PRIESKUM: Boj o prezidentské kreslo sa vyrovnal. Prekvapilo štvrté miesto

  • Najnovšie výsledky prieskumu ukázali vyrovnané hodnoty medzi dvoma najhorúcejšími kandidátmi
  • Prekvapilo však umiestnenie Igora Matoviča
kandidáti na prezidenta 2024
Ivan Korčok, Peter Pellegrini, TASR/Ján Krošlák, Jakub Kotian
  • Najnovšie výsledky prieskumu ukázali vyrovnané hodnoty medzi dvoma najhorúcejšími kandidátmi
  • Prekvapilo však umiestnenie Igora Matoviča

V najnovšom prieskume agentúry Focus vytvorenom exkluzívne pre TV Markíza sa ukázalo, že Peter Pellegrini už nemá taký náskok pred Ivanom Korčokom, ako tomu bolo naposledy.

Na vrchole rebríčka prezidentských kandidátov však stále ostáva predseda parlamentu. Rozdiel medzi ním a druhým najhorúcejším kandidátom dosahuje približne jedno percento. 

Štefan Harabin aj naďalej výrazne zaostáva za lídrami rebríčka s jedenástimi percentami. Mnohých však môže prekvapiť postavenie Igora Matoviča, ktorý v aktuálnom prieskume získal päť percent podpory voličov. Stalo sa tak aj napriek tomu, že sám prehlásil, že to s kandidovaním nemyslí vážne.

Ostatní kandidáti, Andreja Danka a Jána Kubiša nevynímajúc, nedosiahli ani päť percent. Na chvoste prieskumu sa umiestnil Milan Náhlik, informuje portál tvnoviny.sk.

Korčok o vojne na Ukrajine

Kandidát na prezidenta SR a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok v súvislosti s druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu skonštatoval, že mier na Ukrajine nastane, až keď Rusko prestane bojovať.

„Sú to presne dva roky, odkedy sa Ruská federácia rozhodla pošliapať medzinárodné právo a zaútočiť na nášho východného suseda – Ukrajinu,“ vyhlásil Korčok. Skonštatoval tiež, že za ten čas sme videli solidaritu Slovákov, hrdinstvo ukrajinského národa aj vojnové zločiny a bombardovania civilných cieľov zo strany Ruska.

Skonštatoval pritom, že na Slovensku sa nepodarilo dostatočne presvedčiť ľudí a vysvetliť im, aký fatálny dosah má vojna na Ukrajine na bezpečnosť Slovenska a Európy. Kritizoval populistov aj niektoré vyjadrenia politikov. Zdôraznil, že slovenským záujmom musí byť Ukrajina ako bezpečný partner v Európskej únii.

„Bezpečnosť Ukrajiny zvyšuje aj našu bezpečnosť. Prosperujúca Ukrajina znamená nové príležitosti na rozvoj pre východ Slovenska. Takisto je jasné, že čím viac bude Ukrajina prehrávať vojnu, tým bližšie bude vojna k našim hraniciam,“ upozornil.

Odmieta „falošné volanie po mieri“ zo strany niektorých politikov i názory, že Ukrajina by mala akceptovať stratu časti svojich území.

„Prvý predpoklad akéhokoľvek mieru je však to, že ruské bomby prestanú dopadať na ukrajinské školy, škôlky a nemocnice. A to, aký mier a za akých okolností Ukrajina akceptuje, musíme nechať na Ukrajincov. Dovtedy je našou povinnosťou podporovať Ukrajinu a robiť všetko pre to, aby sa ubránila,“ dodal s tým, že v tejto vojne je Rusko agresor a Ukrajina obeť.

K výročiu vojny sa vyjadril aj Fico

Ako sme ťa už stihli informovať, premiér Slovenskej republiky sa v diskusnej relácii vyjadroval na margo ruskej vojny na Ukrajine.

„Je naivné sa domnievať, že jadrovú veľmoc, ako je Ruská federácia, môže niekto poraziť v konvenčnej vojne,“ podotkol premiér. Skonštatoval, že na Ukrajine boje zamrzli. Tvrdí tiež, že kým sa Slovania zabíjajú, západ sa prizerá.

Poznamenal, že Európska únia by sa mala prestať pozerať na USA a začať apelovať na hľadanie riešenia. Chce, aby sa hľadala dohoda tak, aby sa na jednej strane rešpektovali požiadavky Ukrajiny a na druhej by sa dali bezpečnostné záruky Rusku.

„Tlačme obidve bojujúce strany – aj Ukrajinu, aj Rusko – do prímeria,“ uviedol s tým, že konflikt nemôže viac eskalovať. V tejto súvislosti zdôraznil svoj nesúhlas so vstupom Ukrajiny do NATO.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá