PRIESKUM: Cestovatelia sa zbláznili, ceny budú drasticky stúpať. Na toto si daj v najbližšom čase pozor

  • V súčasnosti je nedostatok sedadiel, áut na prenájom a dokonca aj batožín. Všetko sa odrazí na cene
  • Odborníci radia kupovať si letenky včas. Nie len, že budú drahšie, možno ti neostane miesto
cestovanie
Unsplash/Boxed Water Is Better, Charu Chaturvedi
  • V súčasnosti je nedostatok sedadiel, áut na prenájom a dokonca aj batožín. Všetko sa odrazí na cene
  • Odborníci radia kupovať si letenky včas. Nie len, že budú drahšie, možno ti neostane miesto

Ľudia majú lockdownov dosť, chcú vyraziť do sveta. Organizácia Axios robila prieskum, v ktorom sa ukázalo, že ľudia chcú cestovať viac ako kedykoľvek predtým.

Lietadlá by mali byť plné už o pár týždňov, prichádzajú Vianoce, s ktorými sa spájajú voľné dni. Ak sa aj ty chystáš niekam vyletieť, odporúčame ti kúpiť si letenku teraz.

Letecké spoločnosti očakávajú nával pasažierov, zatiaľ čo sa stále snažia spamätať z pandémie. Ceny leteniek by preto mali stúpať.

Letecké spoločnosti majú stále dosť problémov

Cestovanie sa už pár mesiacov opäť rozbieha, o tom niet pochýb. Stále sa však nevrátilo do starých koľají, letecké spoločnosti doháňajú straty a na palube stále nemajú toľko ľudí, čo pred pandémiou. Uvedomujú si však, že to sa onedlho zmení, informuje Convenience.

Ceny za letenky budú preto pravdepodobne vyššie a ich dostupnosť naopak, nižšia. Situáciu leteckých spoločností zhoršuje aj fakt, že kvôli novým vakcinačným podmienkam môžu mať málo zamestnancov.

najlepšie ostrovy sveta zahraničie cestovanie dovolenka
zdroj: Öland

Ani pred pandémiou nebol takýto dopyt po cestovaní

Približne tretina svetovej populácie sa cez zimné prázdniny niekam vyberie, zväčša cestujú za rodinou a priateľmi. Tak to bolo pred pandémiou. Ukázalo sa však, že približne rovnaký počet ľudí cestoval aj minulý rok, namiesto letu len zvolili cestu autom.

Tento rok plánuje vycestovať až 52 % z opýtaných, čo je výrazne viac ako pred pandémiou či počas rokov, kedy sa nám o nej ani nesnívalo. 72 % z nich chce ísť autom, pričom ľudia, ktorí zarábajú viac preferujú skôr lietadlo.

Letenky si rezervujte skoro, potom nebudú

Dopyt po cestovaní je v súčasnosti tak veľký, že možno neostanú žiadne voľné sedadlá: „Letecké spoločnosti nevedia pridávať kapacitu dostatočne rýchlo,“ povedal Jonathan Kletzel, vedúci leteckej a cestovnej praxe v spoločnosti PwC.

Ak si nezabookujete svoj výlet dostatočne skoro, tak doslova nebudú k dispozícii žiadne sedadlá a do vášho cieľa sa nedostanete.“

Problém je aj s nedostatkom áut na prenájom. „To znamená, že by ste mohli za požičanie auta Ford Fiesta v požičovni zaplatiť približne toľko, koľko by ste zaplatili súkromníkovi za požičanie Maserati,“ píše Axios. 

Brian Kelly, výkonný riaditeľ cestovného webu Points Guy cestovateľom radí, aby kúpu svojich leteniek neodkladali. Ceny sa aj za normálnych okolností výrazne menia, no tento rok bude situácia ešte viac dramatická: „Rezervujte si letenky.“

Aj keď máš letenku, nikam ísť nemusíš

Dávaj si pozor, aj keď ti počas pandémie vrátila za letenky peniaze banka. Ryanair mnohým cestujúcim so žiadosťou o vrátenie peňazí nevyhovel. Ak lietadlo letelo, ľudia nemali nárok na refundáciu, nech bola situácia akokoľvek zlá.

Minsk Bielorusko Ryanair
zdroj: TASR/AP

Mnohí sa preto obrátili na svoju banku, ktorá im peniaze často vrátila s odôvodnením, že im zaplatené služby v konečnom dôsledku neboli poskytnuté. K svojim peniazom sa teda dostali a vec považovali za vyriešenú.

Ďalší problém nastal až pri check-ine nových leteniek. Bez problémov si ich kúpili, no pár dní pred odletom sa dozvedeli, že nikam nepôjdu, ak peniaze spoločnosti opäť nevrátia. O probléme sa dočítaš viac v našom článku.

Zdroje: Startitup, Axios, The Point Guy, Conveniance

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech