zamedziť strachu a nenávisti. Tá je v európskom, ale aj svetovom meradle veľmi rozšírená. Švajčiari tak dali ženám viac verejného priestoru spolu s možnosťou angažovať sa.

Viac ako 52-tisíc eur

Mesto to však nevyjde lacno. Táto zmena stála 56-tisíc švajčiarskych frankov, čo je v prepočte 52 639 eur. Podľa slov švajčiarskeho portálu, ktorý správu uverejnil, hradilo inováciu výhradne mesto Ženeva.

Okrem Ženevy sa o takúto zmenu pokúsil už aj Zurich, avšak len na krátko. Počas minuloročného Gay Pride dočasne zmenili cestné značenia na dúhovo a premenovali most. V meste sa konal v poradí už 25. dúhový pochod za sebou.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Volebné právo pre ženy. Stačí to?

Zajtra uplynie presne 100 rokov odo dňa, kedy ženy v Československu získali volebné právo. Boli jedny z prvých na svete. Dnes sa vo švajčiarskej federácii s politikou, ktorá funguje, začínajú prikláňať aj k riešeniam spojeným s rodovou rovnosťou.

V júni minulého roka bojkotovali Švajčiarky pred budovou národného parlamentu, ale aj v iných švajčiarskych mestách a vytvorili tak historicky najväčšiu demonštráciu v histórii modernej krajiny. Nespokojnosť žien sa týkala nerovných platových podmienok, ale aj kombinovania pracovných a rodinných povinností.

 

Zdroje: swissinfo.ch, undp.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá